Tässä maassa ei kannata elää. Lähdin koeajalla työpaikasta jossa laiminlyötiin työturvallisuutta, opastamista, todella vika sopia mistään mitään ja itselläni ei ollut sille työpaikalle sopivaa kokemusta.
Minulla oli riittävästi sellaisia syitä jonka takia on koeaika.
3kk karenssi, siksi koska en jäänyt kotiin makaamaan vaan menin töihin. Huono tuuri vain, että työpaikka oli itselleni sopimaton ja sisäisesti mätä.
Mitä varten se työpaikan koeaika on, jos ei sitä varten kun ei ole sopiva ja tarpeeksi osaava työntekijä työpaikalle? Sitten valitetaan laiskaksi kun tehdään kiusallaan näin?
Minulla oli riittävästi sellaisia syitä jonka takia on koeaika.
3kk karenssi, siksi koska en jäänyt kotiin makaamaan vaan menin töihin. Huono tuuri vain, että työpaikka oli itselleni sopimaton ja sisäisesti mätä.
Mitä varten se työpaikan koeaika on, jos ei sitä varten kun ei ole sopiva ja tarpeeksi osaava työntekijä työpaikalle? Sitten valitetaan laiskaksi kun tehdään kiusallaan näin?
Vastaukset 5
Vanhimmat
Eihän nyt työn tekemisestä suinkaan rangaista jos itse otat työsopimuksesi koeajalla lopputilin. Se on vain itse keksimäsi helppo totuus tapahtuneelle. Sellainen feikki-totuus ei kuitenkaan vie sinua eteenpäin. Älä jämähdä paikoillesi ratkomaan mennyttä vaan ponnista kovemmin. Kyse on omasta elämästäsi.
Vaikea ilman ruokaa ja rahaa tehdä mitään asialle.
Kyllä siitä työntekemisestä rankaistiin kun työnantaja saa tehdä työtekijää kohtaan melkein mitä vain ja pitäisi työkyvyttömyyteen asti vain kitua - paikassa johon ei taidot riitä ja jossa on jopa työturvallisuusriskejä, joille ei tehdä mitään.
Koeaika kuuluisi olla ihan hyvästä syystä, kun ilmenee, että ei sovellu työhön jne. mutta se ei käy. Olisi saanut rahaa vain kotona makaamalla, mutta olin tyhmä ja menin töihin. Sinne olisi pitänyt jäädä pahoinpideltäväksi, että näyttää tilastollisesti hyvältä.
Olen kyllä opiskelemaankin hakenut, että kaiken yrittänyt, etten jäisi vain makaamaan.. Mikään ei silti auta vaan rankaisua tulee.
yritä kovemmin.
Ennen kuin seuraavan kerran harkitset koeaikapurkua sen takia, että työnantaja laiminlyö laista johtuvia velvoitteitaan, eikä sinun puheesi työnantajan edustajan kanssa korjaa tilannetta, niin ota yhteyttä johonkin pätevään työpaikan ulkopuoliseen tahoon esim. ammattiliittoon, YTK-yhdistyksen neuvontaan tai työsuojeluviranomaiseen.
Lähde: https://ytk.fi/tietoa-meilta/blogi/vinkkeja-karenssin-ymmartamiseen-tyottomyysturvassa
Otin yhteyttä ammattiliittoon ja ne vain voivotteli, että ei voi tehdä mitään koska minut siirrettiin pois paikoista kun työturvallisuudesta kysyin.
Muista työohjauspaikoista hain neuvoja ja apuja tilanteeseen kun liitto oli täysin hyödytön ja itse luin kaikki mahdolliset lait yms. lävitse.
Ihan koeaikaan kuuluvista asiallisista syistä purin sopimuksen ja kaikkeni olin tehnyt, neuvot etsinyt, että oikein menee. Silti ei käynyt.