Katsokaa kuinka luterilaiset kohtelevat tuotantoeläimiä:
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/e6345cbe-9621-41d3-a6c3-ef123d1a120d
Muslimit ovat eläinten ystäviä
14
77
Vastaukset
- Anonyymi
Suomessa ei sijat syö toistensa häntiä. Ruotsi näyttäisi olevan yhtä heikko eläinmaa kuin Tanska ja Saksakin.
Paitsi sitten, kun syövät. Tässä ensimmäinen nopealla haulla löytynyt esimerkki.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/sikatilallisille-ehdollista-nalkaa-nakevat-siat-soivat-lajitovereitaan/6773504- Anonyymi
TheUrbanLegends kirjoitti:
Paitsi sitten, kun syövät. Tässä ensimmäinen nopealla haulla löytynyt esimerkki.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/sikatilallisille-ehdollista-nalkaa-nakevat-siat-soivat-lajitovereitaan/6773504Yksittäistapauksia varmasti löytyy, mutta suomalaiset häntäsijat ovat ihme ympäri Eurooppaa.
https://www.maaseuduntulevaisuus.fi/maatalous/tieto-hannallisista-sioista-leviaa-euroopassa-1.139213 Anonyymi kirjoitti:
Yksittäistapauksia varmasti löytyy, mutta suomalaiset häntäsijat ovat ihme ympäri Eurooppaa.
https://www.maaseuduntulevaisuus.fi/maatalous/tieto-hannallisista-sioista-leviaa-euroopassa-1.139213Niin suomalaisilla sioilla ei ole häntää vaan saparo. Lienee sama asia.
Itse Helsingin teurastamolla tosin vain toimistotöissä olleena tiedän että siellä ei ainakaan eläntarkastuslääkärit kertoneet mistään suurista poikeamista käytäntöön nähden.
Tapahtuma on liukuhihnatyötä jossa possu pääsee hengestään ennen kuin arvaakaan.
Mielestäni kaikki sujui ohjeiden ja sääntöjen mukaisesti.
Kerran kuitenkin menin ensimmäisen kerroksen työhuoneeseen ja ikkunani alla oli verinen hieho. Ajattelin että tuon ei nyt enää pitäisi tuossa olla.
Pian se oli pyydystetty ja tarina oli tämmöinen: Se oli päässyt karjankuljetusautosta vapaasti juoksemaan ja sisällä kaatunut astiaan johon veret kerättiin. Käväissyt siellä ja sännännyt täyttä päätä ulos.
Sen loppu oli alkuperäisen suunnitelman mukainen.
Mutta on ne possut juossut pitkin Hämeentietäkin, kertoo tarina. Mies väittää että totta on.
Ja samalla seudulla (Sörnäinen) banaanivarasto räjähti ja voi veljet että niitä riitti. Vatsa tuli pikkukundeilla kipeäksi.- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Yksittäistapauksia varmasti löytyy, mutta suomalaiset häntäsijat ovat ihme ympäri Eurooppaa.
https://www.maaseuduntulevaisuus.fi/maatalous/tieto-hannallisista-sioista-leviaa-euroopassa-1.139213Saksan kielen sana sian hännälle on kaunis: Schweineschwanz
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Saksan kielen sana sian hännälle on kaunis: Schweineschwanz
Se on vielä kauniimpi se saksan kielen sana sian ja koiran risteytykselle! :P
- Anonyymi
Huhtasaari syö vain krituaaliteurastettua lihaa. Ai niin hän persu.
- Anonyymi
Kovia poikia ovat ainakin syömään eläimiä.
https://www.hs.fi/kaupunki/art-2000006660495.html
"Irakissa lihaa syödään aamupalalla, lounaalla ja illallisella. Tiedän jälkiruoankin, jossa on lihaa."- Anonyymi
Onko jotain vuohikiisseliä?
- Anonyymi
Donaltinkin pitää ymmärtää muslimeja ,ettei taas vaan seuraavana neljänvuotensa jotajuus aikana käy niitten kanssa sotimaan. Kuin esimerkiksi aikoinaan se ameriikan tyhmin Presitentti kakkos Bush.
- Anonyymi
Trumpin pressa aikana usa ole maailmalla aloittanut yhtään uutta sotaa. Ihmettelen kyllä millainen se supervaltion pressa se lopulta pitäisi olla että maailmanrauha säilyisi?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Trumpin pressa aikana usa ole maailmalla aloittanut yhtään uutta sotaa. Ihmettelen kyllä millainen se supervaltion pressa se lopulta pitäisi olla että maailmanrauha säilyisi?
On kyllä yksi lysti kuka nuo vaalit voittaa. Hiton kiva kyllä nähdä loppuselitykset.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
On kyllä yksi lysti kuka nuo vaalit voittaa. Hiton kiva kyllä nähdä loppuselitykset.
Ne loppuselvitykset on alkaneet jo. Et ole vissiin huomannut?
- Anonyymi
Ainakin possujen ystäviä ovat.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http3165005Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?
Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k1403442Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1613189Vassarit kummittelee pääni sisällä joulunakin
Hetki sitten alkoi punakapina. Joulupäivään mennessä ollaan jo Lindtmanin nuoruusvuosien näytelmäkerhossa. Tapaninpäivän22084Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn371649Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2501408Yksikään persu ei ole saanut Nobelin palkintoa
Kertoo paljon persujen älyn puutteesta. Demareista mm. Ahtisaari on kyseisen palkinnon saanut.401387- 481321
Onko 65-vuotias liian vanha lähtemään rintamalle?
Suomessa reserviläisikä nousee ensi vuoden alusta 65 ikävuoteen. Jatkossa asevelvollinen kuuluu reserviin sen vuoden lop3561264Miten antaa merkki hyvin eri ikäiselle miehelle, että kertoisi toiveensa ja ajatuksensa?
Olen pitkään pitänyt miehestä, joka myös varmasti minusta. Hän ei tosin kerro ihastumisesta, eli voi hyvin olla, että tu811224