Jos ette olisi koskaan kohdanneet kaivattuanne?
Olisiko elämänne helpompaa
Anonyymi
13<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Itsellä ainakin meni luotto ihmisiin. Toisilla vaan on pahat aikeet, ei mahda mitään.
Nää on näitä maallisia koettelemuksia, jotka kasvattaa kestävyyttä, ja tekee paremmaksi ihmiseksi.
En kutsuisi edes elämäksi, jos en olisi kohdannut kaivattuani. Tuskallista on, ettei voida olla nyt yhdessä. Kaipuu on syvää ja raastavaa.
Juuri kun kaikki oli hyvin, tuli tää pandemia muistuttumaan, kaikki voi muuttua hetkessä. Yritän ottaa oppina.
Vaan eipä mun tarvitse kaivata yksin. On kyllä kiitoksen paikka myös se, että nettikeskustelut livekuvalla ovat ilmaisia. Voimme puhua päivittäin.
Hän on ainoa ihminen, johon voin luottaa varauksetta. En ole koskaan tavannut, ketään, edes lähelle hänen veroistaan ihmistä.
Olen kiitollinen terveistä päivistä. Nautin hyvästä hetkestä. Puhtaasta pedistä, lämmöstä.
Yhä enemmän nautin kirjallisuudesta, vanhasta oivasta ystävästäni, jonka olin unohtanut lähes kymmeneen vuoteen.
Siis alan nauttia elämästä ihan itsekseni. Olenko toipunut.
Venäläiset klassikot. Aaaaaah
varmasti olisi, tuntui silti hyvältä saada kokea kun ihastuu johonkin. sitä tapahtuu äärettömän harvoin.
Ei vaikuta elämääni mitenkään. Ihastus muiden joukossa.
Varmasti helpompaa mutta jos hän ei olisi vieraillut hetkeä elämässäni olisin vielä minuun entisten, jyrkkienkin, ennakkoluulojen ja sääntöjen vanki. Hän rikkoi kaiken mitä minulle on opetettu, kerrottu ja käyttäytyi minua kohtaan tavalla jota en olisi voinnut kuvitella edes villeimmissä unelmissa. Opin että hyviä miehiä oikeesti on olemassa. Silmiä avaava kokemus ja se tunneteiden vuoristorataa.. en kadu silti mitään.
Ex- kaivattuun omalla kohdallani. Tunne katosi toisen pahantahtoisuuden myötä. Tilanne ymmärrys puuttui minulta. Halusin uskoa toisin, kunnes totuus paljastui. Olisi ollut helpompaa ja parempaa näin jälkeenpäin ajateltuna, jos tämä kokemus olisi jäänyt kokematta. Elin valheessa, toivossa, halusin uskoa hyvään hänen suhteensa loppuun asti. Olin pidättyväinen uskomusteni vuoksi hänelle, sinisilmäinen hölmö jälkiviisautena itselle.
Suurin pelko olisi että joku kirjoittaisi minusta noin.. ikävä se on jos kohtaa patologisen valehtelijan joka tekee kaikkensa pitääkseen luomansa kulissin yllä.. älä kuitenkaan menetä toivoa, kaikki ei ole samanlaisia.
Kaikki ei ole onneksi samanlaisia, olen varovaisempi jatkossa. Toimin toisin jatkossa, en rakenna mielikuvia toisesta, ennen kuin opin tuntemaan toisen paremmin. Todennäköisesti hänellä historiassa hyväksikäyttöä, karuja kokemuksia pelikoneen ym. Muuten en ymmärrä tätä mennyttä, joka osui kohdalleni näin. Aina tällaiset vaatii myös jälkikäyntiä ja itsekin tein virheitä, kun oletin asioita minulle mieleiseen suuntaan.
Pelkoineen ym eli pelikoneen ;(
Ei näistä voi kuin ottaa opiksi kun ei luonne anna periksi jäädä maahan makaamaan. Tsemppiä tilanteen käsittelyyn mutta onneksi vaikuttaa siltä että hyvin sitä olet jo asiaa käynnyt läpi. On meitä muitakin huonoja suhteita läpikäynneitä ja uskon vahvasti että on niitä hyviäkin.. kannattaa välttää asian kostamisen seuraaville, se näissä on se suurin ongelma. Olen itse kompastunut siihen.
Kostaminen seuraaville tai menneille kertoisi vain kehittymisen puutteesta itsessä. Opin elämään tämän kanssa, en ole tyrkky, enkä tule olemaan, uusi kiinnostuksen kohde osuu kohdalle jos on osuakseen? En ota siitä stressiä. Pärjään itseksenikin, vaikka silloin jää monesta asiasta paitsi. Oppinut elämään jo itseni kanssa eli ei hätää. Tsemppiä sinullekin.