Syrjintä musiikkipiireissä

Täällä 24:ssa on paljon puhuttu Rob Halfordin homoseksuaalisuudesta ja siitä miten kukin Priestin fani ja/tai yleisimmin metallidiggari siihen suhtautuu. Moni näyttää ottavan sen ihan ok ja ei ole väliä, että Halford on homo. Mutta miten on sitten muuten? Haittaako, esim. muiden homo-tai biseksuaalien artistien suuntautuminen? Boy George? Freddie Mercury? George Michael? Elton John? Jari Sillanpää? Saara Aalto? Väittäisin, että faneissa on niitäkin, jotka hyväksyvät ehkä sen suosikkiartistinsa, mutta ei aina muuten osaa käsitellä asiaa homo-ja biseksuaalisuus. Musiikkipiireissä on vielä tuota seksuaaliseen suuntaukseen kohdistuvaa syrjintää. Sitä on vielä jonkun verran metallipiireissäkin ja väittäisin, että rappiireissä on vielä vähän enemmän. Joskus rappari 50 Cent sanoi, että jos mies on jo yli 20-vuotias eikä nainen kiinnosta, hänen on parempi tappaa itsensä (tai jotain sinnepäin).

Sitten on myös muitakin asioita. Esim. ikäsyrjintä ja ulkonäön perusteella tapahtuva syrjintä. Joidenkin mielestä, esim. Saara Aalto on liian vanha, kun hän vasta lähes kolmikymppisenä lähti maailmalle kokeilemaan siipiään, että olisi pitänyt olla teini-ikäinen tai vähän yli 20-vuotias. Ja kun Susan Boyle aikoinaan ilmestyi Britannian Talenttiin, hänelle naurettiin kun hän näytti aika hompsuiselta, mutta nyt kun hän on tyylikkäästi pukeutunut ja siististi meikattu ja tukka siististi leikattu ja laitettu, kukaan ei naura. Että jotkut ovat julmia, mutta kun Susan Boyle alkoi laulaa, niin johan ääni kellossa muuttui siltä seisomalta(jopa itse Simon Cowell hieman naurahti nähtyään hompsuisen Susan Boylen alussa, mutta hymy hyytyi kun hän avasi suunsa ja heti ääni kellossa muuttui).

Miten muut ovat kokeneet tällaisista asioista? Esiintyykö musiikkipiireissä erilaista syrjintää? Ja miten se tulee ilmi?

4

54

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Luin myös yhdestä lehdestä, jossa haastateltiin Arttu Wiskaria, että hänelle oli uran alkuaikoina sanottu suoraan (haki levytyssopimusta tai jotain), että hän on liian ruma musiikkipiireihin (tai jotain sinne päin).

    • Anonyymi

      Mitä erikoista on Susan Boylessa? Se muija on ruma ja laulaa madonna ja Abba covereita. Yhtä hyvin voisi ottaa Celine Dionin, hän sentään näyttää vähemmän rumalta. Homous on erittäin suosittua, silti Saara Aallolla ei ole yhtään tunnettua biisiä.

      Hienoa että otat esille Elton Johnin, Goerge Michaelin ja muita jotka ovat myyneet multimiljoonia vaikka ovat homoja. Pitäisikä jokaisen homomuusikon olla maailmanmenestys?

      Judas Priest on menestynyt erittäin hyvin. Jos jokin on rajoittanut heidän menestystään on Rob Halfordin diivailu. Myönnetään että Bruce Dickinson Maidenista on suurempi diiva.

    • Rob Halford ei ole mielestäni diivaillut. Seksuaalisen suuntauksen ei pitäisi mielestäni olla este menestymiselle musiikkimaailmassa. Susan Boyle laulaa hyvin, samoin Saara Aalto. Elton Johnia en kauheasti kuuntele enkä George Michaelia.

    • Anonyymi

      Outoa tässä homofobia asiassa on että miksi hemmetisti heterot miehet eivät tajua sitä yksinkertaista tosiasiaa että mitä enempi on homomiehiä sitä enempi heillä hemmetisti heteroilla miehillä on saumaa päästä jonkun naisen suhteen niin sanotusti pukille.

      Sillä eikö muka ole niin että mitä vähempi on naisiin suuntautuneita miehiä kilvoittelemassa heteronaisista sitä useammalla heteromiehistä voi käydä tuuri.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Huomenta

      Sinulle! Olen miettinyt sinua paljon yön aikana. 🫂
      Ikävä
      65
      988
    2. Mitä ihmettä pitäisi tapahtua

      Että me kohdataan ja saadaan tämä tilanne etenemään?
      Ikävä
      69
      732
    3. Viesti sinulle

      Tiedät että tunteet ja ajatukset ja meillä on vahva yhteys mistä molemmat tiedetään. Odotan sinua ☀️
      Ikävä
      40
      686
    4. Jos mies naisen prinsessakohtelu

      on sinulle liikaa, älä valitse prinsessaa 🦋🧚🏼‍♀️👸🏼
      Ikävä
      141
      674
    5. Miksi meille jäi

      Niin huonot välit vaikka meistä kumpikaan ei ole tunteilleen mitään voinut. Ehkä se kohtalo on sitä mieltä ettei kuitenk
      Ikävä
      37
      645
    6. Olen kironnut sinut alimpaan helvettiin

      Hyvää matkaa.
      Ikävä
      72
      636
    7. SAHIMÄKI LOPETA

      Miksi käyt Tupamäen Pekan kimppuun.?? Hänen asia mitä hän tekee tiloillaan. Oletko omista POTKUISTASI yhä katkera turve
      Ähtäri
      45
      612
    8. Ikävö sinua nainen!

      Rakastan sua! ❤️💛❤️💜🧡🧡💚🤎:💜💜❤️
      Ikävä
      43
      570
    9. Rakas, rakkaampi, rakkain

      Olen tullut siihen johtopäätökseen, ettei minun kannata rakastaa. Kaikki joita olen koskaan rakastanut vain kohtelevat m
      Sinkut
      112
      525
    10. Haluan purkaa vielä tuntemuksia

      Tykkään sinusta kovin paljon❤️ olen surullinen tilanteestasi ja siitä mitä me olemme yhdessä joutuneet kokemaan. Tämä ei
      Ikävä
      19
      510
    11. Tunteiden käsittely kertoo ihmisestä.

      Kun puhutaan "tavallisesta" ihmisestä, joka on suht tasapainoinen eläjä, niin puhutaan oikeastaan taitavasta tunteiden k
      Sinkut
      180
      505
    12. Ketä ajattelen

      kun mietin, mitä sinulle kuuluu? En tunne sinua oikeasti, ja se on ehkä hyvä, koska jos tietäisin enemmän, se varmaan v
      Ikävä
      18
      461
    13. Mitä sinulle on tapahtunut lapsena

      Kun olet noin sairas päästäsi? Pikkupojalle ( Miehen kehossa)
      Ikävä
      46
      452
    14. Pilkettä sunnuntain silmässä

      😉 Jos tästä ketjusta löytyisi yksi ihminen, joka saisi sut hymyilemään tänään… Millainen hän olisi? Ei tarvitse kerto
      Sinkut
      62
      406
    15. Jos olet aidosti jostakin

      kiinnostunut, niin yrität myös lähestyä irl. 😁
      Ikävä
      52
      383
    16. Tiedätkö kun on

      Ikävä sinua melko usein.
      Ikävä
      17
      382
    17. Kyllä tiedän sun

      Likaiset pelit selän takana
      Ikävä
      42
      378
    18. Työttömän miehen ihmisarvo

      ..parisuhdemarkkinoilla on olematon. Työtön mies on naisille ihmisjätettä, varsinkin jos sattuu olemaan vielä kunnolline
      Sinkut
      96
      363
    19. Kuhmolaiset valittaa kaikesta

      Ootte te kyllä yksiä sanonko mitä... Kaikesta uudesta ja kaupunkia kehittävästå löytyy aina muutama vinkuja kun ei mene
      Kuhmo
      9
      348
    20. YLINEN pilaa Ähtärin mahdollisuudet.

      Vuodeosastopäätös jossa Nina Ylinen (sdp) äänesti niiden lopettamisen puolesta, hoitajille potkut ja silti arviointimene
      Ähtäri
      22
      348
    Aihe