Ministeri Krista Kiurun luottamus vaakalaudalla

"Kokoomuksen kansanedustajat laittavat perhe- ja peruspalveluministeri Krista Kiurun (sd.) luotamuksen puntariin".

https://www.suomenuutiset.fi/ministeri-krista-kiurun-luottamus-vaakalaudalla/

Kokoomuksen eduskuntaryhmä järjestää asiasta tiedotustilaisuuden eduskunnassa 16.30 alkaen. Asiassa on kyse siitä, onko hallitus valehdellut maskiasiassa ja teettänyt poliitisesti ohjattua tutkimusta, joka on mahdollisesti vaarantanut kansalaisten terveyden.
2661
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 26

Vanhimmat

Hyvä, ministeri valehteli. Ulos joutaa.

Äänestä
  • Krista Kiurua halutaan kammeta nyt pois kostona, koska hän kaatoi porvarihallituksen bisnes-SOTE:n ja siinä samassa Sipilän, Orpon ja Soinin hallituksen. Nyt hän on voimakkaimmin vastustanut elinkeinoministeri Mika Lintilän jatkuvasti vaatimia koronarajoitusten höllennyksiä, joita Lintilä ajaa Lapin matkailun ja ulkomaisen halpatyövoiman maahanpääsyn takia, eli kaverikapitalistikaveriensa eturyhmän puolesta, ei Suomen tai kansan edun puolesta. Onko kokoomus ja kepu tehneet taas kokoomustan sopimuksen erottaa yksi demariministeri. En ihmettelisi, porvarit ovat ketkuja ja kamala paniikki päällä demarien ja pääministerin suosion takia. Kaikki likaiset keinot nyt käytössä.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Krista Kiurua halutaan kammeta nyt pois kostona, koska hän kaatoi porvarihallituksen bisnes-SOTE:n ja siinä samassa Sipilän, Orpon ja Soinin hallituksen. Nyt hän on voimakkaimmin vastustanut elinkeinoministeri Mika Lintilän jatkuvasti vaatimia koronarajoitusten höllennyksiä, joita Lintilä ajaa Lapin matkailun ja ulkomaisen halpatyövoiman maahanpääsyn takia, eli kaverikapitalistikaveriensa eturyhmän puolesta, ei Suomen tai kansan edun puolesta. Onko kokoomus ja kepu tehneet taas kokoomustan sopimuksen erottaa yksi demariministeri. En ihmettelisi, porvarit ovat ketkuja ja kamala paniikki päällä demarien ja pääministerin suosion takia. Kaikki likaiset keinot nyt käytössä.

    Onneksi Kepu ei pettänyt. Ehkä voimme taas luottaa Kepuun. Krista Kiuru jatkaa ja sotea ei ajeta yksityisille toimijoille. Hyvä Kepu !

    Äänestä

Kokoomus, Suomen hyödyttömin puolue.

Äänestä
  • Miksi Sebastian Tynkkynen vain vaati eroa mutta ei mennyt näin pitkälle?

    Äänestä

  • Entinen oikeistopuolue, jota koko yrittäjäsukumme äänesti. Mikä lienee nykyään. Pask..housujen hysääripuolue. Onneksi ei ole faija enää näkemässä.

    Äänestä

  • Todellakin. Ei se hyödytä enää edes varakkaampaa kansanosaa. Orpon johdossa Kokoomuksesta on tullut auringonlaskun puolue.

    Äänestä

Hyvä että, persut ei sotkeudu kaikkeen, vaan nyt tyytyvät jopa seuraamaan sivusta.

Äänestä
  • Halla-aho on fiksu mies, antaa muiden kaivaa omat kuoppansa. Odottaa kärsivällisesti oikeaa aikaa tehdä omia siirtoja.

    Äänestä

Orpo 152 cm -0.6

Äänestä

Hyvin on kiurukin syönyt kun ulkomuotoa katsoo...

Äänestä

Marinin luottamus Kiuruun on vakaalla pohjalla.
Kiuru nääs ei ole lipsauttanut ainuttakaan totuuden sanaa.

Äänestä
  • USA:ssa mentiin vieläkin pidemmälle. Siellä vasemmisto väittää, että Trump on hullu.

    Äänestä

Marin sanoi, että keväällä oli pakko valehdella kun ei ollut maskeja eikä tartuntoja.
Viranomaisten mukaan tartuntoja oli ehkä 50 kertaa enemmän kuin tiedettiin, mutta ei pystytty testaamaan.
Kiurun oli pakko valehdella kun keväällä oli liian lämmintä.

Äänestä
  • Marin ei sanonut mitään tuollaista. Mielipiteesi saat ilmaista mutta et valehdella.

    Äänestä

Aina joku vuorollaan heitetään "bussin alle". Keväällä se oli huoltovarmuuskeskuksen johtaja, nyt osoitellaan jo Kiurua.

Marinilla ja vasemmistohallituksella on median täysi tuki ja laajaa kannatusta kansan piirissä, joten sitä ei voida pakottaa eroamaan ainakaan niin kauan kuin Keskusta ei ole valmis aloittamaan pitkää oppositiotaivaltaan kaatamalla hallitus. Siksi hallituksen on helppo tarvittaessa osoittaa alemman tason virkamiehiä syntipukeiksi. Kokoomus uskaltautuu jo haastamaan yksittäistä ministeriä.

Äänestä
  • Se on sitä koulukiusaamista, jengillä yhden päälle.

    Äänestä

  • Kokoomuksella ei ole muuta keinoa vaikeuttaa hallituksen toimintaa.
    Kokoomus ei ole enää edes julkisuuskelpoinen puolue. Puoluejohto on vetänyt puolueen suohon. Kannatus on tippunut, vaikka oppositiopuolueen kannatuksen pitäisi kaiken järjen mukaan nousta.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Kokoomuksella ei ole muuta keinoa vaikeuttaa hallituksen toimintaa.
    Kokoomus ei ole enää edes julkisuuskelpoinen puolue. Puoluejohto on vetänyt puolueen suohon. Kannatus on tippunut, vaikka oppositiopuolueen kannatuksen pitäisi kaiken järjen mukaan nousta.

    Kokoomuksen touhulla ei ole enää politiikan kanssa mitään tekemistä.
    Ei ihme jos kansa alkaa kohta vieraantua politiikasta yhä enemmän opposition naurettavan pelleilyn takia.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Kokoomuksella ei ole muuta keinoa vaikeuttaa hallituksen toimintaa.
    Kokoomus ei ole enää edes julkisuuskelpoinen puolue. Puoluejohto on vetänyt puolueen suohon. Kannatus on tippunut, vaikka oppositiopuolueen kannatuksen pitäisi kaiken järjen mukaan nousta.

    Olen täysin samaa mieltä.

    Äänestä

Onko se ministerin virka jos huoltovarmuuskeskus ei ole tehnyt hommiaan ? Siellä lähinnä kahviteltu hyvällä paikalla ja jätetty hommat tekemättä. Löytyi sieltä sentään jotain vanhentuneita maskeja. Testejäkään ei varmaan voitu tehdä silloin kun tarvikkeet puuttui. Ja ministerit ja virkamiehet selittää sitä sun tätä.

Äänestä

Krista Kiuru on kova valehtelija. Ihmettelen miksi oppositio ei jo aiemmin ottanut asiaa esille vaikka tuo maskiasia on ollut tiedossa kokoajan. Kiuru jankutti päivät läpeensä että maskin käyttö kansalaisille ei ole terveellistä ja vielä kun kansa on niin tolloa, että eivät osaa käyttää maskeja, koska pitää olla maskin käytön ammattilainen ennen kuin osaa. Suomeen on sittemmin syntynyt tämmöinen uusi ammatti kuin maskinkäyttäjä, kun niitä on alkanut näkyä siellä täällä. Näinkin läpinäkyvä valehtelu on saanut jatkua ihan rauhassa, eli ei oppositiokaan pisteitä ansaitse. On kyllä korkea aika pysäytettyä suurvalehtelija Kiuru ja kaataa vaikka koko hallitus jos Kiurun erottaminen sen aiheuttaa, siinä ei Suomi menetä mitään, päinvastoin kun tuo tuhoisa äärivasemmistolainen "ideologia edellä mennään"loppuu ja uusi porvari hallitus voi sitten keskittyä ajamaan taloutta ja työllisyyttä

Äänestä

Kiuru vetoaa kevään toimintaansa ja puheidensa perustuneen asiantuntijoiden lausuntoihin.

Ketä ne "asiantuntijat" ovat olleet ?
Ei ne ainakaan lääketieteen edustajia ole olleet, koska presidentin ehdottamalle asiantuntijoista muodostettavalle " nyrkille" pääministeri näytti keskaria.

THL:n johtaja Tervahauta lääket.tohtorina oli kuitenkin jonkinlainen asiantuntija, mutta ainakaan häntä arvonsa tuntevat demarit valtiotieteen maisterit ja poliittisen historian asiantuntijat eivät kuunnelleet vaan toimivat oman ideologisen päänsä mukaan.

Äänestä

Kokoomuksessa näyttää vallitsevan yleinen huonokuuloisuus. Maskien vähäisyydestä kerrottiin muutamaankin otteeseen keväällä niinkuin kaikista koronaan liittyvistä asioista. Kokoomus luulee, että elämme Pohjois-Korean tyyppisessä valtiossa missä ihmisillä ei ole oikeutta käyttää omaa harkintaa. Itse käytin harkintaani niinkuin kaikki tuntemani ihmiset. Käytin keväällä maskia silloin kun minun oli pakko mennä esim. apteekkiin. Kuulun riskiryhmään ja tyttäreni toi minulle maaliskuun alusta ruoat maski kasvoilla. Vaikuttaa siltä, että oppositio on sulkenut korvansa hallituksen THL:n ja STM:n tiedoituksilta. Kokoomuksen epäluottamuslauseen antaminen Krista Kiurulle taisikin olla osa hallituksen katoon tähtäävää strategiaa. Se epäonnistui koska perustui totuuden vääristelyyn. Tarkoitus on tietysti ollut kaataa hallitus ja sitä kautta saada sote väännettyä uuteen, yksityisiä terveysalan toimijoita suosivaksi. Koen Kokoomuksen toimineen vastuuttomasti vaikeassa tilanteessa. Hallitus on hoitanut vaikean tehtävänsä erinomaisesti.

Äänestä

Jälkiviisaana sanoisin, että tältäkin häsläykseltä olisi vältytty , jos presidentin "koronanyrkki" olisi perustettu. Mutta hallituksen ministerit ja puolueidensa johtajat halusivat paistatella julkisuudessa päivittäin, ihan omalla tv-ohjelmalla. Suurimman hyödyn tästä korjasi pääministeri ja demarit, muille jäi vain rippeitä.Kiurun pelastus on se, että on demari.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

"Kokoomuksen kansanedustajat laittavat perhe- ja peruspalveluministeri Krista Kiurun (sd.) luotamuksen puntariin".

https://www.suomenuutiset.fi/ministeri-krista-kiurun-luottamus-vaakalaudalla/

Kokoomuksen eduskuntaryhmä järjestää asiasta tiedotustilaisuuden eduskunnassa 16.30 alkaen. Asiassa on kyse siitä, onko hallitus valehdellut maskiasiassa ja teettänyt poliitisesti ohjattua tutkimusta, joka on mahdollisesti vaarantanut kansalaisten terveyden.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu