Kaunis saa paikan
Anonyymi
4112
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Meille valittiin aikanaan assaria osastolle ja olin osallisena haastattelemassa loppusuoralle päässeitä hakijoita.
Yksi oli kirjaimellisesti hyvän näköinen - liian kaunis. Ajattelin jo heti, että tuosta tulisi ongelma ainakin minulle, kun ei siitä olisi saanut silmiään irti. Omalta osaltani en suositellut eikä tullut valituksi.
Niin ja kauneus = meikattu naama ja luottavainen suora katse kameraan.
No, riippuu kyllä työstäkin, joku eräopas tms, meikkinaama herättäs kyllä epäilyksiä. Eikä nyt jossain hoito- ja sosiaalialallakaan ulkonäköä tarkkailla, kunhan perussiisti on.
Tuo on totta. Itse en ole mikään nätti tai kaunis, nuorena oli työlästä saada työpaikkaa kaupan alalta ja kun sain sen, jouduin osoittamaan sen ett olen paikkani ansainnut. Helpommin paikan sai samaan kauppaan töihin tullut nätti tyttö, hänen ei tarvinnut muuta tehdä siellä kuin nättinä näpöttää kassalla ja kauppias jopa päästi hänet aina vähän aikasemmin lähtemään töistä, kun muka ei kulkenut kuin yks ainoa bussi sinne missä asui. No, sattumalta joka kerta hänen poikakaverillaan olikin aikaa hakea hänet töistä. Mä jouduin hänen puolesta sitten tekemään kassalla tilitystyöt ja lisäks omat hommat lihatiskin puolella, kun kauppaa suljettiin. Mun kohdalla ei olis moinen homma mennyt läpi, ett olisin naukunut ett pitäis päästä lähtemään etuajassa.
Olin nyt vanhemmalla iällä harjoittelijana kaupassa, piti kassallakin harjoitella, yks vakituisena ollut nuori ja nätti tyttö ajoi mut pari kertaa pois kassalta, kun hänen mielestään mun näköisen paikka ei ollut kassalla. Kauppiaskin arvotti nuoret merkonomiharjoittelijatytöt korkeammalle vaikka mä olin erikoistumistutkintoa opiskelemassa eli mun tutkinto oli korkeampi. Hän antoi mun pukukaapin nuorelle tytölle, joka tuli myöhemmin kuin mä taloon ja tuolle antoi myös kuulokkeen ja lällärinkin käyttöön, mulle ei lälläriä annettu missään vaiheessa, miks olis antanut, ei kauppiaalla ollut tarkoitusta ottaa mua töihin ja siks mun opastamiseen työtehtäviin ei nähty vaivaa yhtä paljon kuin noiden nuorempien merkonomiharjoittelijoiden kohdalla oli nähty. Sitten harjoittelun viimeisenä päivänä kauppias kehtasi päin naamaa valehdella ja muka kysyi ett jos hän tarvitsee kesäksi työntekijää olenko kiinnostunut asiasta, vastasin tietenkin ett totta kai ja hän sanoi soittavansa sitten, kun tarvii, mutt kyllä mä tiesin ettei se mua sinne ota, en mä nyt idiootti ollut. Pari kuukautta tuolta lähtöni jälkeen, kauppias pisti työpaikkailmoituksen nettiin, voitte arvata ettei mulle mitään soittoa tullut tuon avoimen paikan tiimoilta ja sen verran järkeä mun rumassa päässä oli etten pistänyt hakemusta tuonne. Ei tuota kauppiasta edes kiinnostanut sekään ett mulla oli useamman vuoden työkokemus myyjän työstä ja olin käynyt nuorena kauppakoulunkin, mieluummin otti nuoria, nättejä tyttöjä omaksi silmänilokseen, ei kai nyt joku 39v. mies ota vanhaa mummoa töihin, kun tarjolla on tuorettakin tavaraa ja tuolla kauppiaalla olikin ollut jo säätöjä itseään n15vuotta nuorempien naismyyjien kans, kai jatkossakin ottaa nuoria muijia joiden kanssa voi vähän helpottaa paineitaan😉😂😂😂