Miksi katolilaiset palvovat neitsyt Mariaa?? Eiköpä kristityn pidä palvoa vain ja ainoastaan kolmiyhteistä Jumalaa!
Marian palvonta
16
564
Vastaukset
- Anonyymi
> Miksi katolilaiset palvovat neitsyt Mariaa?? Eiköpä kristityn pidä palvoa vain ja ainoastaan kolmiyhteistä Jumalaa!
Huom. Raamatussa ei sanota, että ihmisen pitää palvoa kolmiyhteistä Jumalaa. Raamattu puhuu yhdestä Jumalasta ja Jeesuksesta.
"Sillä yksi on Jumala, yksi myös välimies Jumalan ja ihmisten välillä, ihminen Kristus Jeesus"
Ensimmäinen kirje Timoteukselle 2:5- Anonyymi
Raamatussa sanotaan myös, että Jeesus on Jumala.
- Anonyymi
Kolme tarkoittaa tietysti ihmiseksi tullut ja luoja sekä Jumalan Henki .
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Raamatussa sanotaan myös, että Jeesus on Jumala.
No se on .
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kolme tarkoittaa tietysti ihmiseksi tullut ja luoja sekä Jumalan Henki .
Siis mikä?
- Anonyymi
Jeesus on Poika, ei itse Jumala. Poika on vain osa Jumalaa, mutta ei suoraan itse Jumala. Myös Isä ja Henki ovat Jumalan aspekteja, mutta tulee huomioida että Poika ei ole Isä eikä Henki, Henki ei ole Isä eikä Poika, eikä Isä ole Poika eikä Henki, Ja silti he kolme ovat yhtä Jumalassa. Jeesus opettaa että meidän tulee palvoa Isää ja se tapahtuu uskomalla ja luottamalla Poikaan.
- Anonyymi
Ei palvo . Maria on rakas muisto Jeesuksen synnyttämisestä ja muista että Maria kärsi myös kun Jeesusta kiusattiin . Jeesus oli syytön . Ilo oli suuri kun Jeesus nousi kuolleista !!! Maria eli Jeesuksen kanssa Nasaretissa .
- Anonyymi
Katolilaiset EIVÄT palvo neitsyt Mariaa. Mariaan pätee sama sääntö kuin muihin pyhiin. Mariaa EI palvota, vaan häneltä pyydetään esirukousta. Voit verrata tätä sellaiseen tilanteeseen, jossa pyydät ystävääsi Kristuksen ruumiissa rukoilemaan puolestasi.
- Anonyymi
Kuolleilta ei ole sopivaa pyytää esirukousta.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kuolleilta ei ole sopivaa pyytää esirukousta.
Jaaha. Sielut on ikuisia .
- Anonyymi
Miksi moni suomalainen palvoo pääsiäisenä lammasta
- Anonyymi
Katolilaiset knnioittavat Neitsyt Mariaa, eivät palvo. He palvovat vain ja ainoastaan Kolmiyhteistä Jumalaa, Jeesusta Kristusta ja Pyhää Henkeä. Ennen kaikkea he palvovat ristiinnaulittua Kristusta ehtoollismessussa ja Pyhässä Eukaristiassa, jossa ehtoollisleipä ja viini muuttuvat Kristuksen ruumiiksi ja vereksi. Messuissaan he vastaanottavat ristiinnaulitun Kristuksen. Tähän pitäisi meidän luterilaistenkin päästä mukaan. Meidän tulisi liittyä katoliseen kirkkoon.
- Anonyymi
Katolinen ,irkko on siis luopunut keskiaikaisesta Mariaan liittyvästä mytologiasta, magiasta ja taikuudesta joista saa edelleen lukea kirjoista, esim miten hartaat uskovat esimerkiksi pyysivät Marian henkeä näyttäytymään ja muuttamaan veden viiniksi.
- Anonyymi
Neitsyt Mariassa kunnioitetaan kolmiyhteisen Jumalan täydellisintä luomusta. Maria on nimenomaan luotu olento, ja Kolminaisuuden toisen persoonan äitinä hän on koko luomakunnan kruunu. Vain Jumala itse on häntä ylempi, mutta joka pitää tätä jonain vähäisenä juttuna, ei suoraan sanoen snaijaa mistään mitään. Palvonta on ainoastaan Jumalalle, mutta Marialle osoitettava kunnioitus ei ole eikä saa olla samalla tasolla kuin muille pyhille osoitettava, vaan paljon korkeampaa.
- Anonyymi
Vapaudu uskonnoista!
Sinun on turha miettiä, mikä uskonto olisi oikea ja sinulle sopiva! Et tarvitse ollenkaan uskontoa, vaan suhteesi Jeesukseen ratkaisee pääsysi Taivaaseen. Hän sovitti syntisi Golgatan ristillä 2000 vuotta sitten.
– Jeesus kärsi, vuodatti viattoman verensä ja kuoli sijaisuhrina meidän syntisyytemme sovitukseksi: ”Rangaistus oli Hänen päällänsä, että meillä rauha olisi..” Jes. 53:8. Kuolemansa jälkeen Jeesus Kristus nousi ylös kuolleista. Hän on siis elävä Henkilö, ei pelkkä uskonnollinen ideologia. Voit omin sanoin pyytää Häneltä syntisi anteeksi. Ja Hän lupaa näin: ”Sitä, joka minun tyköni tulee, minä en heitä ulos!” Joh. 6:37.
Tervetuloa kristittyjen Yhteyspaikkaan!
– su 16.00 hengellinen kokous
– ke 14.00 .. avoimien ovien iltapäivä
– la 14.00 raamattupiiri. Maariankatu 2. Turku (Puutorin vieressä.
www.Jeesus-on-Herra.com - Anonyymi
Käyttikö maria koeputki hedelmöitystä kun pysyi neitsyenä?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1421840
Stubb kävi pelaamassa golfia Trumpin kanssa Floridassa
Presidentit tapasivat aamiaisella, pelasivat kierroksen golfia ja lounastivat yhdessä. Vierailu oli luonteeltaan epävir277959- 35828
Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?
Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.78787Minkä kultakimpaleen
Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik31729Joustoasuminen , kyykyttämistä vai ihan vaan mielenvikaisuutta?
https://yle.fi/a/74-20149669 Kun asumistukia leikataan joittenkin sääntöjen mukaan,olis pakko muuttaa halvempaan. Mutta10682Onko kaivattusi
Työelämässä vai ei? Jo on niin mitä ajattelet hänen ammatistaan? Jos ei ole niin haittaako se sinua?44661Helppo selvittää onko oma täällä
Laittaa yhden selvän kysymyksen ja jos kukaan ei osaa vastata, niin oikea ei ole täällä. Saa käyttää vapaasti hyödykse48656- 43630
Ikävä on häntä
Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos55616