Hankin hirvikärpästakin irrotettavilla siivillä. No luonnollisesti. Hyvä kantaa mukaan metsään ja siitä lähtee yläilmoihin surruuttelemaan. oon löytänyt suppilovahveroisia kanttarelluksia, orakkaita, mustatorvisienet on hakusessa ja tattejakin etsin.
Karvalaukkuja kaipailen ja mustavahakkaita. Myöskin törsänmunia, uhkelokääpiä pihtijormakkaita sekä japaninsiittakkeita.
hirvikärpästakki sienessä
5
74
Vastaukset
- Anonyymi
Tärkeempä havainto on tuo jumalien olemassaolonmittaus kun Presidentti Trumpin korona kuulemma vahvistaa sen tullen mennen , ees taas ja taas taas.
Hirvitakeista se huono havainto, että se hikoillutti maastossa. Kun otin poikkeen, niin kylmä tuli.
Laajentus siitä maksaputken tulehdukseksi.
Surkee kyllä vaikutti niin että näkökentässä pomppi ilmassa pieniä punertavia palloja sika-sakeanaan.
Pervitinkuurin se oireyhtymä vaati. https://fi.pinterest.com/pin/517069600969848735/Mulla ei ollu hirvitakki vaan hirvikärpästakki ja yläilmoissa viileetä. Vieläkö pervitiiniä löytyy rintsikkatalojen lääkekaapeista vai pitääkö käydä kurvissa?
Tuoksuvalmuskasta Japanialaiset maksavat maltaita. Sitten voit panna olutta.
Oletko yliopistoja käymätön moukka, kun kirjoitat kanttarellin kahdella teellä?
Sekasienet ovat parhaita ja kangassieni on aina pohjana katsikkeelle kera perunoiden ja haaparouskujakin löytyy joka paikasta siihen lisäksi. Mitäs hittibiisejä on sientenpoiminnasta? On tainnut jäädä artisteilta vaikea aihe käsittelemättä! Muista, että hirvikärpänen on rauhoitettu lisääntymisaikanaan: 1.10 - 30.9! Laitetaan vielä' tämä hirvenmetsästysbiisi: https://www.youtube.com/watch?v=nICcNm-2pQQEntäpäs paljon maksetaan japaninsiittakkeista? Olutta ei voi panna mutta viikinkisimaa käyttää. Sit kun alkaa taas viinakset maistuu. Nyt ei oo 2 viikkoon maistunu.
mankkaan murteella chantarel lausutaan kanttarelli tai vielä vanhemmat kanttarellus.
Oon vaan löytäny karvalaukkuja muut rouskut on niin moninaisia jottei tiedä mitä kerätä. Tarttis sieniasiaintuntijan mukaan. Syksy on säilömisen aikaa ja säilötölkit tyhjinä.
- Anonyymi
Joskus aikoinaan sieneiltiin sun kanssa paljonkin Mäkikupla haaveissaimme; niistä ajoista on jo dekaadin verran aikaa, mutta haaveet säilyy ainakin tässä päässä :-)
Kielibasa
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site1086138Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto605091SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta
"Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun584217SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt963809Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?
Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost103586Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1183135SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het502523Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?352459Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat632206Persut pettävät ja valehtelevat aina
Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val231561
