hei! minulla on jo vuosikausia ollut yöhikoilua.olen 27 vuotias nainen ja tuskanhiki tulee herkimmin silloin kun e-pillereissä taukoviikko, eli kuukautiset???siksi epäilen e-pillereitä...olen syönyt merciloneja jo n.15 vuotta.millonkas pitäis alkaa muutenkin vaihtaa merkkiä tai keksiä muita ehkäisykeinoja????pelottaa lopettaa näin pitkän ajan jälkeen ettei siitä sitten tulisi komplikaatioita.
eniten kuitenkin nyt kiinnostaa tuo tuskanhiki???mistä ihmeestä se voi tulla.lakanat ihan märät.
eniten kuitenkin nyt kiinnostaa tuo tuskanhiki???mistä ihmeestä se voi tulla.lakanat ihan märät.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Eli olen syönyt Harmonet e-pillereitä 7 vuotta,yöhikoiluun kiinnitin huomiota(tai en tiedä oliko sitä tätä ennen..)noin vuosi sitten.Pahinta se on juuri taukoviikolla,kun on kuukautiset(muutenkin kuukautisten aikaan yöhikoilu tavallista kuulemma).en tiedä pitäskö lopettaa pillerit ja siirtyä kierukkaan vai mitä...ahdistaa ajatus,oon niin tottunut noihin,helppoa,säännölliset kuukautiset ym.Kaipa tuo hikoilu on yhteydessä hormoneihin,ei kai tässä iässä mitään vaihdevuosia voi tulla(olen 33v.)...heh...jotain hormonihäiriöitä tietty vois olla...onko sulla muita oireita???kiva löytää kohtalotoveri!
päänsärkyä on myös ollu.tuntuu myös että nesteet ei poistu kunnolla elimistöstä...sellasta vesipöhötystä aina aika ajoin.hih.kiva tosiaan löytää kohtalotoveri.:)lääkäri pakotti lopettamaan e-pillerit sillä olen menossa leikkaukseen ja on kuulemma suurempi tulppavaara.:(mitäs sitte keksis???siinäpä olisi harvinainen tilaisuus vaihtaa pillereitä tai siirtyä kokonaan toiseen ehkäisymuotoon...:)olen myös itse miettinyt tuota vaihdevuosien tuloa.heh.:)on se vaan kumma juttu.luulenpa että kun tässä piakkoin lopetan pilsut huomaan varmasti uusia mukavia "sivuvaikutuksia"joita ei tietenkään välttämättä huomaa silloin kun pilsuja syö.ilmotellaan!!!:)