Aika lopettaa amerikkalaisesta unelmasta puhuminen

Anonyymi

Bidenin valinnassa on huolestuttavinta, että ilmeisesti taustavoimat ovat nykyään niin vaikutusvaltaiset, että jopa Bidenista pystyi tulla presidentti.

Nyt tulee lisää kyytiä (Green New Deal / Critical Theory) amerikan keskiluokalle, ihan sääliksi käy! Bidenin vaalivoitto tarkoittaisi veronkorotuksia kahdeksalle jokaisesta kymmenestä amerikkalaisesta, laskisi kotitalouksien tuloja 6 500 dollaria vuodessa ja alentaisi niiden kulutusta seitsemällä prosenttiyksiköllä.

Jenkeillä menikin neljä vuotta ihan liian hyvin, työttömyys väheni ja talous vankistui, heidänkin on hyvä päästä kokemaan "demokratian" mukanaan tuoma suurtyöttömyys ja talouden sakkaus.

Aika lopettaa amerikkalaisesta unelmasta puhuminen, sosialistit siis kommarit, jotka demokraateiksi niin monessa maassa naamioituvat tekevät mahdottomaksi työllä/yrittämisellä vaurastumisen. Ikävintä asiassa on, että Trumpin hyvät teot:luodut työpaikat, talouskasvu ja ennenkaikkea yhdysvaltain sotaisuuden lopettaminen sulavat kuin k¤¤i lumeen "demokraattisten" päätösten mukana.

14

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Amerikkalainen unelma oli myytti, jolla kalasteltiin ihmisten sieluja.
      Täysin rinnastettavissa kommunistipropagandaan vuosisadan alussa. Usastakin lähtivät harhan perässä venäjän onnenmaahan..

      Suurin osa maailman menosta on kusetusta johtuen ihmisen sairaanloisesta mielestä ja vallanhalusta.

    • Anonyymi

      Ihan hyvin meni. Kohta neljännesmiljoona koronaan kuollutta Trumpi "talous eensin" linjan takia. Suhteet eurooppalaisiin liittolaisiin heikommat kuin koskaan. Ilmastosopimuksen purku ja lähes sadan lain tai asetusken poistaminen. Ero useista kansainvälisistä järjetöistä. Kauppasodat. Kurdiliittolaisten pettäminen. Lähi-Idän rauhantavoitteiden heikentäminen täysin yksipuolisilla Israelia suosivilla päätöksillä. Ja viimeisenä demokratian periaatteita heikentävä kiukuttelu vaalitappiosta.

      Maailmanpolitiikan kannalta Trump on ollut norsu posliinikaupassa.

      Miksi Bidenistä ei olisi voinut tulla pressaa? Yli kolmekymmentä vuotta senaattorina usein demokraattien presidenttiehdokkuudesta kilpaillut varapresidentti. Hyvin harvalla on USA:ssa yhtä näyttävää poliittista uraa.

      • Anonyymi

        "Hyvin harvalla on USA:ssa yhtä näyttävää poliittista uraa."

        Tarkoitetaanko näyttävyydellä lapsien nuuhkimista?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        "Hyvin harvalla on USA:ssa yhtä näyttävää poliittista uraa."

        Tarkoitetaanko näyttävyydellä lapsien nuuhkimista?

        08.27 hyvä ja viisas mielipide, kiitos.


      • Jo ihmisen elinikä asettamien rajojen takia harva pystyy ylittämään 36 vuoden kokemuksen senaattorina ja 8 vuoden varapresidenttiyden tuoman kokemuksen. Yleensä senaattiin ei päästä heti koulun penkiltä.

        Erityisesti ulkopoliittinen kompetenssi on Bidenilla omaa luokkaansa. Hän on ollut pitkään senaatin ulkosuhteiden "valiokunnassa" ja useaan otteeseen sen puheenjohtaja.


      • Anonyymi

        Sairaalat jenkeissä saa jonkun tuen jokaista koronakuolemaa kohti, joten luultavasti ainakin puolet "korona-kuolemista" ei ole koronakuolemia, voitaneen olettaa että oikeita koronakuolemia on n.100 000, joka on 0,03% usan väkiluvusta, suomen vastaavan ollessa 0,1%, suomessa ollaan niin vakavassa talouden syöksyssä, että voitaneen puhua konkurssitsunamista, usan talous vain hidasti kasvuaan, säilyttäen nousevan suunnan koronan kourissa Trumpin hyppysissä. Suunta tulee muuttumaan rajusti, mikäli creepy-joe pääsee valtaan.


    • Anonyymi

      Eipä tuolla vasurimaassa unelmille ole enää sijaa.

    • Anonyymi

      Tosi-tv tähti Trump on paras, eihän siihen muuta tarvita kuin omaa etua ajava, hampurilaisia syövä öykkäri...

    • Perätöntä öyhötystä. Miksi pörssit lähtevät globaalisti nousuun, kun muka "sosialisti" tai "kommunisti" voittaa USA:n presidentinvaalit?

      USA:n keskiluokka kutistuu ja sen mediaanitulo ei kasva, vaikka USA:n BKT kasvaa. Kun 1970 keskiluokkaan laskettiin kuuluvaksi 62% kotitalouksista, niin nyt siihen kuuluu 43%. Valkoisen keskiluokan ahdinkoa lisää se, että esimerkiksi aasialaistaustaiset kouluttavat lapsensa paremmin kuin valkoiset keskiluokkaiset. Niin ollaan tilanteessa, jossa "perusamerikkalaisina" itseään pitävät ovatkin alakynnessä "vähemmistöihin" kuuluvien suhteen hyväpalkkaisista työpaikoista kilpailtaessa.

      Tähän tyytymättömyyteen ja hämmennykseen Trumpin kampanja vetosi. Eri asia on kuitenkin se miten miljonäärille annetut veronalennukset keskiluokan asemaa oikeasti paransi.

      • Anonyymi

        Tuo pidee ei koskaan ole tainnut tuomita äärimarxistista blm-liikehdintää. Tämä kertoo siitä kuten sanonta kuuluu: ei korppi korpin silmää noki.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tuo pidee ei koskaan ole tainnut tuomita äärimarxistista blm-liikehdintää. Tämä kertoo siitä kuten sanonta kuuluu: ei korppi korpin silmää noki.

        Pidee edustaa niitä samoja arvoja joita Suomen punikit edustavat. Tykkäävät islamista yli kaiken, ateisteina vieläpä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Pidee edustaa niitä samoja arvoja joita Suomen punikit edustavat. Tykkäävät islamista yli kaiken, ateisteina vieläpä.

        Juurikaan mitään eroa ei hänen maailmankuvassaan ole verrattuna Suomen vihervassuihin. Hänen talouspolitiikasta en tiedä mitään, mutta Trump ainakin sai miljoonia työllistettyä politiikallaan. Ainiin, vasurit eivät ole työntekoa ikinä rakastaneet.

        Hän oli mukana lähi-idässä rauhaa hieromassa ja tietääkseni saikin aikaan rauhansopimuksen osapuolten välille. Hän uskalsi ainoana länsijohtajana ottaa härkää sarvista ja mennä maailman pahojen poikien kanssa hieromaan rauhaa. Rauhaa ei saada mykkäkoulua pitämällä omissa nurkissaan, vaan neuvottelemalla. Hän ainakin yritti sitä. Ainiin, vasureille ei sellainen arvo kuin rauha meinaa mitään. Turha tästä on puhua siis.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Pidee edustaa niitä samoja arvoja joita Suomen punikit edustavat. Tykkäävät islamista yli kaiken, ateisteina vieläpä.

        Jos sinulle "punikki" on jokainen joka ei suutele Mestarin kuvaa nukkumaan mennessään, niin silloin tuo pitää paikkansa.

        Suomeen sijoitettuna Biden on talouspolitiikaltaan Kokoomuksen liberaalimman siiven kieppeillä. Esimerkiksi Bidenin kantaa julkiseen terveydenhuoltoon pidetään republikaanien oikealla laidalla "sosialistisena". Suomessa se on politiikan valtavirtaa.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Tuo pidee ei koskaan ole tainnut tuomita äärimarxistista blm-liikehdintää. Tämä kertoo siitä kuten sanonta kuuluu: ei korppi korpin silmää noki.

        Biden on tuominnut väkivaltaisuudet, mutta on ollut sitä mieltä että syyt BLM-liikkeelle pitää poistaa eikä puuttua pelkästään seurauksiin. Oikeistopopulisteille on tyypillistä kauhistella mutta olla ehdottamatta mitään konkreettista korjaustoimenpidettä.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      122
      3044
    2. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      35
      1425
    3. Kultasi eka kirjain? Kuka haluaa

      A haluaa J
      Ikävä
      104
      1289
    4. Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas
      Kaste
      162
      1037
    5. Empaattisuus ja suoruus.

      Tässä tullut noita pehmeitä asioita pohdittua, mutta toisaalta olen myös yksinkertainen mies. Pidän suoruudestakin. Mi
      Sinkut
      134
      1018
    6. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      366
      1017
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      60
      947
    8. Ehkä vähän

      Rakastunut sinuun
      Ikävä
      41
      757
    9. Sä saat mut tuntemaan

      Jotain sellaista mitä ei saisi tuntea mutta må en mahda tälle mitään. Mulla on ikävä niitä meidän katseita ja sitä tunne
      Ikävä
      22
      743
    10. Tunnettujen vanhempien lapset, tv-sarja

      Tunnettujen vanhempien lapset saa tv-sarjan. Juurihan yksi heistä oli MTV:ssä 6.5.26 kertomassa ettei halua julkisuutta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      119
      713
    Aihe