hirvikärpästakki sienessä

Hankin hirvikärpästakin irrotettavilla siivillä. No luonnollisesti. Hyvä kantaa mukaan metsään ja siitä lähtee yläilmoihin surruuttelemaan. oon löytänyt suppilovahveroisia kanttarelluksia, orakkaita, mustatorvisienet on hakusessa ja tattejakin etsin.

Karvalaukkuja kaipailen ja mustavahakkaita. Myöskin törsänmunia, uhkelokääpiä pihtijormakkaita sekä japaninsiittakkeita.

5

74

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tärkeempä havainto on tuo jumalien olemassaolonmittaus kun Presidentti Trumpin korona kuulemma vahvistaa sen tullen mennen , ees taas ja taas taas.

      Hirvitakeista se huono havainto, että se hikoillutti maastossa. Kun otin poikkeen, niin kylmä tuli.
      Laajentus siitä maksaputken tulehdukseksi.
      Surkee kyllä vaikutti niin että näkökentässä pomppi ilmassa pieniä punertavia palloja sika-sakeanaan.
      Pervitinkuurin se oireyhtymä vaati. https://fi.pinterest.com/pin/517069600969848735/

      • Mulla ei ollu hirvitakki vaan hirvikärpästakki ja yläilmoissa viileetä. Vieläkö pervitiiniä löytyy rintsikkatalojen lääkekaapeista vai pitääkö käydä kurvissa?


    • Tuoksuvalmuskasta Japanialaiset maksavat maltaita. Sitten voit panna olutta.

      Oletko yliopistoja käymätön moukka, kun kirjoitat kanttarellin kahdella teellä?

      Sekasienet ovat parhaita ja kangassieni on aina pohjana katsikkeelle kera perunoiden ja haaparouskujakin löytyy joka paikasta siihen lisäksi. Mitäs hittibiisejä on sientenpoiminnasta? On tainnut jäädä artisteilta vaikea aihe käsittelemättä! Muista, että hirvikärpänen on rauhoitettu lisääntymisaikanaan: 1.10 - 30.9! Laitetaan vielä' tämä hirvenmetsästysbiisi: https://www.youtube.com/watch?v=nICcNm-2pQQ

      • Entäpäs paljon maksetaan japaninsiittakkeista? Olutta ei voi panna mutta viikinkisimaa käyttää. Sit kun alkaa taas viinakset maistuu. Nyt ei oo 2 viikkoon maistunu.

        mankkaan murteella chantarel lausutaan kanttarelli tai vielä vanhemmat kanttarellus.

        Oon vaan löytäny karvalaukkuja muut rouskut on niin moninaisia jottei tiedä mitä kerätä. Tarttis sieniasiaintuntijan mukaan. Syksy on säilömisen aikaa ja säilötölkit tyhjinä.


    • Anonyymi

      Joskus aikoinaan sieneiltiin sun kanssa paljonkin Mäkikupla haaveissaimme; niistä ajoista on jo dekaadin verran aikaa, mutta haaveet säilyy ainakin tässä päässä :-)

      Kielibasa

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      108
      6138
    2. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      60
      5091
    3. SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta

      "Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun
      Maailman menoa
      58
      4217
    4. SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa

      Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt
      Maailman menoa
      96
      3809
    5. Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?

      Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost
      Maailman menoa
      10
      3586
    6. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      118
      3135
    7. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

      Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
      Maailman menoa
      50
      2523
    8. Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?

      Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?
      Ikävä
      35
      2459
    9. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

      Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
      Maailman menoa
      63
      2206
    10. Persut pettävät ja valehtelevat aina

      Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val
      Maailman menoa
      23
      1561
    Aihe