Alanvaihto mielessä

Olen lähihoitaja 57v ja pohdin alan vaihtoa. Ei jaksa enää tätä korona-aikaa, kun koko työyhteisö alkaa pimahtaa ja ympäristö on hyvin riitaisaa.
Mitä enää tässä iässä kannattaisi lähteä opiskelemaan. Onko tätä ikäluokkaa alanvaihtajia, jotka ovat olleet ratkaisuunsa tyytyväisiä?
Toivon asiallista keskustelua.
9<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Moi!
Kuvitteltko ihan aikuisten oikeasti että olet haluttua työvoimaa ikäsi puolesta?
Suomessa on ikärasisimia mikä jyrää sut heti, on tainnut olla liian hyvin asiat kun sitä et näytä ymmärtävän.

Äänestä
  • Siivoojaksi kyllä pääsee iäkkäämpikin. Samoin puhelinmyyntiin.

    Äänestä

  • Kyllä iäkkäämpiäkin otetaan jos suostuvat nykyajan normaliin palkka tasoon mikä on paljon alhaisempi mitä he ovat saaneet nauttia. Varsinkin, koska täyspäiväistä työtäkään ei tarjota vaan pitää joustaa ja lääkäriä jos tarvitsee niin työpaikat ei sellaista tarjoa.
    Niin kauan kun nykyajan työpaikkojen "edut" ei järkytä niin vanhatkin työntekijät ovat tervetulleita.

    Äänestä

No en ole ikärasismiin törmännyt. Tosin kunto ja terveyskin parempi, kuin suurimmalla osalla nuorista.

Äänestä
  • Ikärasismi on osittain totta. Kasvotusten haastatteluihin ei pääse vaikka kerron olevani huippukunnossa, terve, viriili, fiksu ja ahkerakin. He eivät minua näe vaan arvioivat minut ikäni perusteella. Siirtävät ihmistä näkemättä ö-kansioon eli hylkyyn.

    Äänestä

Ei se alan vaihto auta mitään. Ihan yhtä sairasta menoa on kaikilla muillakin aloilla tehostamisen ja säästämisen merkeissä. Hoitoalalla on asiat vielä kohtuullisen hyvin verrattuna moneen muuhun alaan.

Itse työskentelen tekniikan alalla. Palkat on täällä tippuneet minimiin, kokemuslisiä ei makseta ja vakituisia töitä ei ole enää olemassakaan joten emme saa enää työntekijöitä mistään. Vuorolistassa tyhjiä aukkoja koska nykyisellä porukalla ei pystytä täyttämään vuoroja. Joitakin hommia vain joudutaan yksinkertaisesti jättämään tekemättä.

Elämme nykyään globaalissa markkinataloudessa ilman omaa valuuttaa -> emme pysty devalvoimaan valuuttaa -> joudumme devalvoimaan palkat alas ja tehostamaan loputtomiin.

Äänestä

Onneksi eläkeikä häämöttää eikä tarvitse pitkään enää kärvistellä nykyajan meiningeissä.

Äänestä
  • Eiköhän ne kohta päättäjät jotain keksi että saavat estettyä eläköitymiset. Eläkeputkea ollaan jo poistamassa ja eläkeikää nostamassa.

    Äänestä

Kerro toki missä näet itsesi viiden vuoden päästä niin kiristäminen ja manipulointi on helpompaa?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Olen lähihoitaja 57v ja pohdin alan vaihtoa. Ei jaksa enää tätä korona-aikaa, kun koko työyhteisö alkaa pimahtaa ja ympäristö on hyvin riitaisaa.
Mitä enää tässä iässä kannattaisi lähteä opiskelemaan. Onko tätä ikäluokkaa alanvaihtajia, jotka ovat olleet ratkaisuunsa tyytyväisiä?
Toivon asiallista keskustelua.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu