Hallelujaa näitä "tutkijoita"

Anonyymi

"TUTKIJAT TARKASTELIVAT kokeessa sitä, miten aerosolipisarat voisivat levitä ahtaassa tilassa ja kuinka suurella todennäköisyydellä ne voisivat levittää virusta tilassa oleskelevien ihmisten välillä.

”VAIKKA ILMASSA VIIPYVÄT AEROSOLIPISARAT EIVÄT OLE RISKITTÖMIÄ, NE SISÄLTÄVÄT PIENEN KOKONSA VUOKSI VÄHEMMÄN VIRUSPARTIKKELEITA KUIN SUUREMMAT PISARAT.

Havaintojemme mukaan on verrattain turvallista mennä hyvillä ilmanvaihtojärjestelmillä varustettuihin nykyaikaisiin rakennuksiin, kuten lentokentille, juna-asemille tai nykyaikaisiin toimistoihin, kun asiaa miettii aerosolitartuntojen kannalta”, kertoi tutkijaryhmän jäsen, Amsterdamin yliopiston professori Daniel Bonn tiedotteessa."

https://tekniikanmaailma.fi/tutkimus-pienet-aerosolipisarat-eivat-levita-koronaa-kovin-tehokkaasti-on-verrattain-turvallista-menna-hyvilla-ilmanvaihtojarjestelmilla-varustettuihin-nykyaikaisiin-rakennuksiin/

Liran pullossa on enemmän alkoholia kuin desilitrassa?

4

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Oleellista on se, kuinka paljon yhdessä pisarassa on viruksia ja toistaalta kuinka monta virusta tarvitaan tartunnan saamiseen.

      Influenssaviruksella tarvitaan noin 1500...2000 virusta jotta puolet altistuneista saisi tartunnan.

      Isoissa pisaroissa voi olla 10000 virusta per pisara tai enemmän. Pienissä aerosolipisaroissa tuo määrä on tuhannen luokkaa.

      Jos suodattaa isot pisarat pois niin tartunnan todennäköisyys laskee paljon.

      • Anonyymi

        "Oleellista" on se, että tukitaan päivänselvää asiaa - isommassa astiassa on aina enmmän.


      • Anonyymi

        Entä geenimuunneltu virus,joka on,kuin syöpäsolu,tarvitaanko vain yksi T:hiihtäjä 47 härmästä


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        "Oleellista" on se, että tukitaan päivänselvää asiaa - isommassa astiassa on aina enmmän.

        Ei ole päivänselvä asia. Pisaran tilavuus ja virusmäärä on verrannollinen sen halkaisijan kolmanteen potenssiin. Pisaran putoamisnopeus sen sijaan on paljon monimutkaisempi asia riippuen voimakkaasti pisaran koosta ja ilmavirran nopeudesta. Tarpeeksi pieni pisara ei putoa käytännössä juuri lainkaan vaan liikkuu ilmavirran mukana.

        Tutkimuksessa osoitettiin että jos pisarat ovat niin pieniä että ne eivät pääse putoamaan niin niiden tilavuus on niin pieni että niiden viruskuormasta ei ole vakavaa haittaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Heh, Riikka runnoi Suomen BKT:n miinukselle

      Suomi on Riikan irvistysten ansiosta ainoa negatiivisen talouskasvun maa EU:ssa. Ei tästä ainakaan EU:ta voi syyttää, ku
      Maailman menoa
      73
      5379
    2. Erään T miehen viimeinen aloitus tänne

      Moi Olen kirjoittanut täällä säännöllisesti yli 5 vuotta. Kaivannut kuten kuuluukiin, mutta myös unohdellut ja selvitel
      Ikävä
      35
      2845
    3. Sanna vaihteeksi Australian "60 minuuttia" ohjelmassa

      Kansanvälinen superstaramme esiintyi tällä kertaa toisella puolen maapalloa esitettävässä ohjelmassa. Kiinnostus on kova
      Maailman menoa
      115
      2286
    4. HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta

      Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      120
      1935
    5. Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois

      Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v
      Maailman menoa
      15
      1869
    6. Minkä lempinimen olet

      antanut kaivatullesi?
      Ikävä
      111
      1800
    7. Björn Wahlroos ykkösaamussa nautittavaa kuunneltavaa

      Ehdottomasti viisaimpia ja tietävämpiä ihmisiä mitä Suomesta koskaan tullut. Naureskeli viherpiipertäjille jotka ihan p
      Maailman menoa
      278
      1337
    8. Yritän saada sinut pois mielestäni ja ajatuksistani nainen

      Turhaan. Mitä enemmän yritän, sitä enemmän haluan sinut ja sinua. Miten voitkaan olla niin ihana ja tuntua niin hyvältä.
      Ikävä
      62
      1267
    9. Nyt meni maku vas.liittoon, kun vaativat minimituntipalkkaa lakiin

      Sehän tarkoittaa samalla myös maksimituntipalkkaa, koska kun laki on kerran laadittu, niin sitä on vaikea muuttaa. Työma
      Maailman menoa
      53
      1264
    10. Kumpi teki aloitteen?

      🤗🤗🤗🤗
      Ikävä
      85
      1130
    Aihe