Uusi tieliikennelaki on onneton ja aiheuttaa autoilijoile jälleen kiusaa. Jos nyt haluaisin vaihtaa alkuviikosta talvikumet ennalta kun lupasivat ilmojen kylmenevän ja jopa lunta johonkin päin, niin mitäs jos ei säätiedot pidäkään paikkansa? Poliisi sanoo, että nyt ajellaan vain niillä renkailla mitä keli vaatii. Jos ensi viikolla ajelen talvikumeilla ja onkin kesäkelit saan sakot.
Nyt mennään keli edellä rengasvaihdossa?
Anonyymi
13<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/100-euron-pikavoitto-voi-osua-kohdalle-jo-marraskuussa-nain-poliisi-maarittelee-onko-tie-liian-liukas-kesarenkaille/7948566
Sakottaa, sakottaa. Kyllä tulee hankalaa poliisillekin.
Kiittäkäämme tästäkin liikenneuudistuksesta viime hallitusta, jossa oli persut valloillaan. Toivottavasti jää viimeiseksi persujen kaudeksi.
Hyvä laki kun aina voidaan sakottaa, tulee rahaa valtion kassaan.
Nimen omaan tehty työkaluksi Mikro Mulkuiile! Kyllä nyt visma valuu ku saa salatusta oitteestaan numerosarjan takaa esittää pelle kävelyä. Kadeksinta on rajua miehiä kohtaa ja vahtoa valuu kun nainen on ratissa.
Kohta mennään perä edellä kinokseen? 30 vuoden tauon jälkeen on nyt takatuuppari alla.
Poliisiparat.
Kokeilin yhtenä syksynä ns. kitkarenkaita autooni. Renkaat olivat kuluneet loppuun ja sakkorenkaiksi jo ennen lumentuloa joulukuussa. Kokeiluksi jäi kitkarenkaat.
Kyllä Continental kitkat sen yli 30000 km kestää.
Ja olikohan nämä mitä merkkiä?
Co ntinental nastarenkaat kyllä kestää tuon verran, kitkat eivät kestä.
Keli edellä slikseillä rekan nuppiin.
Pääasia ettei tule sakkoja.
Selvä kitkarenkaskeli, eikun M S renkaat alle näinä epävarmoina aikoina, niin varmin tapa välttää sakot.
Kieli edellä näköjään. Ulkona pitkään ollessa se tuntuu omituiselta, mutta kenkä kanssa vaihdettaisiinkaan.