Tehdäänkö/kuuluuko soittaessa tehdä sellaisia ylös-alas-vetoja ja milloin?
Katsoin Rockwayn opetusvideon Lady in black-kappaleeseen ja siinä ei puhuttu asiasta, mutta sitten katsoin pari ulkomaan kielistä videota aiheesta ja niissä tehtiin ylösvetoja, mielestäni toiset näyttivät tekevän niitä eri tavalla kuin toiset.
En myöskään ole oikein selvillä, missä vaiheessa A-molli pitää vaihtaa G-duuriin, vaikka Rockwayn videossa sanottiinkin, että sen oppisi sitten harjoittelemalla.
https://www.youtube.com/watch?v=kq4VjLLJplc
Kun tuossa näkyy nuo Am ja G merkinnät, tarkoittaako se, että silloin vaihdetaan? Nehän vaihtuvat tuossa välillä todella tiheään tahtiin, kun katsomissani videoissa tyypit soittelevat yllättävän pitkään vain A-mollia tai G-duuria.
Vääntääkää rautalangasta aloittelijalle (Lady in black)
Anonyymi
2
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Kuuntele kappale :))
- Anonyymi
Itse en niinkään kiinnitä huomiota siihen soitetaanko lyömällä ylös vai alas, opettelen biisin ja kuuntelen omaa soittoa, se on oikein mikä korvassa kuulostaa hyvälle ja toinen seikka on se kumpi tyyli on helpompi soittaa, joskus "ylöslyönti" on jouhevampi jos seuraava taas on alas jne. Toki alhaalta ylös soitettaessa sointu on erilainen mutta viis siitä kunhan on hauskaa ja soitto miellyttää omaa korvaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2724447Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2663583Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1591893Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde251791Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,2991476Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?1341017Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe18945en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va120905Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235881