Vainajalla on osamaksusopimus autosta,jonka hän on testamentannut avovaimolleen. Kuka maksaa auton rahoitusyhtiölle,avovaimo vai kuolinpesä?
Kuka maksaa velka-auton
13
1347
Vastaukset
- Anonyymi
Riippuu sanamuodosta.
- Anonyymi
Periaatteessa ei kukaan. Vainaja ei ole voinut testamentata omaisuutta (autoa) jota ei edes omista. Myyjä ottaa auton takaisin ja kuittaa sillä jäljellä olevat osamaksuerät. Ellei arvo riitä, myyjä esittänee lopusta laskun kuolinpesälle. Jos sattuu niin harvinainen tilanne että auton arvo onkin suurempi kuin loppuvelka, myyjä tulouttaa erotuksen kuolinpesälle.
- Anonyymi
Näin on. Tämmöiset sopimukset puretaan kuolemantapauksen sattuessa. Niissä on varmasti oma käytäntönsä. Avovaimo tietty repii pelihousunsa, kun luvattu auto menee nenän edestä. Voi tietty neuvotella rahoitusyhtiön kanssa, jos jäljellä on suht pieni summa niin maksaa sen sovinnolla. Jos riitauttaa summan perikunnan kanssa niin tilanne tulee hankalaksi.
Jos vainaja on ollut persaukinen "sugar daddy" ja elänyt vekseleillä, ei kellekään jää mitään. Auton velan arvo voi olla isompi kuin jälleenmyyntiarvo. Kämpästä vain velkaa, firma veloissa jne. Tällöin perillisten on halvempi luopua perinnöstä.
- Anonyymi
Avovaimo saa luultavasti herneitä nokkaan, kun vanha rämä menee myyntiin alehintaan??
- Anonyymi
Yleensä tuollaisessa tapauksessa on parempi päästä eroon osamaksusopparista kuin alkaa maksamaan niitä loppuja. Jos auto sattuu olemaan arvokkaampi kuin jäljellä oleva velka niin leski saa riihikuivaa. Jos taas haluaa auton niin sen saa halvemmalla kun alkuperäinen soppari purkautuu ja ostaa auton itselleen alehintaan. Kauppias ottaa mielellään nopean kaupan vanhasta romusta ilman vaihtoautoa.
- Anonyymi
Vainajalla ei siis ole rintaperillisiä?
- Anonyymi
Ei ole oleellista koska auto ei ole vainajan omaisuutta. Hän on vain merkitty auton haltijaksi.
Omistaja on rahoitusyhtiö.
- Anonyymi
Noilla pohjatiedoilla ei voi sanoa mitään täysin varmaa. Velat ja osamaksutkin periytyy ja riippuu kuolinpesästä ja avokista haluaako ryhtyä perintöön. Jos avokki haluaa pitää auton, niin tuskin velkayhtiö siitä kieltäytyy jos saa velen siirrettyä seuraavalla maksajalle. Kuten sanoin pitäisi tietää enemmän taustoista.
- Anonyymi
Oikein änkyrä avokki saa tuosta kymppitonnien riidan.
- Anonyymi
Käytetyn auton hinnoittelu on varmaan järkytys avokille. 3 v ikäinen kärry on avokin mielestä "melkein uusi", mutta firma katsoo sen arvoksi esim. puolet uuden arvosta ja hyvittää sen mukaan, koska myytäessä autoliikkeen pitäisi saada tuosta voittoa kattaakseen kulunkinsa. Velkaa voi olla jäljellä enemmän.
- Anonyymi
Avopuolison ei toisaalta tarvitse maksaa perintöveroa koko auton hinnasta, vaan auton arvon ja jäljellä olevan velan erotuksesta. Jos auton arvo määritellään varsin alas, ei perintöveroa jää kovinkaan paljoa. Jos avoleskellä on sitten mahdollisuus ostaa se firmasta takaisin edullisesti (firma välttää auton siirtelyt, tarkastukset ym.) niin tuo veroilta välttyminen voi olla merkittävä etu.
- Anonyymi
Pitää siis täydentää avolesken osalta, että vaikka hänellä olisi omaa rahaa, ei välttämättä kannata välittömästi lunastaa auton loppuvelkaa. Kannattaa siis perintöveron vuoksi ilmoittaa tietty osamaksufirmalle ja vakuutusyhtiölle kuolemantapauksesta, hoitaa mahdollinen pakollinen kk-erä ja katsoa perunkirjoitus. Katsastuksetkin pitää muistaa. Siinä joutuu maksamaan juoksevat laskut pois, mutta kaikki täytyy laittaa paperille. Perunkirjoituksen hoitajalta pitää vaatia ammattitaitoa tämmöistenkin asioiden hoitamiseksi.
Toisaalta osamaksufirmakaan ei voi heti hakea autoa pois, vaan siinä on joku suoja-aika. Jos esim. avoleski asuu jossain korvessa, ei joudu seuraavalla viikolla tilanteeseen, että auto on lähtenyt. Tulisi muuten se tilanne, että sukulaiset vaativat sitä asuntoa, eikä ole autoa millä pääsee nurkista pois.
Näitä tapauksia on paljon, koska miehiä kuolee myös työikäisinä ja naimisiin menoa ei ole viitsitty tehdä, koska "ei meidän suhde semmoista tarvitse".
- Anonyymi
Auto on kai vainajan omaisuutta, rahoituksen osalta panttina. Eli rahoitusyhtiö ei "omista" sitä. Tilanteet ovat hyvin erilaisia. Jos avoleski on rahaton ja tuloton, niin ei kykyä maksaa monen sadan kk-maksua vuosia. Tosin veroa tuosta ei mene. Jos ei ole yhteisiä lapsia, niin onko avopuoliso edes "velvollinen" ottamaan pelkkää velkaa vastaan? Tilanne taas on toinen, jos kk-eriä on jäljellä enää muutama.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1396639
Mies, mua jotenkin kiinnostaa
Että osaatko sä ollenkaan höllätä? Ootko aina kuin persiille ammuttu karhu. Pohtimassa muiden vikoja?1495719- 1234891
Moi kuumis.
Just ajattelin sua. Oot mun rauha, turva ja lämpö. Olet monia muitakin asioita, mut noita tartten eniten. Pus.434480Milloin olisi sinun ja kaivattusi
Kaunein päivä? Kamalin hetki? Miksi? Kumpaa pyrit muistelemaan? Kumpi hallitsee mieltäsi?523882- 623061
Itkin oikeasti aamulla taas
Haluaisin niin kertoa miltä musta tuntuu. Oon jotenkin hajalla. Tarvitsin ees jonkun joka ymmärtää.522956Minun rakkaani.
Haluaisin käden mitan päähän sinusta. Silleen, että yltäisin koskettamaan, jos siltä tuntuu. Olen tosi huono puhumaan, m242392- 352248
Naiselle hyvää viikkoa
olet edelleen sydämessäni. Toivon sinulle myötätuulta mitä ikinä teetkään🪢152187