Onko kukaan riidellyt elatuksesta ja huoltajuudesta oikeudessa? Ei tunnu sopua löytyvän eron jälkeen ja nyt exä uhkaa oikeudella.
Kylmää ja ahdistaa ajatus oikeudesta. Mitkä mahtaa olla tällaisen riitelyn kustannukset? Tuhansia euroja? Riittääkö 10 000? Entä kesto? Varmaan kuukausia nyt vähintään.
Ahdistaa mutta oon kyllä valmis puolustamaan omaa ja 2 lapseni oikeutta.
Elatus- ja huoltajuusriidan kustannukset oikeudessa
Anonyymi
3
124
Vastaukset
- Anonyymi
Lähivanhemmalle tämän hetkinen laki antaa ilmaisen oikeudenkäynnin, koska vastapuolina on etävanhempi vs. Lapset. Etävanhempi maksaa aina ( tai ainakin jos häviää).
- Anonyymi
Etävanhempi maksaa aina, myös voittaessaan.
Elatuskanne on lähivanhemmalle maksuton, huoltokanne riippuu tilanteesta.
- Anonyymi
Njaa, järjestelmä on rakennettu naisoletetun hyväksi, miesoletetulle jää vai velvollisuudet, oikeudet poljetaan oikeuden päätöksillä.
Päätä pensaaseen vaan...🌳
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 823233
- 922925
- 532192
Mietin että
Onko tästä enää paluuta entiseen? Ainut asia joka päiviini toi taannoin iloa, oli meidän yhteinen hassuttelu ja huumorin201635- 191484
Nyt rupeaa löytymään talonmiestä ja muuta sankaria hallipaloon
Kyllä on naurettavia juttuja tuossa paikallislehdessä, että saa tosiaan nauraa niille..81447- 171431
Tajusin vaan...
Että olen pelkkä kroonistunut mielisairas. Olen sairauspäissäni luullut itsestäni liikaa. Luulin, että olen vain korkein181375Aaamu on täällä taas!
Hyvää ja rauhallista työpäivää rakkauteni. Kunpa vaan hymyilisit enemmän. Toivon, että joku kaunis päivä kanssani et vaa131341Noin ulkonäkö-jutut ei multa
Nainen, koskaan en ole kirjoittanut siitä mitään ilkeää. Ei kuulu tapoihin351305