Maanantaina 16.11 alkaa lomautus ja kestää helmikuulle! Tämä on "elämän tilaisuus" toteuttaa asioita päivällä jota ei voi muutoin ikinä tehdä, koska päivätyöt elämisen haittana.
Perhokoukut ja uistimen koukut sekä jigit teroitettu, retki varusteet tarkistettu, puukot teroitettu, käsi GPS-paikantimen kartat uusittu, kuvausvälineet varmistettu, kiikarit kiillotettu, kotiteatteri asennettu, sähkömaasto-pyörä huollettu, auto huollettu....eli nyt kohti kokemuksia sekä relax oleiluakin väliin.
"Lomautus" on pieni sana yhteiskunnalle, mutta suuri kokemus ihmiselle.
Lomautus on kaunis sana.
10
236
Vastaukset
- Anonyymi
Ei siihen oleiluun mitään lomautusta tartte. Vapaa maa ja niin edelleen. Toki jos on aina pakko tehdä niin kuin ylhäältä käsketään niin mikäs siinä. lol
- Anonyymi
Jotkut elää vielä tuota Stasi/DDR-aikaa vaikka Itä-ja Länsi-Saksan yhdistymisestäkin on jo aikaa..
- Anonyymi
Onnittelut! Nauti, aika menee nopeasti.
- Anonyymi
Ajattelen omalla kohdallani juuri noin. Olen myös osa-aikaisesti lomautettu ja palkan pienentymisen kompensoin nauttimalla lisääntyneestä vapaa-ajasta.
- Anonyymi
Lomautusta pukkaa tännekkin ja eipä haittaa suuremmin, päinvastoin.
Nyt jatkoaikaa mökillä olemiselle ja kalastelulle. - Anonyymi
Täälläkin nautittu lomautuksesta, vaikkaajottain iskeekin tekemisen puute. Mutta kyllätää tekee henkisesti hyvää kun monta vuotta paukuttanut kiireesssä.
- Anonyymi
Aloituksesta saa sen kuvan, että työ on joku pakollinen orjuuden kaltainen tilanne, eikä ole muuta valintaa.
- Anonyymi
Tuon voi tulkita monen tavoin. Joillakin työ on pakkopullaa, joillekin se muuttuu vuosien aikana pakkopullaksi ja osa saattaa nauttia lomautuksesta vaikka työstä nauttisi. Itse tiedän työstäni monia, jotka nauttii lomautuksista kun vapaata on ollut muuten vaikea saada.
Itse jouduin pitämään kaikki vapaat joita oli kertynyt useamman kuukauden. Ikävää tietty se ettei itse saaa päättää koska pitää vapaansa vaan tää pandemia loi mahdollisuuden sille. - Anonyymi
Eikö se ole pakollinen, vaikka Suomen hallitus siitä vuosikymmenet jauhanut ja edelleenkin yöt palaveeraan työllistämisen ideoita?
- Anonyymi
Lomautus velalla eläville on hyvä ravistus todellisuuteen!
Idio...eikun ravistettavia riittää!
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys652572Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.
Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs2411585- 941380
6 vkoa kulunut ilman sua
…ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo8901- 65882
Jotenkin se harmittaa
Etten voinut antaa itselleni mahdollisuutta tutustua. Tulit vain liian lähelle ja syvälle kemia oli alusta alkaen liian46700Olen yrittänyt tavoittaa sinut kolmesti
Elämän aikana. Kahdesti hakenut numeroa ja lähettänyt jollekkin nimisellesi viestin. Kerran aivan summassa keksimääni os2652Haluan kysyä vain yhden asian
Miksi et koskaan halunnut kohdata minua kasvotusten silloin, kun molemmilla oli tunteita? Kaiken muun olen jo hyväksymäs39579- 73562
- 22512