Riittämätön olo

Anonyymi

Oon tällä hetkellä ensimmäisessä työpaikassani päiväkodissa, ollut nyt n. vuoden. Tykkään työstäni ja lapset on ihania, mutta mulla on joka päivä olo etten pysty antamaan kaikkea. Haluaisin että lapsilla on kaikki mitä päiväkoti voi turvata mutta musta tuntuu etten henkilökohtaisesti voi/kerkeä/ pysty antamaan sitä kaikkea mitä haluaisin. Ryhmässäni on reilu 20 lasta, joista n puolet ei ymmärrä suomea tai ymmärtää heikosti. Se tuo paljon haastetta. Hiljaisemmat lapset jää helposti huomiotta. Tässä ryhmässä on myös yksi todella hankala lapsi jota pitää koko ajan seurata. Energiat kaikkeen "ylimääräiseen" on todella vähissä. Aina kun olen vaikka askarrellut lasten kanssa tulee voittajafiilis että sain jotain aikaan. Tuntuu pahalta kun haluaisin olla parempi työntekijä mutta en vaan pysty parempaan. Haluaisin tietää onko tämäntyyppinen meininki ihan normaalia päiväkodeissa vai tekisikö työpaikan vaihto hyvää että näkisin mitä se muualla on. Jos minulla olisi omia lapsia en haluaisi laittaa heitä päiväkotiin nyt kun itse nähnyt mitä se voi olla.

1

195

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      En tiedä, auttaako sinun alallasi paikan vaihto, ota ainakin huolellisesti selvää, minne olisit menossa ja millainen arki olisi. Olisiko olemassa jokin taidepainotteinen päiväkoti?

      Oletan, että olet sikäli onnellisessa asemassa, että "tuottavuuttasi" ei seurata. Pystyt itse tekemään suurimman asennemuutoksen. Toki se on nuorena idealistina ikävää. Jos olet epävarma, mitä sinulta odotetaan, keskustele esimiehesi kanssa.

      Ehdottaisin hyväksymään, että et ehkä pysty tekemään kaikkea hienoa ja hyödyllistä. Resurssit eivät ehkä riitä tarjoamaan jatkuvia elämyksiä. Keskity esim siihen, että suoriudutte päivästä turvallisesti. Jos esimies antaa jonkin tehtävän tai deadlinen, yritä pitää siitä kiinni. Muu on vain plussaa, ehtii jos ehtii.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      83
      7101
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      26
      7053
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      109
      6168
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5404
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5238
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      63
      5205
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      40
      5108
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4595
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      16
      3467
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3390
    Aihe