Tilasin viime viikolla värillisiä kirurginmaskeja maskiset.net kaupasta ja väri on tosi kaunis (laventeli ja musta), mutta paketissa lukee "non-medical", onko nämä siis oikeita kirurginmaskeja? Mitä tuo non-medical tarkoittaa?
Maskiset maskit non-medical?
11
1158
Vastaukset
- Anonyymi
Mikä oli tämän ilmeisemmin kirurgin tekemän aloituksen pointti, ns. normaalikäyttöön nuo ovat täysin riittäviä
- Anonyymi
Kirurginmaskeja on useaa laatua, ja tyypin IIR maskit useimmiten ovat "medical" luokiteltuja, eli myös sairaala- ja muuhun terveydenhuollon käyttöön tarkoitettuja. Esimerkiksi maskisilla https://maskiset.net/fi/tuote/50kpl-kirurginen-kertakayttoinen-kolmikerrosmaski-bfe-99_9/
Alemman suodatustason, esimerkiksi tyyppi I, mitä useimmat värilliset maskit, lasten kirurginmaskit, ja vastaavat ovat, ovat "non-medical", mutta silti ihan kelvollisia normaaliin kuluttajakäyttöön. - Anonyymi
Näin juuri kuten edellinen kommentoi, itsellä samoja maskisten värillisiä maskeja ja kuten tuetetiedoissakin on kerrottu niin ovat Type I maskeja, joita ei terveydenhuollossa käytetä, mutta ovat ihan hyviä maskeja yksityiskäyttöön. Ja pidän noista väreistä todella paljon. Ja musta on aina musta :)
- Anonyymi
Tilasin myös näitä ja ovat mukavia käyttää ja pidän väreistä. Laventeli ja musta sopivat minulle väreinä. Aion kokeilla myös kehuttuja silkkisiä pestäviä, musta ja kulta.
- Anonyymi
Onko tämä se firma,jonne pitää ensin maksaa et lähettävät kasvomaskit?
- Anonyymi
On just se firma jonne pitää ensin maksaa.
- Anonyymi
Tilasin.Tuotteita ei lähetetty vaikka maksoin.
- Anonyymi
Tilasin, sain tuotteet mutta lasku on puutteellinen, tilinro, viite, saaja... Voisikohan jättää maksamatta, (jos he voivat jättää tilauksen myös lähettämättä)?
- Anonyymi
Niin voikin noita maskeja käyttää asuteina, voi olla hienojakin maskeja :)
- Anonyymi
Voisi tuolta kokeeksi tila vaikkapa 10 kpl mutta tuollainen epämääräinen verkkokauppa jolla ei ole minkäänlaisia yhteystietoja eikä ilmoita lähetyskuluista muuta kuin yli 200 € tilaukset rahtivapaasti. Periaatteessa voivat siis 10 kpl ja n. 6 euron tilauksesta laskuttaa toimituskuluja vapaasti halutessaan vaikkapa 193 euroa. Kiitos ei pitäköön maskinsa !
- Anonyymi
Minä tilasin laskulla neljä kpl maskeja. Laskusta, mikä pitäisi maksaa, puuttuu tilinro, saaja, viitteet.. yms Mitäköhän tästä pitäisi ajatella?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Israel aloitti 3. maailmansodan
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.4612805Kaksi vuotta
Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek152645Nainen, meidän talossa on säännöt
1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E2691582Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?
En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.841184Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden
"Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia4401121Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?
Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel631098- 156960
Rakennetaanko yhdessä?
Haluaisin rakentaa sun kanssa yhteistä tulevaisuutta❤️ Onko meistä siihen? Huomaan että sulta puuttuu se joku tärkeä elä41928- 56889
- 79875