Ruotsissa 40 uutta koronakuolemaa vuorokaudessa

"Kansanterveysviranomaisen mukaan vuorokauden kuluessa on kirjattu 40 uutta kuolemantapausta ja yli 4 600 tartuntaa".

https://demokraatti.fi/ruotsissa-40-uutta-koronakuolemaa-vuorokaudessa/

Yhteensä epidemian aikana Ruotsissa kuolleita on nyt 6 122.

Kansanterveysviranomainen ilmoitti samalla antaneensa tiukemmat ohjeistukset tartuntojen hillitsemiseksi neljälle uudelle alueelle, muun muassa Värmlantiin ja Gotlantiin.
6<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Älä sinä höpötä.

Äänestä
  • Euroopan päivittäiset koronakuolemat ovat juuri saavuttamassa kevään pahimman aallonhuipun, ja hengitystieinfektiokausi on vasta alkamassa poikkeuksellisen lämpimän alkusyksyn jälkeen. Tämä aalto tulee hakkaamaan kevään ensimmäisen aallon vakavuudellaan reilusti nousten talven yli ja jatkuen huhtikuulle 2021.

    Äänestä

Ja lisää tulee solkenaan.

Äänestä
  • Taijat valehella?
    Kuka sano että tullee?

    Äänestä

Tegnellin lupauksen mukaan ruotsalaiset saavuttivat laumaimmuniteetin jo toukokuussa.

Äänestä

https://www.worldometers.info/coronavirus/country/sweden/

Tuostahan tilanteen näkee. Ikävästi 7 päivän keskiarvo päivittäisten uusien havaittojen tartuntojen osalta on Ruotsissa taas karannut käsistä. Siellä on nyt 4000 tartuntaa vuorokaudessa ja nousussa. Tilanteen vuoksi siellä neljäsosa kaikista olemassaolevista tehohoitopaikoista on koronapotilaiden täyttäminä.

Suomen vastaava käppyrä on sekin nousussa mutta meillä seitsemän päivän keskiarvo on vain noin 200 tartuntaa per vrk eli kymmenesosa siitä mitä Ruotsissa. Meillä päivittäisten tartuntojen määrä lakkasi kasvamasta lokakuun puolivälin paikkeilla eli noin viikon päästä siitä kun uudet rajoitukset tulivat ravintoloissa käyttöön (8.10.2020).

Rajoitukset näyttävät toimivan.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

"Kansanterveysviranomaisen mukaan vuorokauden kuluessa on kirjattu 40 uutta kuolemantapausta ja yli 4 600 tartuntaa".

https://demokraatti.fi/ruotsissa-40-uutta-koronakuolemaa-vuorokaudessa/

Yhteensä epidemian aikana Ruotsissa kuolleita on nyt 6 122.

Kansanterveysviranomainen ilmoitti samalla antaneensa tiukemmat ohjeistukset tartuntojen hillitsemiseksi neljälle uudelle alueelle, muun muassa Värmlantiin ja Gotlantiin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu