Tänää isot bilee Telakalla 1200 ilmoittautunut mukaan

Eilen oli samanlaiset pirskeet, ei maskeja, ei turvavälejä, vaan rankkaa bailaamista.

https://twitter.com/LindenAki/status/1317394973218799618

Korona pölyssä painettiin menemään.
10<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Eikö poliisilla ole valta pistää luukut kiinni, jos tapahtuman järjestäjä ei huolehti turvallisuudesta.

Äänestä
  • Poliisin valta perustuu aina johonkin lakiin. Kerro ihmeessä, mikä laki nyt tulisi kyseeseen ?

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Poliisin valta perustuu aina johonkin lakiin. Kerro ihmeessä, mikä laki nyt tulisi kyseeseen ?

    Tartuntatautien torjunnan päävastuu on paikallistasolla eli kunnissa. Pääasiallinen vastuu paikallistason toimijoiden ohjauksesta ja neuvonnasta, liittyen myös uuden tartuntatautilain edellyttämiin muutoksiin ravintolatoiminnan järjestämisessä, on siten kunnan viranomaisilla. Aluehallintoviraston rooli on pääasiassa valvoa ja puuttua havaittuihin epäkohtiin ja toisaalta auttaa paikallisviranomaisia uuden lain tulkitsemisessa. Ravintoloille asetettujen velvollisuuksien viranomaisvalvontaa toteutetaan tartuntatautilain aluehallintovirastolle säätämän toimivallan mukaisesti, yhteistyössä muiden viranomaisten kanssa. Ohjeistus on keskitetty aluehallintovirastojen internetsivuille avi.fi.

    Yhteistyössä muiden viranomaisten kanssa, eli poliisi.

    Äänestä

1200 saa koronan joista kupsahtaa 1175 montun pohjalle lopullisesti. Että se siitä pippaloista.

Äänestä

Poliisit paikalle kaasunaamareissa.

Äänestä

Taitaa olla Jussi-gaala. Suorassa lähetyksessä saavat koronansa. No, sehän lähtee kuin kuppa Töölöstä, ainakin Trumpilla.

Äänestä

Jos ei surkea "musiikki" ja juntin näkäinen ja oloinen yleisö estä menemästä tuollaisiin, niin sitten sitä ei voi estää millään muullakaan.

Ei koronarajoitukset ainakaan idiootteja ole köyhdyttäneet, kun tuollaisestakin vielä maksetaan.

Äänestä

Moneltako juhlat alkaa ?

Äänestä

https://yle.fi/uutiset/3-11600321

Pitäiskö mennä tonne flunssasena yskimään, kerran koronalinkoilu on sallittua? Käsittämätöntä. Toiset pitää maskeja, turvavälejä, käyttää käsidesiä, rajoittaa menemisiään jne. Ja yhdet hyppii kiinni toisissaan rave-bileissä.

Äänestä

Hallitus rajoittaa elinkeinonvapautta koronan varjolla aivan liikaa. Tämä tapahtuma on oiva esimerkki suomalaisten yrittäjien vastuullisesta omavalvonnasta. Säännöt on turhia. Kylllä yrittäjä ymmärtää mikä on sopivaa.. Erityisesti mikä on sopivaa oman kassavirran kannalta.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Eilen oli samanlaiset pirskeet, ei maskeja, ei turvavälejä, vaan rankkaa bailaamista.

https://twitter.com/LindenAki/status/1317394973218799618

Korona pölyssä painettiin menemään.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu