Reseptin uusiminen

Anonyymi

Piti uusia resepti, mutta jäi tekemättä. Reseptin on kirjoittanut Mehiläinen lääkäri, niinpä menin heidän nettisivuilleen ja aloin tehdä uusimista, joka muuten olisikin onnistunut, mutta kun näyttivät hinnan uusimiselle eli 28 euroa (!!!) jätin tekemättä. Miten kukaan koskaan raskii uusia reseptejään, jos kiskovat tuollaisia hintoja, Jos on useampi uusittava resepti, niin tuohan on hirveä kustannuserä keskituloiselle eläkeläiselle. Ei ole kohtuuhinta parista näppäimen painalluksesta.

No menin sitten Omakantaa, kun olin kuullut, että sielläkin voi uusia. Vaan ei mennyt sekään putkeen, kun valikosta ei löytynytkään em. firman nimeä, jotta olisivat voineet lähettää uusimispyynnön sinne ! Joitakin muita th-yrityksiä sinne tuli, mutta ihan tuntemattomia nimiä minulle. Eikä Omakannassa kerrota, mikä on heidän reseptin uusimishintansa ??? Tai sitten se on kätketty niin taitavasti, etten minä sitä löytänyt. Laitoin kyllä kyselyn asiasta Omakannan kautta, ehkäpä palaavat asiaan joku päivä...

Miten ihmiset oikein uusivat reseptinsä ? Joskus ennen, kun tarvitsin uutta reseptiä, muistaakseni soitto lääkärikeskukseen tai terveyskeskukseen riitti...nyt taitaa jäädä lääke syömättä jatkossa, kun on noin vaikeaksi/kalliiksi mennyt homma.

3

467

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Apteekissakin pystyy pyytämään reseptin uusimista, sitä en tosin tiedä paljonko siitä veloittavat.
      Kannattaa kysäistä.

    • Anonyymi

      Reseptin uusimispyyntö lähetetään niin apteekista kuin omakannastakin aina edellisen reseptin kirjoittaneelle lääkärille. Reseptin uusinnasta tulee siis lasku jos palvelu on maksullinen.

      Kyllähän reseptin uusinta onnistuu vieläkin puhelinsoitolla, mutta sama reseptin uusimismaksu menee silloinkin.

      Omakanta sinällään ei veloita uusintapyynnöstä maksua, mutta jotkut apteekit ottavat siitä pyynnön välittämisestä maksun (kanta-asiakas voi saada ilmaiseksi). Reseptin uusimismaksun laskuttaa lääkäri.

    • Anonyymi

      Minun reseptit on uusinut vuosikymmenien ajan eräs laajalti toimiva apteekki. Palvelu on kanta-asiakkaalle maksuton. Toimii erittäin hyvin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen, yrittäessäsi olla vahva olet heikoksi tullut

      Tiedätkö mitä todellinen vahvuus on? Selviätkö, kun valtakunnat kukistuvat? Miten suojaudut kun menetät kaiken? :/
      Ikävä
      185
      1374
    2. Miettimisen aihetta.

      Kannattaa yrittää vain niitä oman tasoisia miehiä. Eli tiputa ittes maan pinnalle. Tiedoksi naiselle mieheltä.
      Ikävä
      123
      1178
    3. Mitkä on 3 viimeistä sanaa

      sun ja kaivattusi viesteilyssä? Ensin sun, sitten kaivatun?
      Ikävä
      48
      884
    4. Kai sä näät

      Ku sua katson et olen aika rakastunut. Rakkaus ei vain ole aina niin yksinkertaista
      Ikävä
      70
      880
    5. Just nyt mä

      En haluais sanoa sulle mitään. Voisi vaikka istua vierekkäin hiljaa. Ehkä nojaten toisiimme. Tai maata vierekkäin, ilman
      Ikävä
      53
      800
    6. Nainen miltä tuntuu olla ainoa nainen Suomessa, joka kelpaa ja on yheen sopiva minulle

      Sydämeni on kuin muuri, valtavat piikkimuurit, luottamusongelmat, ulkonäkövaatimukset, persoonavaatimukset ja älykkyysva
      Ikävä
      50
      776
    7. Hakeudu hoitoon.

      En oo kiinnostunut susta.
      Ikävä
      55
      758
    8. Mikä on ollut

      Epämiellyttävin hetki sinun ja kaivattusi romanssissa?
      Ikävä
      101
      731
    9. Kuinka hyvin tunnet mut?

      Kerro musta mies jotain.
      Ikävä
      33
      702
    10. Piristä mua ystävä

      Hyvä💫...
      Ikävä
      60
      699
    Aihe