Kokoomuksen syytökset Marinin valehtelusta ja epäilyt THL:n johtajan painostamisesta kasvomaskiasiassa tuntuvat törkeiltä, ovat vakavia ja vaikuttavat melkein vainoharhaiselta.
Tulee mieleen onko tuollainen kokoomuksen oma tapa toimia?
https://yle.fi/uutiset/3-11589750
Tulee mieleen onko tuollainen kokoomuksen oma tapa toimia?
https://yle.fi/uutiset/3-11589750
Vastaukset 23
Vanhimmat
Miksi Yle on laittanut linkkiinsä vain osan Tervahaudan vastauksesta maskiasiaan Sannikka-ohjelmassa? Täältä löytyy koko keskustelu maskeista toukokuisessa ohjelmassa https://areena.yle.fi/1-50389986?seek=1220
Tervsahauta arvailee ja esittelee oman mielikuvituksensa tuotteita ja toteaa nyt myös ettei häntä ole painostettu. Kovin vähäisin eväin on kokoomus liikkeellä, ei tule Tervahaudalta apua kokkareille, voi voi miten noloa pikku petteri, mykkänen ja huono äiti.
Pääministeri Marin: maskiasiassa ei johdettu harhaan – THL:n Tervahauta kiistää väitteet poliittisesta painostuksesta
https://yle.fi/uutiset/3-11589750
THL:n Markku Tervahauta sanoo Ylelle, että häntä ei ole painostettu poliittisesti olemaan ilmaisematta asiantuntijanäkemystään.
Tämä on Kokoomuksen johdon hätähuuto. Mitään ei osata enää tehdä kannatuksen nostamiseksi. Tehtiin väärä päätös puoluekokouksessa. Olisi pitänyt uusia puolueen johto. Nykyisiä johtajia ei voi päästää julkisuuteen. Eivät nämä ole enää esiintymiskelpoisia.
Jatkuva mokailu alentaa puolueen kannatusta. Taitaa mennä Perussuomalaisten hyväksi.
Ehkä hieman myös Keskustalle.
EK:sta, elinkeinoelämästä ja suurpääomalta tulee koko ajan vaatimuksia kokoomukselle tuhota vääränvärinen Marinin hallitus, joka ei nöyristele rahan edessä, kuten porvarijohtoiset hallitukset ovat tehneet viimeiset 16-vuotta. Likaisia keinoja on tulossa myös jatkossa.
Kokoomus on uponnut kokonaan populismiin ja ottanut kaikki likaiset keinot käyttöön, koska SDP:n gallupkannatus on edelleen nousussa ja kokoomus sekä kepu putoavat.
Kokoomuslaiset ovat usein ihmispetoja. Järkyttäviä "ihmisiä".
Kiihkeässä presidentinvaalitentissä 1968 vennamolaiset sanoivat "Suomessa jopa Keskustapuolueen puheenjohtaja on vaihdettu Tasavallan presidentin tahdosta siis Kekkosen" Tällöin Keskustapuolueen edustaja ärähti "Ei pidä paikkansa ,tuo oli sikamainen syytös, nyt vaadimme todisteita mustaa valkoisella, muuten asia ei jää tähän, täällähän saa heitellä mitä tahansa" Väittely löytyy ylen elävästä arkistosta. Enkä halveeraa vennamolaisia, se oli upea kansanliike, toisin kuin eräät.
Nyt on Orpo on heitellyt samaan tyyliin syytöksiä ilman todisteita, Sanna Marin voisi olla nyt yhtä jyrkkä. Sanna,juristit kehiin, ellei kokoomus lyö todisteita tiskiin.
Onhan marinin hallitus tosiaan melko törkeitä asioita näemmä tehny! Törkeiltä ne itsestänikin kuullostavat. Selviävätköhän lie ilman linnatuomiota.
Marin sanoo ettei painostanut Tervahautaa eikä tiedä että muutkaan olisi.
Tervahauta sanoo, että Marin eikä kukaan muutkaan ole häntä painostanut.
Orpo sanoo että Marin painosti Tervahautaa.
Kukahan tässä on väärässä?
Orpo on väärässä ja tahallaan lietsoo tollasta sontaa!
Törkeää käytöstä pääministeriltä hyökätä oppositiossa olevia kansanedustajia vastaan koko arvovallallaan. Eikö tollo ymmärrä että oppositio arvostelee ja hallitus puolustautuu eikä rupea arvostelemaan ja syyttelemään oppositiota
Asia on syytä tutkia huolellisesti. Marin ministereineen on valehdellut jo niin monessa asiassa, ettei pelkkiin vakuutteluihin ole luottamista.
Kokoomus omaksunut Trumpin strategian, heitetään perustelemattomia epäilyksiä hallituksesta ja pääministeristä. Koirat haukkuu, karavaani kulkee.
Hallitus pitänyt miljardituilla yrityksiä pystyssä ja Kokoomus ja kaiken maailman pesoset (UPM) kitisee, kun pm perää yrityksiltä yhteiskuntavastuuta.
UPM lakkautti vielä voitollisen paperitehtaan, toki se nostaa käyttökateprosenttia jos se on vähemmän voitollinen kuin muut tehtaat. Yhteiskuntavastuu tuntematon käsite mm. P
Pesoselle. Olen muuten UPM:n pienosakas, mulle kelpaisi muutamaa senttiä pienempi osinko jos jätettäisiin potkut antamatta juuri nyt tässä ikävässä epidemiatilanteessa.
Se että UPM lakkauttaa Kaipolan tehtaan saattaa monet alihankkijat pulaan, kohta nekin antavat potkuja, ja se menee Pesosen ei Marinin piikkiin. Mutta voitte olla varmoja että pesoset syytää hallitusta. Ja taas pitää hallituksden tulla hätiin. Niin että kiitos vaan Pesonen.
Esitäpä todisteet valehtelusta, itse en tiedä yhdestäkään valheesta jota Marin tai muut ministerit olisivat suoltaneet!!!
Jos Marin sanoo, että ei painostanut Tervahautaa ja Tervahauta on samaa mieltä, niin miten sitä voi tutkia sen enempää?
Mikä opposition orpoineen tässä on tarkoitus?
Kuitenkin kuten kaikki tietää niin Suomessa kevät koronan suhteen hoidettiin mallikelpoisesti. Jopa maailman laajuisesti mallikkaasti.
Onko tosiaan S. Marin niin tyhmä ettei ymmärrä tätä HARHAAN JOHTAMIS lausetta. Luulisi hänellä olevan jonkin sortin korkeakoulu käytynä vain kauppakoulun päästötodistuksella ollut kaupan kassatyttönä. Tavallinen kansalainenkin ymmärtää ja tajuaa että jos sanotaan muuta kuin tarkoitetaan niin se todellisuudessa on vastapuolen harhaan viemistä tai ohjaamista.
ELI YKSINKERTAISUUDESSA, JOS MASKISKIEN KÄYTÖSTÄ SANOTA ENSIKSI .... KUULIJOILLE KERROTAAN ETTE KÄYTÖSTÄ EI OLE HYÖTYÄ, PAHIMMASSA TAPAUKSESSA VAIN HAITTAA ! niin kyllä tämä harhaan johtaa jos se onkin toisin päin, vain sen takia ettei maskeja ole kaikille.
HYVIN YKSINKERTAISTA JA YMMÄRRETTÄVÄÄ jonka pääministerinkin pitäisi tajuta.
Marin on määrännyt selvästi Krista Kiurun tähän ketjuun haukkumaan oppositiota.
Ei ole vaan tämä ketju on ihan tavallisen kansalaisen aloittama ja syytä onkin haukkua oppositiota koska se perusteettomasti syyttää hallitusta valehtelusta ja painostuksesta!!!
Odottakaas jos Marinin hallitus todella on saanut valmiiksi toteuttamiskelpoisen Sote-mallin alle vuodessa koronakriisin keskellä. Sitten Kokoomuksen rumputuli vasta alkaa. Marinin sote-mallissa ei saa olla mitään hyvää, koska muutenhan Sipilän hallituksen työ näyttäisi tehottomalta vatuloinnilta.
Kepu ja Kokoomus (Persujen ja sittemmin Sinisten seuratessa katseella vierestä) yrittivät saada sote-mallia aikaiseksi neljä vuotta ja epäonnisuivat surkeasti. Tulos oli epärealistisia ja perustuslain vastaisia hallintohimmeleitä ja yksityistämismalleja.
Kyllä keväällä TV lähetyksissä monikin sanoi että maskia olisi hyvä käyttää.... MUTTA YKSIKÄÄN VALTIONEUVOSTOON KUULUVA EI SANONUT.
Eikä tämä TERVAHAUHAN sanomiset tai sanomatta jättämiset olisi ensimmäinen henkilö jonka toimia ohjattaisiin ministeri tasolta.... TEET TAI SAAT SIIRRON!
Kirjoituksesi vaikuttaa yhtä vainoharhaiselta kuin kokoomuksen lässytykset muutenkin!