Havaintojani kahvista ja teestä

Omakohtaisen kokemuksen mukaan en voi juoda mustaa eli paahdettua teetä, sillä musta tee aiheuttaa minulle ihovaivoja. Ihovaivoja tuli kerran myös sellaisesta pikakahvista jossa teelusikallinen kahvirouhetta sekoitetaan kuumaan veteen. Englanti on psoriasiksen potemisen kärkimaa, Englantilaiset juovat paljon mustaa teetä.

Mietin suhdettani kahviin, olen ajatellut että kaikki palanut ja savustettu -on pakko aiheuttaa PAH-yhdisteitä. Jopa leivän tumma pinta ja näkkileipä sisältävät PAH-yhdisteitä. Ajattelin että kahvipavut ovat hyvin tummiksi paahdettuja. Ryhdyin etsimään tietoa.

Olen itse ollut kahvista nauttija, ja olen vuosikausia ollut ilman kahvia ja teetä.
Ostin Moccamasterin ja olen sitten kahvipapuja itse jauhanut omassa myllyssäni.
En halua ottaa terveysriskejä, ja päätin että joskus voin "kylässä" kupillisen kahvia juoda, mutta päätin jatkaa kahvin korvikkeilla. Lopetin jälleen kerran kotona kahvitteluni. Päätökseni ei ole uskonnollisten asioiden ehto, vaan on kokonaan omasta terveydestäni huolehtimista.
Yrttihaudukkeita on hyviä; Roibos, Kamomilla, Piparminttu, ja tumma kaakao. Näitä maustan kardemummalla ja Ceylonkanelilla, sekä teelusikallisella vaniljsokeria kaakaoon. Vihreä teekin mahtuu aamujuomakseni, ja niitäkin saa maustettunakin.

Tässä minun päätelmiäni;
- Kahvi ei kuulu ihmisen luontaiseen ravintoon, eikä kahvi ole ihmiselle siksi luontaisravintoa ja tarpeellista käyttää. Kahvin on tutkittu aiheuttavan vatsavaivoja, verenpaineen nousua ja unettomuutta.
PAH-yhdisteet, akryyliamidi, okratoksiini, furaani aiheuttavat syöpää, -kahvi sisältää näitä kaikkia yhdisteitä. Mustan eli paahdetun teen haitalliset yhdisteet ovat ainakin teen viljelyssä käytetyt torjunta-aineet, fluoridia sekä teen paahtamisessa syntyviä PAH-yhdisteitä. Tee ja kahvi sisältävät kofeiinia. Kofeiini saattaa nostaa kortisolitasoja.
Valkoinen tee, yrttihaudukkeet eli "yrttiteet" ja Roibos, sekä kaakao ainakin ovat sellaisia missä kokonaan tai osittain em. haittoja ei ole.

Ennen lääketieteen aikakautta Ellen White kirjoitti;
- White; “Tee ja kahvi vaikuttavat myös turmiollisesti elimistöön. Tee on jossakin määrin päihdyttävää. Se kiihottaa ja ärsyttää elimistöä, ja pakottaa sitä luonnottomaan toimintaan jättäen sen vaikutelman että se lisää voimia. Tee kuluttaa hermovoimia. Teen antamaa keinotekoista piristystä seuraa raukeus ja heikkous.” “Kahvin vaikutus on jossakin suhteessa samanlainen kuin teen, mutta sen vaikutus elimistöön on vieläkin pahempi. Se kohottaa mieltä normaalia virkeämmäksi, se kuluttaa ja uuvuttaa sitä. Teen ja kahvin käyttäjillä on merkkinsä kasvoissa. Iho tulee kellertävän ja elottoman näköiseksi. Terveyden punaa ei näy kasvoilla. Tee ja kahvi eivät ravitse elimistöä. Niiden antama apu on äkillinen. Ne ärsyttävät vatsahermoja, jotka välittävät kiihotuksen aivoille, ja ne vuorostaan kiihdyttävät sydämen toimintaa, ja antavat koko elimistölle lyhytaikaista tarmoa. -Väärää voima, joka saattaa meidät huonompaan kuntoon. Ne eivät anna luonnollisia voimia.” (Todistusaarteita III, s. 182)

- Kansalaisten oikeus on kirjoittaa kansalaisfoorumeilla perustuslain 11-12§ oikeuksilla.

5

107

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      "Teen ja kahvin käyttäjillä on merkkinsä kasvoissa. Iho tulee kellertävän ja elottoman näköiseksi."

      Joopa joo...

      • .. Kyllä kyllä. Jos laitat runsaasti kahvia juovan keski-ikäiset ihmiset -ja ei-kahvinjuojan vieretysten ja vertaat näiden olemusta, niin huomaat että toisen kasvot ovat kirkkaammat, ja toinen on selvästi ryppyisempikin.


    • Lisään vielä kirjoittamaani;

      - Ihminen joka on kaatanut kurkusta alas hermostoa ärsyttäviä kiihokkeita; - alkoholia, kahvia, teetä, rasvaisia grillattuja- kurkusta alas, tietysti nauraa sille mitä kirjoitan tässä aloituksessa. Hermosto on turtunut jatkuviin ärsykkeisiin, eikä reagoi kupilliseen kahvia mietenkään.

      Se että ns. terveyskasvatus ja monen uskonnon organisaation suositus jäsenilleen on pidättyä myös kahvista ja teestä, se johtuu myös raittiuskasvatuksesta. >> Silloin kun noita aineita käyttää lapsi, niin lapsen hermosto on paljon herkempi.

      Olen itse kaatanut kurkustani alas kaikkea mahdollista mitä ihmiset voivat kurkustaan alas kaataa, ja voin sanoa kokemuksesta että kun olin vuosikausia ilman kahvia ja teetä, ja tietysti ilman alkoholia, niin sitten kerran eräänä kauniina päivänä join kylässä vierailulla kaksi kupillista kahvia kello kolme päivällä, ja olin siitä humalassa, -pyörrytti kyllä, ja en nukkunut sekuntiakaan seuraavana yönä. Valvoin aamuun asti saamatta unta. -Minun aikuisen hermostoni oli jo vieraantunut alkoholin, teen ja kahvin stimuloivasta vaikutuksesta, ja reagoi noin herkästi.

      Ja minä olen mies joka nuorena latki monta pannullista kahvia päivän mittaan työpaikalla ja kotonani, ja alkoholin käyttö oli siihen aikaan 1970 luvun lopulla ja 1980 luvun ensimmäisellä puoliskolla minulla työyhteisössä ja kapakkakulttuurissa tavallista.

      • Anonyymi

        "Olen itse kaatanut kurkustani alas kaikkea mahdollista mitä ihmiset voivat kurkustaan alas kaataa..."

        Kiitämme viisaista kirjoituksistasi, sillä entisenä lapsialkoholistina sinulla on kokemusasiantuntijuutta, kuten myös jatkuvaa tissuttelua harrastavalla helluntaitelttatarkkailijalla.


    • Anonyymi

      En luovu kahvista.

      T: iloinen nauraja

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      235
      3001
    2. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      13
      1682
    3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      9
      1368
    4. Et taida paljoa

      treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
      Ikävä
      103
      1216
    5. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

      Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
      Ikävä
      129
      1211
    6. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      75
      1127
    7. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
      Kaste
      153
      1042
    8. Oikea kaste on syntisten kaste

      Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka
      Kaste
      58
      1035
    9. Upotuskaste on raamatullisin kaste

      Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.
      Kaste
      717
      947
    10. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      135
      932
    Aihe