Mikroneulaus hoitotuotteet

Anonyymi

Olen käynyt kosmetologilla mikroneulauksessa vuosia sitten. Hän ei tehnyt neulausta koskaan yli 0.2 mm rullalla. Oli sitä mieltä, ettei pidemmistä enempää tehoa. Nyt olen hankkinut itselleni 0.5 mm rullan, haluaisin hävittää muutamia aknen kuoppa-arpia. Vielä en ole aloittanut, mutta nyt voisi talvea vasten, kun ei ole vaaraa auringosta. Muutama kysymys herää, vaikka monta blogia aiheesta lukenut. Käykö mikä tahansa apteekin desinfiointiaine rullan desinfiointiin? Jossain varoiteltiin, että neo amisept irrottaa neulat. Minulla on pharmacaren desinfiointiainetta muista syistä. Käykö se? Septidiniä ei vissiin myydä enää. Kävisikö myös 60% alkoholi? Entä pitääkö iho myös desinfioida? Itse varmaan tekisin varulta. Rullataanko puhdasta ihoa ja sitten vasta hoitotuotteet? Kosmetologillani oli Btb13 tuotesarja. Voisin sen hankkiakin. Tällä hetkellä kuitenkin kaapissa bm:n seerumi ja päivävoide, sekä Evolven hyaluroniseerumi. Käykö nuo jälkihoitoon miten hyvin, jos käyttäis ensin pois?

3

654

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Itse olen rullannut silmänympärysihoa 0,5 mm:n rullalla ja muuta kasvojen ihoa 0,75 mm:n rullalla. Desinfiointiaineena on ollut chloramine-t- jauhe, joka sekoitetaan veteen. Varmaan käy joku muukin aine. Tilasin aineen samalla, kun tilasin rullat. Olen ensin puhdistanut ihon normaalisti ja desinfioinut sen neo-amiseptilla. Rullauksen jälkeen olen pikaisesti huuhdellut kasvot vedellä ja levittänynyt iholle bellavitaa. Itsestäni on tuntunut, että jälkihoitotuotteen pitää olla kohtuullisen täyteläinen ja rauhoittava voide, koska iho tuntuu ainakin itselläni käsittelyn jälkeen pinkeältä ja sitä kuumottaa. Tätä tosin ei kestä kauan aikaa.

      Rullasin yhteen aikaan säännöllisesti, mutta nyt on ollut olosuhteiden pakosta pitkä tauko. Iho on kieltämättä ainakin rullauksesta seuraavana päivänä hehkeämmän näköinen, mutta en nyt mitään ihmeellisiä muutoksia ole huomannut. Tosin ei ole mitään ennen ja jälkeen kuvia, joten hieman vaikea sanoa. Aknearpia on minullakin jonkin verran, mutta ei häiritsevästi. Joten en osaa sanoa, onko niissä tapahtunut mitään tasoittumista.

      Joka tapauksessa aion taas jatkaa rullausta jossakin vaiheessa. Sattuuhan se jonkin verran, mutta omalla kipukynnyksellä kestän ilman mitään puuduttavia voiteita :)

    • Anonyymi

      Itsekin olen käyttänyt pidempiä piikkejä, kuin kotikäyttöön suositellaan. Eka kerran mikroneulasin varmaan 20 vuotta sitten, ja se sattui silloin kauheasti. Välillä on pitkiäkin taukoja, kunnes teen muutaman sarjan neulauksen. Ilmeisesti iho "muistaa" neulaukset, eli kun niihin on tottunut, niin ne kestää paremmin.

      Olen puhdistanut neulaustelan kuumalla vedellä, en ole siihen koskaan käyttänyt desinfiointiainetta. Nyt korona-aikaan tuotteissa on ollut saatavuuspuutteita. Olen jonkun kerran puhdistanut ihoni ihan vain saippualla ja viimeisen kerran käytin käsihuuhdetta, mutta huuhdoin ihon sen jälkeen vielä vedellä (en halunnut, että glyseroli jää iholle). Käsihuuhde tuntui hengityksen kannalta paremmalta kuin Neo-Amisept. Neo-Amiseptiä ei kai saisi hengittää, se on myrkyllisempää kuin tavallinen alkoholi.

      Eli en ole saanut mitään infektioita, vaikka en ole käyttänyt rajuja puhdistusaineita. Tosin muuten olen pyrkinyt pitämään puhtaudesta huolta.

      Joskus olen laittanut iholla erilaisia seerumeita neulauksen jälkeen, joskus vain rasvannut täyteläisellä voiteella. Viimeksi käytin ihan karikevoita, ja hyvältä tuntui. Iho on siistin näköinen, pari päivää sitten neulattu, ei uskoisi.

      Itse toivoisin, että mikroneulauksen tehoista olisi joku tieteellinen oikea tutkimus saatavilla. Tuntuu, että nykyään taas moni suhtautuu negatiivisesti neulaukseen. Välillä se oli kovinkin muodikasta. Itse harkitsen, että kävisin joskus laseroinnissa (ikääntymisen vuoksi). Kallistahan se on. Mutta jos mikroneulaus oikeasti lisää kollageenin tuotantoa, en viitsisi tuhlata vähiä rahojani laserointiin, vaan olisin aktiivisempi neulauksen suhteen. Harmi, kun oikeasti ei tiedä.

      • Anonyymi

        Kirjoitusvirhe, eka kerran neulasin noin 10 vuotta sitten.

        Noista neulausteloista sen verran, että kaikkein lyhin tuskin vaikuttaa muuta kuin ihoa kuorivasti. Sellainen tuntuma itselläni ainakin on. Tosin sillä on hyvä aloittaa, kun ei ole vielä tottumusta.

        Jos on tarkoitus aktivoida kollageenin tuotantoa (niin kuin useammilla on), niin lyhyet neulat voivat olla hyödyttömiä. Ihon paksuus vaihtelee ihmisten välillä, ja esim. aurinko paksuntaa ihoa. Eli neulat eivät edes yletä ihan ihon pintakerrosta syvemmälle. Näkeehän sen siitäkin, tuleeko telatessa kertaakaan verta. Itselläni ei juuri mistään kohtaa tule.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      222
      4276
    2. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      69
      2755
    3. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      393
      2431
    4. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      47
      2353
    5. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      42
      1639
    6. Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.

      Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul
      Hindulaisuus
      550
      1394
    7. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      96
      1334
    8. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      57
      1330
    9. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      78
      1319
    10. Jumala puhui minulle

      Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles
      Ikävä
      125
      1196
    Aihe