Marin sairastui pääministeritautiin

https://www.is.fi/politiikka/art-2000006670932.html

Pääministeri Marin turvautuu kritiikin edessä niin metsä vastaa kuin sinne huudetaan -ajatteluun, eikä se edistä Suomen nousua syvästä kriisistä, kirjoittaa IS:n politiikan toimituksen tuottaja Hanna Vesala.
34<50
1Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 34

Vanhimmat

Marin on erittäin herkkähipiäinen ja toimii kuin ala-asteikäiset tytöt toisiaan kiusatessaan.

Kohta Marin näyttää kaikille "väärin" ajatteleville kieltä

1Äänestä
  • Tämä "herkkähipiäisyys" väite perustuu pellkkän ennakko-odotukseen. "Tiedetään" etukäteen että nuoret naiset ovat herkkähipiäisiä ja sille etsimällä etsitään todisteita. Kun pääministeriä väitetään VÄÄRIN PERUSTEIN valehtelijaksi ja pääministeri sen torjuu, niin setämies-pääministerin tapauksessa se olisi ollut "jämäkkyyttä". Mutta kun nuori nainen menee sanomaan vastaan vanhemmalle setämiehelle (Orpo tai peräti presidentti Niinistö) niin se ei ole "jämäkkyyttä" vaan "herkkähipiäisyyttä", "kiukuttelua" ja "vallanhalua" jne.

    Marin osoitti jopa valtioMIESmäisyyttä, kun hänen hallituksensa ministeri Kiurun ajojahdin ja itseensä kohdistettujen (väärien) valehtelimissyytösten keskellä kutsui opposition edustajat keskustelemaan tartuntatautilain kaipaamista muutoksista ja sanoi Säätytalon portailla, että vaikka hallitus ja oppositio on monista asioista eri mieltä niin ei se estä keskustelua niissä asioissa joissa on mahdollisesti yhteinen intressi. Tämäkö on "kiukuttelua" ja "herkkähipiäisyyttä"?

    1Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Tämä "herkkähipiäisyys" väite perustuu pellkkän ennakko-odotukseen. "Tiedetään" etukäteen että nuoret naiset ovat herkkähipiäisiä ja sille etsimällä etsitään todisteita. Kun pääministeriä väitetään VÄÄRIN PERUSTEIN valehtelijaksi ja pääministeri sen torjuu, niin setämies-pääministerin tapauksessa se olisi ollut "jämäkkyyttä". Mutta kun nuori nainen menee sanomaan vastaan vanhemmalle setämiehelle (Orpo tai peräti presidentti Niinistö) niin se ei ole "jämäkkyyttä" vaan "herkkähipiäisyyttä", "kiukuttelua" ja "vallanhalua" jne.

    Marin osoitti jopa valtioMIESmäisyyttä, kun hänen hallituksensa ministeri Kiurun ajojahdin ja itseensä kohdistettujen (väärien) valehtelimissyytösten keskellä kutsui opposition edustajat keskustelemaan tartuntatautilain kaipaamista muutoksista ja sanoi Säätytalon portailla, että vaikka hallitus ja oppositio on monista asioista eri mieltä niin ei se estä keskustelua niissä asioissa joissa on mahdollisesti yhteinen intressi. Tämäkö on "kiukuttelua" ja "herkkähipiäisyyttä"?

    Kyllä ne ilmeet a-studiossa oli sen näköisiä että pahasti otti osumaa tästäkin asiasta henkilökohtaisesti
    Pitäisi muistaa Veikko Vennamon viisaus "asiat tappelee ei miehet" tai siis naiset tässä tapauksessa toivottavasti

    Äänestä

Luokaton oli myös Marinin "eikö teitä hävetä" kysymys kokoomukselle keväällä.

1Äänestä
  • itseasiassa Orpo tuon aloitti viime syksynä kysymällä samaa hallitukselta, "eikö teitä yhtään hävetä". Oliko se mielestäsi luokatonta?

    1Äänestä

  • Eikä ollut, vaan erittäin perusteltu kysymys. Vaikkei ne osaakaan hävetä, voisi saman kysymyksen heittää kokoomukselle myös näinä päivinä.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    itseasiassa Orpo tuon aloitti viime syksynä kysymällä samaa hallitukselta, "eikö teitä yhtään hävetä". Oliko se mielestäsi luokatonta?

    Setämiehen "eikö teitä hävetä" osoittaa moraalista selkärankaa, mutta nuorehkon naisen eikö teitä hävetä" osoittaa vain arvostelukyvyn puutetta ja mauttomuutta.

    Niin se käy. Käyttäytymisodotukset ovat genitaalisidonnaisia.

    Äänestä

Jopa Trump häviää Marinin twitter sekoiluille

Äänestä

Onneksi Sannassa on myös inhimillisiä piiretitä Lyhyet ja paksuhkot reidet ja ns. räystäsperse.

1Äänestä
  • Peppu onkin hänen paras puoli, mutta ei sillä maan ongelmia hoideta.

    Äänestä

Koska emme näe Niinistön pään sisään, on mahdotonta sanoa, keitä hän tarkoitti. Päätetään silti hänen sanoihinsa. Presidentti muistutti Suomen rakentamisen tapahtuneen yhteisenä pyrkimyksenä, vaikka erimielisyyksiä ja riitakin oli.

– En menneisyydestä muista kovinkaan paljoa sitä, että vastapuolta olisi suorastaan vieroksuttu tai peräti inhottu.

Lienee presidentti tarkoitti Marinin suhtautumista kokoomukseen ja Petteri Orpoon

Äänestä
  • On meille kaikille parempi ettemme näe Niinistön pään sisälle.

    Pappa joutaa eläkkeelle. Hänen parasta-ennen päivämäärä oli kauan sitten.

    Äänestä

Oli myös hauskasti keväällä ja kesällä ja alkusyksystä aina karanteenissa, kun olisi ollut televisiossa kova poliittinen keskustelu suorassa lähetyksessä parhaaseen katseluaikaan.

Äänestä

Jos Rinne oli vahingollinen floppi antaessaan sisäministerin pestin vihreiden Ohisalolle, ei Rinteen jatkaja pääministerinä ole yhtään parempi. Nainen ja kiharretut hiusten latvat hämäsi tyhmempiä hetken aikaa.

Pääosin vanhuksia oman kokemuksen mukaan.

Äänestä
  • X-files kysymyksiä vaille oikeita vastauksia.

    Olikohan vaihto Sannaan Antilta sdp:läisten ku klux lähipiirin kaukaa suunniteltu juttu vai ufot sieppasivatko Antin painostaen luovuttamaann pääminsterviran Sannalle.

    Polttiko Katri Kulmuni itse itsensä ministeriön rahavarojen sopimattomasta käytöstä saatuaan käsiinsä kansalaisilta salatuja tietoja covid-19 viruksesta haluten kiertää syylistymisen virheeliseen valtion yli velkaantumiseen.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    X-files kysymyksiä vaille oikeita vastauksia.

    Olikohan vaihto Sannaan Antilta sdp:läisten ku klux lähipiirin kaukaa suunniteltu juttu vai ufot sieppasivatko Antin painostaen luovuttamaann pääminsterviran Sannalle.

    Polttiko Katri Kulmuni itse itsensä ministeriön rahavarojen sopimattomasta käytöstä saatuaan käsiinsä kansalaisilta salatuja tietoja covid-19 viruksesta haluten kiertää syylistymisen virheeliseen valtion yli velkaantumiseen.

    Nikke Knatterton salapoliisi apua tarvitaan, ennen Sannin aikeita ottaa käyttöön laserhypnoosikatse kävelyttäen suomalaiset hanhen marssia ikäjärjestys jonossa Suomen lahteen.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Nikke Knatterton salapoliisi apua tarvitaan, ennen Sannin aikeita ottaa käyttöön laserhypnoosikatse kävelyttäen suomalaiset hanhen marssia ikäjärjestys jonossa Suomen lahteen.

    Nikke Knatterton voisi hakea kouriin tuntuvia todisteita covid-19 liittyvästä salailusta sillä, jospa filmausta huomioimatta mitään rokotetta ei ole ollut kehitteilläkään vain rahoitus. On Nikkemäisen loogista jos covid-19 vaarallinen ei rokotetta tarvita mutta rahalla on käyttöä.

    Äänestä

Mikä se sellainen pääministeri olisi joka ei puolustaisi omaa hallitusta ja sen ministereitä opposition aiheettomia ja valheellisia syytöksiä vastaan?

1Äänestä

Tunnetaan myös nimellä valtaähky. Trump on varmaan tunnetuin esimerkki tästä. Liikemaailmassa on paljon pieniä miehiä jotka ovat niin suuria johtajia, että ei mitään rajaa. He kompensoivat omaa miehistä mitättömyyttään sairaanloisella vallanhimolla. Koskee myös naisia.

Äänestä

Mikä vitun pointti on apinoida tänne suoraan jotain iltsikoiden viisasteluja?

Äänestä

Ja Haapala viidennen kolonnan edustajana pitäisi viedä valtakunnan oikeuteen iltiksen törkykampanjan aivot säälittäviä kapitalisteja.

1Äänestä
  • Sehän onkin aina ollut vasureiden tapa vaientaa toisinajattelijat.

    Äänestä

  • Vihreiden psykoosisiipi taas maalittamassa toimittajaa.

    Äänestä

  • Vihreillä otti koville, kun ko. toimittaja paljasti haaviston kataluudet ullkoministeriössä.

    Äänestä

Marin ei anna lehdistön haastatella RU kokouksessa, onhan se paljon mulavamaa poseerata yläosattomissa Voguen sivulla yläosat, kun antaa toimittajien kysellä hankalia. Kohta varmaan Vanhanen esiintyy maaseudun tulevaisuudessa tuppeen sahatum lautakasan vieressä ilman paitaa, olisi niin söpöä

Äänestä

Koskahan Sanna on Playboyn keskiaukeamalla?

Ok, kovasti pitäisi photoshopata.

Äänestä
  • Turha toivo. Sinun pitää kädettää Image-kuville.

    Äänestä

Sannan valta turmeli ennätysajassa.

Äänestä
  • Eiköhän tuo ollut pilalla jo ennen valtaanpääsyä. Mätääntynyt sisusta vaan ei päässyt purskahtamaan ulos ennenkuin Marinia alettiin puristelemaan eri suunnilta.

    Äänestä

Kun historian muistelu on muotia niin miten käyttäytyi Halla-aho kun hänestä tuli (vain) eduskunnan hallintovaliokunnan puheenjohtaja? Hän alkoi kiukuttelemaan siitä, että joku lehti on julkaissut hänestä liian punaposkisen kuvan ja kieltäytyi antamasta haastatteluja enää tälle lehdelle ja vastaamaan sen kysymykseen jne.

Se jos mikä oli prinsessamaista herkkähipiäisyyttä.

Marin ei ole osoittanut minkäänlaista kiukuttelua edes tässä viimeisessä kohussa jossa häntä syytettiin valehtelijaksi perusteetta. Hän puolustautui mutta mitä muuta hän olisi voinut tehdä? Pyytää anteeksi sitä, että Orpo kuvitteli hänen valehdelleen? Orpolla olisi anteeksipyynnön paikka. Hänen pitäisi lopettaa kiukuttelu kun jäi kiinni valheesta.

Äänestä

Ainakin ammattiyhdistysläisten on syytä olla tyytyväisiä.

Tänä vuonna valtio on tukenut työttömyyskassoja (normaalien tukien lisäksi) yli 600 miljoonalla eurolla. Lisäksi Suomen pankki on ostanut Kojamo-yhtiön, eli ammattiyhdistysten vuokra-asuntoyhtiön, velkakirjoja. Ts. Suomen pankki / EKP on lahjoittanut(!) rahaa Kojamolle ja sitä kautta ammattiyhdistyksille.

Nuorisosäätiökuppaus on mitätöntä puuhastelua demareiden harrastamaan verovarojen kuppaamiseen verrattuna.

Ensin rahaa siirretään valtion kassasta ammattiyhdistyksille, jotka sitten edelleen antavat rahaa demareiden ja vasemmistolaisten vaalikassoihin. Muualla maailmassa tuota kutsuttaisiin suoraan korruptioksi.

Äänestä

Ei ole suomen historiassa naiset pääministerinä onnnistuneet.

Äänestä

Ennen maa reppee kuin pääministeri häppee.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

https://www.is.fi/politiikka/art-2000006670932.html

Pääministeri Marin turvautuu kritiikin edessä niin metsä vastaa kuin sinne huudetaan -ajatteluun, eikä se edistä Suomen nousua syvästä kriisistä, kirjoittaa IS:n politiikan toimituksen tuottaja Hanna Vesala.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu