Johannes Paavali II:sta pyhimys?

Aleksandra

Äskeisen paavin siunaustilaisuuden aikana kamera väläytteli myös puolalaisten joukkoon, jossa Puolan liput ja muutamat banderollit herättivät erityisen huomioni: Pyhimykseksi heti - Subito Santo luki yhdessä banderolleista. Sanotaan, että Puolasta matkasi tilaisuuteen 2 miljoonaa henkilöä. On se ollut melkoinen rasitus jo heidän osaltaan Rooman ekologialle.
Voivatko siis puolalaiset lukumäärällään, kansaahan on lähes 40 miljoonaa, vaikuttaa edesmenneen paavin kanonisoimiseen? Montakohan ihmettä Puolassa on tehty, ellei lasketa ihmeeksi itsetunnon kohotusta ja Vatikaanin taloudellista tukea Solidaarisuus-liikkeelle yms.

Suomenkielisen selostuksen aikana kuulin myös autuaaksi julistetusta puolalaisesta sisar Faustinasta. Luin aikoinaan Fideksestä kertomuksen hänestä. Kirjoituksen perusteella minulle syntyi käsitys, että mainittu sisar oli hysteerinen ja neuroottinen. Näin suomalaisittain katsottuna.
Jos kyllin suuri joukko painostaa hysteerisen innokkaasti mutta määrätietoisesti Vatikaania oletetuilla tai kuvitelluilla ihmeteoilla, niin kyllähän siinä pyhimyksiä leivotaan.
Luin jostain näiltä palstoilta Mainosihmisen kommentteja. Mielestäni hän suhtautuu näihin asioihin tervehenkisesti.
Tuokaa vain muutkin mielipiteenne esiin!

3

544

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • En ole pyhimys

      Mahdollista, vaikka pelkkä yleinen rakastettavuus ei riitä pyhimykseksi pääsyyn. Pyhimyskandidaatit tutkitaan huolellisesti Vatikaanissa. Ehdokkaan pitää mm. ilmestyä kuolemansa jälkeen useita kertoja, ja parantaa tai auttaa hänen nimeensä apua pyytäviä. Esim. Äiti Teresa taitaa olla vasta puolivälissä putkessa kohti pyhimyksen titteliä.

      Ortodoksikirkko luo pyhimyksiä sekin. Viimeisin - oma mielestäni täysi floppi - oli se, että Venäjän viimeinen keisari Nikolai II julistettiin pyhimykseksi. Vaakakupissa painoi silloin ilmeisesti eniten marttyyrikuolema.

      • annabella

        Raamatun mukaan kuolleet eivät tiedä mitään, joten he eivät myöskään silloin voi esiintyä eläville. Tosin riivajan henget voivat esiintyä ja kyse onkin henkivaltojen taitelusta. Saatte nähdä, että katolilaisuus ja islamilaisuus yhdistyy juuri ihmeitä tekevän Marian kautta. Mutta mehän emme näiden ilmestysten perään juokse!Minä odotan Herraa ja Hän tulee taivaanpilvissä hakemaan omansa ja kaikkien silmät saavat nähdä Hänet. Hän ei astu maanpäälle jalallaan, vaan meidät temmataan Häntä vastaan pilviin. Lukekaa tessalonikalaiskirjeestä paremmin, jotka haluatte tietää ketkä täältä pääsee Hänen mukaansa.


    • No ei ikinä. Kuitenkin jotku puolalaiset sanoo että "joo, kyyl se mulle eile ilmesty ku olin nukkuun menos. Se sano, jotta elä Jooseppinovizch huolta kanna, kyl se luoja antaa"

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      69
      4771
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      187
      3734
    3. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

      Eivät osanneet suomea nimittäin.
      Maailman menoa
      179
      3344
    4. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      72
      3144
    5. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      50
      2899
    6. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      25
      1984
    7. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      24
      1911
    8. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      177
      1711
    9. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      30
      1676
    10. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      43
      1375
    Aihe