Koronavilkku osoittautui surkeaksi

https://www.hs.fi/kotimaa/art-2000006662025.html

Jos viive on 10 päivää saada tieto altistuksesta ehtii tietämätön tartuttaa vaikka satoja uusia.
12<50
1Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Ullatus!

Ja mites koronavälkky poistaa käyttäjän koronaisten (onhan toi sana?) joukosta, kun sellainen on parantunut koronastaan? Eli ei enää tartuta yhtään ketään. Vai hälyttääks se maailmanloppuun asti et sul on korona, jos oot kerran sen siihen asettanut?

1Äänestä
  • Ei pitäisi hälyttää. Siinä taisi olla aika tarkat ehdot joiden perusteella hälytys annetaan, ja tuskin näin ollen tulee hälytystä "vanhentuneista" tartunnoista.

    Äänestä

Taisi olla vain keino ujuttaa seurantasovellus puhelimiin.

1Äänestä
  • En ole itse ladannut koko sovellusta enkä tule lataamaan, juurikin tuon takia. Ehkä sen avulla erotetaan lampaat susista, kuka lataa ja kuka ei, ne jotka eivät lataa joutuvat tosin ehkä silmätikuiksi?

    Äänestä

  • Tuota olen myös epäillyt. Näinhän se kaikkein parhaiten sujuisi. Asennutetaan sopivassa vaiheessa kaikille harmiton sovellus, jonka lähdekoodin riippumattomat asiantuntijat ja periaatteessa kuka tahansa ohjelmointitaitoinen voivat tarkistaa verkosta. Joissakin ehdoissa ja asetuksissa käyttäjä hyväksyy tulevat ohjelmistopäivitykset, joihin sitten voidaan laittaa kaikkea kivaa mukaan, eikä enää kukaan tarkista lähdekoodeja.

    Äänestä

"Ennen oireiden alkua, ilmeisesti jo tartuttavassa vaiheessa, helsinkiläismies oli ollut muun muassa golfkisoissa, saunomassa ja viettämässä ravintolailtaa porukalla. Helsinkiläismies arvioi kohdanneensa kymmeniä, ehkä jopa satoja ihmisiä."

On hienoa olla itse lähes täydessä karanteenissa, kun samaan aikaan nämä minäminäminä-stadilaiset tekevät ihan mitä lystäävät... Saisipa jo se tartunnan, aloittaisin kostoksi kunnon rallin ympäri kyliä.

1Äänestä

Ei titenkään voi olettaa että sovelluksesta itsessään juuir hyötyä olisi.

Se hyöty tulee vain siitä että sen ladatessaan musitaa että on tämmönen KORONA olemassa..

kun seuraa sovelluksen ladanneiden hölmöläisten touhuaja sitten.. ainakaan HEILLE siitäkään vähästä ei ollut mitään hyötyä.

Äänestä

Ei ole olemassa mitään koronavirusepidemiaa tai -pandemiaa

Olen päätynyt otsikon toteamukseen tultuani tietämään, ettei koronavirustaudin Covid-19 toteamiseen (diagnosointiin) käytetyllä testillä (RT-PCR) ole minkäänlaista diagnostista todistusvoimaa. Testiä ei voi käyttää taudin toteamiseen (diagnoosin tekemiseen). Suomen hallituksen ja THL:n käyttämä koronavirustesti on käyttökelvoton (vailla todistusvoimaa oleva) testi. Ei ole koronavirusepidemiaa. Ei ole pandemiaa. Jos jokin hengitystieinfektio on liikkeellä, se mitä todennäköisimmin on tavallinen kausi-influenssa (tai jokin muu kausiflunssa), jota ”hyötyvät tahot” esittelevät koronavirusinfektiona. Oireet ovat kummassakin samat, eikä väitetyssä koronavirusinfektiossa ole mitään spesifistä (taudille tunnusomaista) oiretta, jonka perusteella se voitaisiin kliinisesti erottaa muista hengitystietulehduksista. Influenssahypoteesia tukee sekin, että kaikkialla maailmassa influenssaan sairastuneita on oudosti selvästi vähemmän kuin aiempina vuosina. Koska lukuja on yleisesti manipuloitu (ja manipuloidaan) kaikkialla, on helppo arvata, että influenssapotilaita ja heidän sairaalahoitojaan ja kuolemiaan on muutettu Covid-potilaiksi ja Covid-potilaiden sairaalahoidoiksi ja kuolemiksi. On siis mahdollista, että nykyinen epidemia onkin todellisuudessa pelkkä kausittainen influenssa, ”tappavaksi koronaksi” naamioituna shokkivaikutuksen tehostamiseksi ja ihmiskunnan manipuloimiseksi. Testeilläkään Covid-19:ää ei voi osoittaa (tästä alla).

Tässä artikkelissani käytän apunani asiasta aiemmin kirjoittamiani ja erilaisten asiantuntijoiden artikkeleihin perustuvia kirjoituksiani ja lisäksi journalisti Torsten Engelbrechtin ja lääketiet. tri Claus Köhnleinin kirjaa ”Virus-Wahn” (2020)."

-magneettimedia-

Äänestä
  • Missä faktat?

    1Äänestä

Vaikuttaa että koronavilkku hälyttää vasta sen jälkeen, kun tartunnan saanut on jo sairastanut taudin.

Poistan saman tien tuon punaviherhallituksen seurantasovelluksen.

Äänestä

Todellisuudessa viive saattaa JOSKUS olla useita päiviä.

1Äänestä
  • Ja todellisuudessa sulla saattaa hyvin olla jo se korona, kun se vilkku hälyttää! :)

    Joten: Niin mikä se olikaan ton sovelluksen hyöty?

    Samako kuin teloituskomppanian edessä seisovalle, jos ampujien luoteihin on kaiverrettu ampumahaavojen sitomisohjeet?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

https://www.hs.fi/kotimaa/art-2000006662025.html

Jos viive on 10 päivää saada tieto altistuksesta ehtii tietämätön tartuttaa vaikka satoja uusia.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu