Ollalkko vaiko ei olla - siinäpä kysymys

Anonyymi

Sain selville, että miesystävälläni on ollut toinen nainen jo pitkään, Hän haluisi kuitenkin jatkaa minun kanssa. Sen toisen naisen tapaamiset lupaili lopettaa. Meillä on ollut ihan hyvä seksielämä eikä ole ollut mitään suuria ongelmia eikä riitoja suhteessa minun näkökulmasta. Minun tunteet ovat tämän jälkeen väljähtäneet, enkä näe suhteessa hohtoa enää. Yleensähän parisuhde perustuu siihen, että näkee kumppanissa jotain erityistä ja pettämisen jälkeen suhteelta menee pohja. En pysty luottamaan mihinkään mitä mies sanoo kun esim. kehuu minua kun pettämiseen on liittynyt valehtelua myös. Olen keski-ikäinen nainen jo, mutta vielä suhteellisen hyvässä kunnossa ja nuorekas. Jokunen mies on lähestynyt minua suhteen aikanakin kiinnostuneena, mutta olen itse pysynyt uskollisena. Tavallaan harmittaa kun olen ollut sitoutunut ja uskollinen. Elämä taitaa mennä hukkaan tämän hepun kanssa. Kannattaako vaan mennä eteenpäin ja jättää pettäjä, tuskin se siitä mihinkään muuttuu.?.. Riittämättömyyden tunteita saan myös muualtakin kokea kuin parisuhteessa. Kaikissa ihmisissä tietty hyviäkin puolia mutta kun luottamus on mennyt niin on vaikea jatkaa ja ehkä on liian kova työ rakentaa luottamusta. Peiliinhän sitä on myös katsottava ainakin kerran tämän jälkeen. Jotainhan minultakin puuttuu jos toista naista oli myös tapailtava. Jokainen suhde ja tapaus on varmaan erilainen, mutta miten olette päässet yli pettämisestä vai oletteko? En nyt tarkoita yhteen paluuta , mutta ihan tuota tunnetta mikä siitä pettämisestä jää. Mulla ei vaikuttanut itsetuntoon tuo jostain syystä - ehkä nuorempana tällainen vaikutti- mutta muutenhan on aika huono olo. Eroaisin nyt silläkin riskillä, etten enää löydä seurustelukumppania ja jään yksin....Järkevää olisi varmaan keskittää aika ja energia johonkin muuhun. Onhan elämässä muutakin kuin parisuhde; harrastuksia löytyy ja mukavaa tekemistä, matkusteluakin. Ihminen tietty kaipaa läheisyyttä ja rakkautta...

3

112

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Vastasit jo itse omaan kysymykseesi. Itse en haluaisi jatkaa tilanteessasi, etenkin kun olet huomannut jo tunteidenkin väljehtyneen. Ja kyllä se aika lailla pitää paikkaansa valitettavasti, että matalampi kynnys on lähteä uudelleen pettämään.

      Sanoit ettei ole vaikuttanut itsetuntosi. Mutta tämä: "Jotainhan minultakin puuttuu jos toista naista oli myös tapailtava."
      On jo vaikuttanut itsetuntoosi vaarallisesti. Ei sinussa tarvitse olla mitään vikaa, pettäjä vaan pettää. Joku toinen mies voi nähdä sinut hiomattomana timanttina, josta haluaa pitää kynsin hampain kiinni. Eikä kykene pettämään sinua. Sellaisen sinä itse uskollisena ihmisenä ansaitset.

      Jos sinulla on hyviä ystäviä ja kavereita, joiden kanssa voit käydä vaikka iltariennoissa, niin kannattaisiko kokeilla ihan vaikka sinkkuna hetken? Varsinkin, kun sain käsityksen ettei suuren suuria tunteita ole. Punnitse tarkkaan ja muista pitää itsesi naisena!

    • Anonyymi

      Miksi olisitkaan miehen haaremissa vain yksi muista naisista?
      Joillekin se sopii, useimmille kuitenkaan ei.
      Vain laske mies omien haaremissaan pidettyjen ja noita naisia hehkuttavien joukkoon.

      Sinä fiksumpana et tarvise tuon tason kumppanuutta, vielä vähemmän ystävyyttä.
      Tulet huomaamaan että kiinnittäessäsi aikasi ja energiasi itseäsi kehittävämpään, kuten juuri matkustelu, eri alojen kurssit ja harrastukset, siellä tapaamiesi ihmisten kanssakäynti - rikastuttaa elämääsi paljon enemmän kuin tuo nyt mainitsemasi Romeo.

    • Anonyymi

      Voitko puhua miesystävästä jos hän makoilee toisen naisen lakanoissa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      225
      4117
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      111
      2603
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      38
      2325
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      81
      1416
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      98
      1327
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      48
      1159
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      75
      1047
    8. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      923
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      906
    10. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      901
    Aihe