Moi!
Kyselen tässä teiltä kokemuksia talvikäyttöönkin soveltuvasta matkailuautomerkistä. Mikä merkki on hyvä? Olemme kokeilleet vuokrakäytössä useaa mallia, mutta ei talvikäytössä. Kokemusten kautta meitä kiinnostaisi alkovimalli ja sen pitäisi olla 6hlölle rekisteröity sekä vuodepaikat 6lle. Takapeti ns. kiinteänä ja olisiko iso takatalli mahdollista? Hintakaan kun ei saisi pompsasta ihan mahdottomiin lukemiin. Olisimimme todella kiitollisia vinkeistä:)
Mikä matkailuauto merkki olisi hyvä talvikäyttöön?
7
320
Vastaukset
- Anonyymi
Hintakaan kun ei saisi pompsasta ihan mahdottomiin lukemiin....??
Jollekin 10 on liikaa toiselle satanen, kolmannelle jotain siltä väliltä.
Talviautossa on nestekiertoinen (lattia)lämmitys, toki hyvällä ilmakiertoisellakin pärjää. Se on ihan omista vaatimuksista kiinni.
Hyvä auto ja vaunu on pohjolan olosuhteisiin rakennettu. Kotimaisia vaihtoehtoehtoja löytynee enää vain 10 vuoden takaa, ruotsalainen vaihtoehto voi olla jopa uusi auto. Toiveittesi mukainen uusi auto taitaa vaan kustantaa lähelle satasta.
Kyllä niissä etelän ja pohjoisen autoissa / vaunuissa eroja on, vaikka joku muuta väittäisikin. Erot eivät vaan välttämättä ole ensisilmäyksellä havaittavissa. - Anonyymi
Tuo alko-ovivaatimus ja 6 makuupaikkaa karsii käytännössä kaikki oikeat talviautot pois, esimerkiksi ainoalla pohjoismaisella valmistajalla (Kabe) ei ole sellaista. Kun yritetään asustaa kovalla pakkasella matkailuautossa, tarvitaan tehokas lämmitysjärjestelmä ja kaikki vesisäiliöt on oltava lämpimässä sisätilassa, Tehokkaalla puhallinlämmityksellä saa isonkin matkailuauton nopeasti lämpimäksi. Kiinteästä takapedistä seuraa käytännössä aina takatalli, tallin korkeus vaan vaihtelee.
Käytetyissä löytyy sitten suomalaisiakin merkkejä, esimerkiksi Matkaajat rakennettiin samalla rakenteella kuin matkailuvaunutkin, mutta ne voivat olla kunnoltaan hyvin erilaisia. Viimeisimmät Soliferit olivat Hymerin valmistamia.- Anonyymi
Jep, tais alkovimallit loppua Kabelta jo vuosituhannen paikkeilla...
Sanoisin, että jos tarvitaan kuudelle istuma- ja makuupaikat, niin haasteelliseksi menee. Kun kolme lastamme oli pieniä, niin vaunuilua harrastettiin. Kyllähän siinä isohkossa vaunussa hyvällä kelillä pärjäiltiin, mutta oleskelu sateella ja pakkasilla oli vähän niin ja näin.
Autoon en voisi kuvitella samaa kokoonpanoa, tai sitten auton tulisi olla kokoluokkaaa keskikokoinen bussi. Sellaisen omarakenteisen voisit muuten löytää kohtuuhintaan. Niitä on rekisteröity myös matkailuautoiksi (tai mikä sen virallinen nimi olikaan?) Linja-autokorttia et joka vehkeeseen tarvitse, vaan ABC saattaa riittää. Korttivaatimus on usein mainittu myynti-ilmoituksissa.
Entä onko iso vaunu pois suljettu vaihtoehto? Joku isohko 7,5 m pitkä auto on lopulta aika pieni, siis samanpituiseen vaunuun verrattuna. Ja jos vaunun leveys on 2,5 m luokkaa, niin ero vaan kasvaa. Joku 20 cm leveydessä antaa uskomattoman paljon lisätilaa:)
- Anonyymi
Aivan sama minkä auton ostat, pääasia että on rumatikki niin tarkenee kesät talvet!
- Anonyymi
Kiitos jo tässä vaiheessa teille kaikille, jotka olette auttaneet meidän asuntoauton hankinta prosessia. Tämäpä ei taidakaan olla ihan helppo asia. Pää menee ihan sekaisin kun tätä asiaa pyörittelee. Uusia kysymyksiä nousee esiin. Mitkä autot sitten ovat pohjolan olosuhteisiin rakennett? Kotimaiset? Ruotsalaiset? Ns. etelän autot? Rakennetut? Mikä lämmitys yms? Vaunu taitaa meidän tapauksessa poissuljettu vaihtoehto.
Hmmm, mitähän tässä pitäisi tehdä? - Anonyymi
Ducatoa kehuvat, mutta kylmäkäynnistyksessä vanhoissa on joillakin mennyt nokkahihna rikki ja hypännyt tms..
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1742618Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482387Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1021082- 64901
- 65849
Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a19747Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait220734Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka274727Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies86720Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22678