Judas Priest, Victim of changes ja Painkiller

Monien Priestin fanien mielestä "Victim of changes" on yksi bändin parhaimmista kappaleista. Onhan se hyvä, mutta itse en sitä kovin paljon kuuntele. Mielestäni kappale, se kun on ainakin alunperin kai tarkoitettu bluesrocktyyliseksi olisi paremmin sopinut laulettavaksi esim. Paul Rodgersille tai David Coverdalelle, he kun ovat bluesrockin taitajia ja omalla tyylillään jompi kumpi olisi saanat tehtyä kappaleesta tosi mahtavan. Rob Halford ei ole oikein bluesrocklaulaja ja mielestäni kappale kaipaa bluesin sielukasta saundia, jota mm. noilla mainitsemillani Rodgersilla ja Coverdalella on. Hyvin Halford kappaleen vetää ja rakastan muuten hänen ääntään ja monia tulkintojaan.

Toinen kappale, jota en kauheasti kuuntele (silloin tällöin saatan) on "Painkiller". Tätäkin monet hehkuttaa niin kuin Priestillä ei olisi muita hyviä kappaleita (makunsa kullakin tietysti). Toki Painkiller on hyvä kappale ja Halford laulaa sen tosi hyvin ja Glen Tipton on tulessa soittaessaan kappaleen soolon, mutta itse en ole kappaletta kovinkaan hehkuttanut (onkohan mulle jo liian raskassointinen, siitäköhän johtuu?), vaikka ymmärrän sen arvon Priestin historiassa ja yleisesti metallimusiikin saralla.

3

95

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 'Breaking The Law' ja 'Painkiller' on suosikkini heiltä ja suosikki kappaleideni joukossa noin muutenkin kaikki maailman musiikki huomioiden.

      • Mun Priest-suosikkeja on mm. Exciter, Stained class, Burnin up, Hellbent for leather, Fire burns below, United, Prisoner of your eyes, Tur your light, Heading out to the highway, Fever, Rock hard ride free, Reckless, Out in the cold, Locked in, Ram it down, Blood red skies, Touch of evil, Four horsmen/war, Lost love.


      • Kaikki maailman musiikki huomioon ottaen mun suosikkiartisteja on esim. Paul Rodgers, David Coverdale, Robert Plant, Rob Halford, Ronnie James Dio, John Denver, Roy Orbison, Dean Martin, Boy George, Phil Collins, Cahrles Aznavour, Shirley Bassey, Dusty Springfield, Cher, Bonnie Tyler, K.D Lang, Nana Mouskouri, Mariah Carey, Kirka, Kari Tapio, Jari Sillanpää.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kunpa minä tietäisin

      Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv
      Ikävä
      28
      2631
    2. paras asia kaivatussasi?

      ❤️‍🔥
      Ikävä
      127
      2293
    3. Syitä välttelyyn

      En ennen ole kokenut tällaista. Miksi vältellään jos on ihastunut vai onko se aina merkki siitä ettei kiinnosta?
      Ikävä
      115
      2004
    4. Vihaan sua todella paljon.

      Tiedoksi vaan 🙃
      Ikävä
      129
      1983
    5. Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.

      Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.
      Ähtäri
      12
      1723
    6. Purrasta tehty huoli-ilmoitus

      Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b016
      Maailman menoa
      147
      1258
    7. Tiedätkö ketään toista jolla on sama kaivattu

      Eli joka ikävöisi samaa henkilöä tällä palstalla? Tai muualla? Tiedätkö miten kaivattu suhtautuu tähän toiseen verrattu
      Ikävä
      29
      1142
    8. Miksi kaivattunne

      ei pystynyt koskaan kertomaan tunteistaan? Teitkö oikean valinnan kun lähdit etääntymään? Kuinka kauan olisi pitänyt odo
      Ikävä
      90
      1105
    9. Pelottaa kohdata hänet

      En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt
      Ikävä
      90
      1080
    10. Olisin halunnu vaan tutustua

      Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno
      Ikävä
      36
      1019
    Aihe