B-Leuk korkea

Anonyymi

Sain juuri tulokset ja B-Leuk (valkosolut) on 11,0.
Normaaliarvoiksi ilmoitetaan 3,4 -8,2.
Lääkäri ei tuota sen paremmin kauhistellut, nyt on antibiootti- ja tulehduskipulääkekuuri meneillään.
Pitäisikö tuota korkeaa lukemaa pitää erikoisen vaarallisena?

7

3464

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Korkea fB-Leuk-arvo voi johtua monesta syystä. Suurentunutta valkosolujen määrää kutsutaan leukosytoosiksi.

      Hieman koholla olevat arvot ovat yleisiä. Arvoja voivat nostaa esimerkiksi raskaus, fyysinen tai psyykkinen rasitus, ateriointi, tupakointi tai tablettikortisonikuuri.

      Leukosyyttien määrä suurentuu monissa sairauksissa. Elimistö lisää valkosolujen tuotantoa erityisesti bakteeritulehduksissa. Tavallisia syitä leukosyyttiarvojen kohoamiseen ovat nuhakuume, influenssa ja erilaiset rokot.

      Valkosolujen määrä voi lisääntyä myös verenvuotojen, kudostuhoa aiheuttavien onnettomuuksien ja sydäninfarktin yhteydessä. Myös astma ja heinänuha voivat nostaa leukosyyttiarvoja.

      Selkeää valkosolujen määrän nousua esiintyy useissa leukemiatyypeissä.

    • Anonyymi

      Varaa aika uuteen kokeeseen kun on aikaa kulunut. Samoin toimitaan muissakin poikkeavissa testituloksissa.Omalla kohdalla esim kilpirauhaskoe tarkistettiin kun muutama kuukausi oli kulunut ekasta mittauksesta.Mulla tais olla leukosyytit alakantissa koska olin ollut rankalla dietillä. Toisella kerralla kilpirauhasarvot oli normaalit ja leukosyytit normaalit kun lopetin dietin.

    • Anonyymi

      Ei toi ole vielä mitään, se voi olla 50:kin.

    • Anonyymi

      Bakteeritulehdukset nostavat leukosyyttiarvoa.
      Kun on saanut antibioottikuurin tulehdukseen niin labraan ei tarvitse erikseen hakeutua uudestaan jos lääkäri ei määrää.

    • Anonyymi

      Aloittaja tässä, kiitosta vastauksista.
      Vaivana ovat tulehtuneet isovarpaiden nivelet. Kipeytyivät, kun venyttelin pari kuukautta sitten niin, että varpaat voimakkaasti taipuivat ylöspäin ja sitten viikon parin jälkeen tyvinivel alkoi kuumottamaan, punoittamaan ja turpoamaan ja särky oli aivan kamala. Ei kestänyt mitään kosketusta ja kenkää ei voinut jalkaan laittaa, mutta ei pystynyt kävelemäänkään, että siinä akuutissa vaiheessa oli työ päästä vessaankin.
      Väliin se oli paranevinaan, mutta muutamaan taas pahenikin. Kaupassakin oli pakko välillä käydä, vaikka astelin vain kantapäillä töpöttämällä.
      Toisenkin jalan varpaissa oli sitä arkuutta koko ajan, mutta nyt vasta kuun vaihteessa senkin jalan isovarpaan keskinivel tulehtui. Vedin vain peittoa nukkumaan mennessä ylöspäin ja sehän hieman taivutti varvasta ylöspäin, mutta se riitti siihen, että yht'äkkinen vihlaisu ja sitten sekin alkoi turpoamaan, punoittamaan ja särkemään.
      Jalassani on myös tuollainen hirvikärpäsen purema, mutta ei kai se vaikuta näihin varpaiden niveliin?
      Olen itse epäillyt, jos varpaissa olisi jokin nivelrikko tai repeämä ja ehdotin, että pitäisikö päästä kuvaukseen. En tiedä, ymmärsikö lääkäri edes mitä kerroin, kun oli ulkomaalainen ja puhui aika heikosti suomea. Lääkäri kuitenkin terveysasemalla kirjoitti vain lääkkeet ja verikokeessa käynnin.
      En tiedä sitäkään, onko lääkkeet oikeita: Tavanic 500 mg ja Etoricoxib 90 mg.
      Niitä nyt syön, enkä tiedä auttavatko ne, vai ovatko peräti haitaksi?

    • Anonyymi

      Kun on kyse isovarpaiden nivelistä niin minulle tuli kihtikin mieleen.
      Jos vaiva ei lääkekuurilla helpota niin kannattaa mennä uudestaan lääkäriin ja vaikka mainita kihdistä, se selviää verikokeella.

      Kihtiin on eri lääkkeet kuin antibiootit.
      Kihti on tosin enemmän iäkkäämpien ihmisten vaiva mutta voi tulla jo nuorempanakin, itsellänikin oli jo nelikymppisenä.
      Minä sain sen tosin kun jouduin syömään nesteenpoistolääkkeitä.
      Kun ne loppuivat niin ei enää tullut sen jälkeen kihtiäkään.

      Kihti voi tulla lähes mihin niveleen tahansa mutta yleisimmin se alkaa ukko-/isovarpaan tyvinivelestä.

      • Anonyymi

        Kiitosta, kyllä sitä kihtiäkin tuli epäiltyä, mutta ei ole se.
        Tarkastin juuri omakannasta ja P-Uraat oli 371. Viitearvohan on 230-480 umol/l.
        Ja muistui nyt mieleen, että kyllähän tuo jalkaterä oli kipeä ulkosyrjästäkin välillä, mutta se meni muutamassa päivässä ohi.
        Niin ja hetkeksi kipeytyi kantapääkin.
        Kyllä noissa jo alkoi mennä usko elämään, että enää ei pääse mitenkään liikkumaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksei voitaisi vaan puhua asiat selväksi?

      Minulla on ollut niin kova ikävä sinua, etten oikein edes löydä sanoja kuvaamaan sitä. Tuntuu kuin jokainen hetki ilman
      Ikävä
      49
      1506
    2. Sunnuntai terveiset kaivatulle

      Maa on vielä valkoinen vaikka vappu lähestyy, otetaan pitkästä aikaa pyhä terveiset kaivatullesi tähän ketjuun !!
      Ikävä
      76
      1335
    3. Olen päivä päivältä vain varmempi siitä että rakastan sinua

      Onhan se tällä tuntemisen asteella jokseenkin outoa, mutta olen outo ja tunne on tunne. 😊
      Ikävä
      86
      993
    4. Kaupan työtekijä

      Kyllä on pahaa katsottavaa kun myyjällä on purtu kaula, hyvin epäsoveliasta
      Kuhmo
      14
      957
    5. Oletko koskaan suuttunut jostain kaivatullesi?

      Mitä hän teki tai mitä tapahtui, mistä suutuit?
      Ikävä
      86
      926
    6. Ai miehillä ei ole varaa maksaa

      Treffejä naiselle johon on ihastunut? Ihanko totta dusty miehet? Tekosyy. Haluatko laittaa 50/50 kaikki kulut parisuhtee
      Ikävä
      186
      868
    7. Olet mielessäni

      viimeisenä illalla ja ensimmäisenä aamulla. Ihastuin sinuun enkä voi tunteilleni mitään. Jos uskaltaisin, tunnustaisin s
      Ikävä
      20
      831
    8. Olen paremman näköinen kuin sinä

      Jos aletaan sille tielle mies.
      Ikävä
      82
      801
    9. Verovähennysten poisto syö veronkevennykset pieni- ja keskituloisilta

      Kokoomuslaiset ja perussuomalaiset kansanedustajat jakavat kilvan postauksia, jossa kerrotaan miten kaikkien työssäkäyvi
      Maailman menoa
      82
      775
    10. Kaipaan seuraasi niin

      monella eri tavalla ja tasolla. En tiedä mitä tapahtui, mutta niin vain kävi että ihastuin sinuun.
      Ikävä
      17
      740
    Aihe