B-Leuk korkea

Anonyymi

Sain juuri tulokset ja B-Leuk (valkosolut) on 11,0.
Normaaliarvoiksi ilmoitetaan 3,4 -8,2.
Lääkäri ei tuota sen paremmin kauhistellut, nyt on antibiootti- ja tulehduskipulääkekuuri meneillään.
Pitäisikö tuota korkeaa lukemaa pitää erikoisen vaarallisena?

7

3566

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Korkea fB-Leuk-arvo voi johtua monesta syystä. Suurentunutta valkosolujen määrää kutsutaan leukosytoosiksi.

      Hieman koholla olevat arvot ovat yleisiä. Arvoja voivat nostaa esimerkiksi raskaus, fyysinen tai psyykkinen rasitus, ateriointi, tupakointi tai tablettikortisonikuuri.

      Leukosyyttien määrä suurentuu monissa sairauksissa. Elimistö lisää valkosolujen tuotantoa erityisesti bakteeritulehduksissa. Tavallisia syitä leukosyyttiarvojen kohoamiseen ovat nuhakuume, influenssa ja erilaiset rokot.

      Valkosolujen määrä voi lisääntyä myös verenvuotojen, kudostuhoa aiheuttavien onnettomuuksien ja sydäninfarktin yhteydessä. Myös astma ja heinänuha voivat nostaa leukosyyttiarvoja.

      Selkeää valkosolujen määrän nousua esiintyy useissa leukemiatyypeissä.

    • Anonyymi

      Varaa aika uuteen kokeeseen kun on aikaa kulunut. Samoin toimitaan muissakin poikkeavissa testituloksissa.Omalla kohdalla esim kilpirauhaskoe tarkistettiin kun muutama kuukausi oli kulunut ekasta mittauksesta.Mulla tais olla leukosyytit alakantissa koska olin ollut rankalla dietillä. Toisella kerralla kilpirauhasarvot oli normaalit ja leukosyytit normaalit kun lopetin dietin.

    • Anonyymi

      Ei toi ole vielä mitään, se voi olla 50:kin.

    • Anonyymi

      Bakteeritulehdukset nostavat leukosyyttiarvoa.
      Kun on saanut antibioottikuurin tulehdukseen niin labraan ei tarvitse erikseen hakeutua uudestaan jos lääkäri ei määrää.

    • Anonyymi

      Aloittaja tässä, kiitosta vastauksista.
      Vaivana ovat tulehtuneet isovarpaiden nivelet. Kipeytyivät, kun venyttelin pari kuukautta sitten niin, että varpaat voimakkaasti taipuivat ylöspäin ja sitten viikon parin jälkeen tyvinivel alkoi kuumottamaan, punoittamaan ja turpoamaan ja särky oli aivan kamala. Ei kestänyt mitään kosketusta ja kenkää ei voinut jalkaan laittaa, mutta ei pystynyt kävelemäänkään, että siinä akuutissa vaiheessa oli työ päästä vessaankin.
      Väliin se oli paranevinaan, mutta muutamaan taas pahenikin. Kaupassakin oli pakko välillä käydä, vaikka astelin vain kantapäillä töpöttämällä.
      Toisenkin jalan varpaissa oli sitä arkuutta koko ajan, mutta nyt vasta kuun vaihteessa senkin jalan isovarpaan keskinivel tulehtui. Vedin vain peittoa nukkumaan mennessä ylöspäin ja sehän hieman taivutti varvasta ylöspäin, mutta se riitti siihen, että yht'äkkinen vihlaisu ja sitten sekin alkoi turpoamaan, punoittamaan ja särkemään.
      Jalassani on myös tuollainen hirvikärpäsen purema, mutta ei kai se vaikuta näihin varpaiden niveliin?
      Olen itse epäillyt, jos varpaissa olisi jokin nivelrikko tai repeämä ja ehdotin, että pitäisikö päästä kuvaukseen. En tiedä, ymmärsikö lääkäri edes mitä kerroin, kun oli ulkomaalainen ja puhui aika heikosti suomea. Lääkäri kuitenkin terveysasemalla kirjoitti vain lääkkeet ja verikokeessa käynnin.
      En tiedä sitäkään, onko lääkkeet oikeita: Tavanic 500 mg ja Etoricoxib 90 mg.
      Niitä nyt syön, enkä tiedä auttavatko ne, vai ovatko peräti haitaksi?

    • Anonyymi

      Kun on kyse isovarpaiden nivelistä niin minulle tuli kihtikin mieleen.
      Jos vaiva ei lääkekuurilla helpota niin kannattaa mennä uudestaan lääkäriin ja vaikka mainita kihdistä, se selviää verikokeella.

      Kihtiin on eri lääkkeet kuin antibiootit.
      Kihti on tosin enemmän iäkkäämpien ihmisten vaiva mutta voi tulla jo nuorempanakin, itsellänikin oli jo nelikymppisenä.
      Minä sain sen tosin kun jouduin syömään nesteenpoistolääkkeitä.
      Kun ne loppuivat niin ei enää tullut sen jälkeen kihtiäkään.

      Kihti voi tulla lähes mihin niveleen tahansa mutta yleisimmin se alkaa ukko-/isovarpaan tyvinivelestä.

      • Anonyymi

        Kiitosta, kyllä sitä kihtiäkin tuli epäiltyä, mutta ei ole se.
        Tarkastin juuri omakannasta ja P-Uraat oli 371. Viitearvohan on 230-480 umol/l.
        Ja muistui nyt mieleen, että kyllähän tuo jalkaterä oli kipeä ulkosyrjästäkin välillä, mutta se meni muutamassa päivässä ohi.
        Niin ja hetkeksi kipeytyi kantapääkin.
        Kyllä noissa jo alkoi mennä usko elämään, että enää ei pääse mitenkään liikkumaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli

      Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei
      Kauhava
      198
      6938
    2. Ootko rakastunut?

      Kerro pois nyt
      Ikävä
      159
      2046
    3. Onhan sulla nainen parempi mieli

      Nyt? Ainakin toivon niin.
      Ikävä
      113
      1688
    4. Ujosteletko tosissaan vai mitä oikeen

      Himmailet???? Mitä pelkäät?????
      Ikävä
      51
      1390
    5. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      55
      1248
    6. Möykkähulluus vaati kuolonuhrin

      Nuori elämä menettiin täysin turhaan tällä järjettömyydellä! Toivottavasti näitä ei enää koskaan nähdä Kauhavalla! 😢
      Kauhava
      50
      1108
    7. Älä mies pidä mua pettäjänä

      En petä ketään. Älä mies ajattele niin. Anteeksi että ihastuin suhun varattuna. Pettänyt en ole koskaan ketään vaikka hu
      Ikävä
      100
      1074
    8. Reeniähororeeniä

      Helvetillisen vaikeaa työskennellä hoitajana,kun ei kestä silmissään yhtään läskiä. Saati hoitaa sellaista. Mitä tehdä?
      Kouvola
      7
      1006
    9. Tarvitsemme lisää maahanmuuttoa.

      Väestö eläköityy, eli tarvitsemme lisää tekeviä käsiä ja veronmaksajia. Ainut ratkaisu löytyy maahanmuutosta. Nimenomaan
      Maailman menoa
      253
      961
    10. Kävit nainen näemmä mun

      Facessa katsomassa....
      Ikävä
      41
      939
    Aihe