Joku sairaus vai stressiä?

Hei! Olen 17-vuotias fyysisesti terve nuori, minulla on todettu ADHD, vaikea masennus ja sosiaalinen ahdistus. Ahdistukseen käytän Seronil 2x20mg per päivä. ADHD:seen minulla on conserta muistaakseni 20mg sekin.

Viime aikoina on ruvennut ilmenemään oireita: vapisemista, lisääntynyttä virtsaamisen tarvetta ja sydämen nopeampaa tykytystä.
Ruokahaluni on pysynyt normaalina, eikä juomisen kanssa ole mitään ongelmaa.
Itse ajattelen oireiden johtuvan lääkityksen nostosta noin 3 viikkoa sitten tai jokin muu on vikana.
Vinkkejä, mikä tämä voisi olla?
268
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Kumpi lääkitys nostettu vai molemmat?
Ainakin Consertaan saattaa liittyä juuri sydämentykytystä mutta myös Seroniliin sama sydämentykytys, vapina ja lisääntynyt virtsaamisentarve ainakin. Luultavasti siis kyseessä nostetuista lääkeannoksista johtuvia sivuvaikutuksia.
Ne menevät yleensä ohi, mutta jos asia mietityttää kannattaa ottaa yhteys hoitavaan lääkäriin.

Äänestä

Concertassa pitää tarkistaa sydän säännöllisesti ja se rasittaa joillain sydäntä. Kannattaa kysyä lääkriltä, etenkin jos sydänfilmistä on aikaa.

Concertasta ei ole 20mg pillereitä ollenkaan joten se ei voi olla concerta vaan muu valmista ja niissä pillerit imeytyy välillä liian nopeasti aiheuttaen ikävempiä sivuoireita. Riippuu pillerin mallista. Concertassa se on tiivis, eikä avattava pilleri, joten sulaa hitaammin ja tasasemmin jo senkin takia.

Seronilista en tiedä tarpeeksi, mutta oli mikä lääke tahansa niin aluksi kestää, että keho tottuu ja voi olla, että on nostettu liian nopeasti liian korkeaan annokseen. Jokainen on yksilöllisesti herkkä näille muutoksille.
Oli miten hyvänsä, jos oireet ei ala tasaantumaan noin muutaman viikon päästä tai menevät pahemmaksi niin rohkeasti yhteyttä lääkäriin. Kerro huoltajallesi/vanhemmille, että on sivuoireita ja ilmoitat jos menee pahemmaksi tai ei rauhoitu.

Muuten yritä ottaa vain rennosti, koska se jo kun miettii asiaa liikaa aiheutta stressiä ja kierteen, että ei rauhoitu. Yritä olla oireistasi sellainen analyyttinen mieluummin kuin huolestuva. Otat ne huomioon, mutta et ahdistu.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Hei! Olen 17-vuotias fyysisesti terve nuori, minulla on todettu ADHD, vaikea masennus ja sosiaalinen ahdistus. Ahdistukseen käytän Seronil 2x20mg per päivä. ADHD:seen minulla on conserta muistaakseni 20mg sekin.

Viime aikoina on ruvennut ilmenemään oireita: vapisemista, lisääntynyttä virtsaamisen tarvetta ja sydämen nopeampaa tykytystä.
Ruokahaluni on pysynyt normaalina, eikä juomisen kanssa ole mitään ongelmaa.
Itse ajattelen oireiden johtuvan lääkityksen nostosta noin 3 viikkoa sitten tai jokin muu on vikana.
Vinkkejä, mikä tämä voisi olla?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu