Henkselit ja vyö

Anonyymi

Kokeilin äsken ilman henkseleitä, mutta tuli tosi epämukava ja epävarma olo, kun joutui koko ajan nostelemaan housuja. Aamuyöllä kokeilin pelkästään henkseleiden kanssa, ilman vyötä. Mutta kalukukkaron kiinnitys pelkkiin vyönlenkkeihin tuntui inhottavalta. Siellä on kuitenkin lompakko ja kännykkä, enkä ole niitä hukannut kymmeneen vuoteen, joten miksi tinkiä turvallisuudesta. Minä en pukeudu tyylin takia, vaan käytännöllisyyden. Totta kai olisi kiva olla ilman henkseleitä, jos housut pysyisivät ylhäällä pelkän vyön avulla. Sitä paitsi alunperin vyö ei edes ole tarkoitettu housujen kannattelemiseen.

Mitäpä olette mieltä?

t. Oolofi_69

3

472

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kyllä mä käytän usein sekä vyötä että henkseleitä. Henkselit pitää housut hyvin ylhäällä ja vyö pitää farkkujen housunkauluksen ryhdikkäänä. Jos pitää henkseleiden päällä puseroa niin vyö myös hyvin piilottaa henkselien klipsit näkyviltä kumarrellessa. Mä olen kyllä hyvin tyytyväinen henkseleiden käyttäjä, pelkällä vyöllä ei mitenkään tulisi toimeen.

      Aikasemmin mua vähän nolotti henkseleiden käyttö, mietin et mitä muutkin ajattelee jos huomaavat että käytän henkseleitä. Yhtenä päivänä satuin vaan huomaamaan että parhaalla kaverilla oli henkselit päällä niin rohkaistuin ja nyt käytän henkseleitä käytännössä aina.

    • Anonyymi

      Jos henkselit on piilossa puseron alla niin silloin usein käytän sekä vyötä että henkseleitä. Jos ovat näkyvillä niin silloin pelkkiä henkseleitä.

    • Anonyymi

      Jos käyttää Y-mallisia henkseleitä niin minusta vyö on oikein paikallaan, ne pitää housujen vyötärölinjan suorana ja henkselit pitää housut ylhäällä. Vyön ei tarvi olla edes kireellä. H- tai X-mallisisia henkseleitä (missä on takana kiinni kaksi nauhaa) vyö ei ole välttämätön, housut pysyvät ryhdikkäästi ilmankin. Sitten on tietty vielä heavy duty-henkseleitä työkäyttöön (kuten palomiehille) missä on neljä kiinnikettä housuihin takana, niiden kanssa ei ole vyölle mitään tarvetta ellei siten tarvitse vaikkapa työkaluvyötä.

      Mä itse käytän farkkujen kanssa yleensä H-henkseleitä ilman vyötä. Toimivat hyvin ja ovat mukavat päällä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se syksy on sitten alkanut

      Esimerkiksi tänään sataa aamusta iltaan, ja nytkin.
      Maailman menoa
      60
      1049
    2. Minä en ole koskaan

      Rakastanut ketään toista yhtä paljon kuin sinua
      Ikävä
      98
      1014
    3. Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."

      Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i
      Kotimaiset julkkisjuorut
      21
      872
    4. Olet nainen ollut vaikein rasti

      Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔
      Ikävä
      60
      810
    5. Vähän pitää

      Kiusia ja näyttää
      Ikävä
      135
      802
    6. Anteeksi J-mies

      Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t
      Ikävä
      123
      793
    7. Kenen viisautta on ollut laittaa tie väärällä murskeella pilalle

      Kenen viisautta on ollut kun Siimeksen/Kylmänpurontie pantu pilalle kun on ajettu liian karkeaa mursketta. Rengasliikke
      Hyrynsalmi
      25
      669
    8. Taidat olla

      Luovuttanut jo minun suhteeni osalta?
      Ikävä
      45
      666
    9. Riittääkö mahkut

      Kaivattuusi 🤭.
      Ikävä
      51
      650
    10. Minä muistan

      Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol
      Ikävä
      45
      620
    11. Mä voisin rakastua noihin tähti silmiin

      Katseesi on niin lumoava nainen💚.
      Ikävä
      19
      607
    12. Kuhmolainen opettaja tuomittu vainoamisesta

      https://yle.fi/a/74-20248184 ”Kuusikymppinen kuhmolaisnainen piinasi naapureitaan lähes kahdeksan vuoden ajan. Nainen
      Kuhmo
      14
      605
    13. Siinä kävi mies nyt niin että tämä ämmä muuttaa ulkomaille

      Vuonojen maa kutsuu, joten ei hätää. Et kuule minusta enää. 😂 Lycka till! Ämmä riittää.
      Ikävä
      83
      586
    14. Jos tullaan toisiamme vastaan, niin

      pitäiskö pysähtyä ja onnitella?
      Ikävä
      46
      578
    15. Voisiko vielä välillemme jotain kehittyä

      Vai heihei ja ei nähdä enää.
      Ikävä
      35
      570
    16. Koska Martina viettää aikaansa lapsiensa kanssa

      Äiti vaan juoksee miehen perässä Tallinnassa, Lontoossa, Turussa. Kyllä oli kätilö oikeassa, kun sanoi, että ei olisi ka
      Kotimaiset julkkisjuorut
      141
      565
    17. Mitä muuta on olemassa kuin lisääntyminen

      Jos mies ei pääse lisääntymään niin mikä hänen osansa elämässä on? mitä jää jäljelle? Hän on vain muiden palvelija kok
      Sinkut
      123
      560
    18. Ähtäri on taas TV: n ja radion ykkösuutinen

      Uusi podcast on julkaistu ja on nyt kuunneltavissa. Mot on tehnyt hyvää työtä! Mikko Savola ja kepu ei ota mitään vast
      Ähtäri
      47
      558
    19. Tilanteenne

      Onko tilanteenne tällä hetkellä hyvä?
      Ikävä
      48
      517
    20. Pahkalassa tapahtuu

      Mitäs on tapahtunut yöllä pahkalan kerrostaloilla.oli poliisia ja ambulanssia taas vaihteeksi
      Parkano
      9
      513
    Aihe