"Mistreated" on Deep Purplen vuonna 1974 ilmestyneelle albumille "Burn" tehty kappale, jonka sävelsi Richie Blackmore ja sanat siihen kirjoitti bändin silloinen laulaja David Coverdale (Glenn Hughes, silloinen basisti lauloi myös jonkin verran). Coverdalen tulkinnan lisäksi kappaleesta on ajan saatossa tehnyt oman tulkintansa myös Ronnie James Dio (Rainbown aikoina vuonna 1977) ja Glenn Hughes (muita tulkintoja en tiedä).
David Coverdalen paras tulkinta kappaleesta on mielestäni vuonna 1974 olleesta konsertista Kaliforniassa (olen katsonut tuota livepätkää jo useasti). Hän laulaa kappaleen voimakkaalla ja tummasävyisellä bluestyylisellä äänellä ja ehdottomasti tunteella.
Ronnie James Dio kajautteli kappaletta Rainbowssa ollessaan ja teki myös siitä selvää jälkeä.
Ja sitten Glenn Hughes. Katsoin vähän aikaa sitten Youtubesta pätkän, jossa hän laulaa kappletta jossain tv-ohjelmassa (taisiko olla, mutta en tiedä missä) ehkä joskus 2000-luvun alkupuolella. Täytyy sanoa, että tämäkin mies laittoi kappaleen halki, poikki ja pinoon. Hughes laulaa kappaletta välillä James Drown tyylisellä raspiäänellä (erittäin vaikuttavaa ja bluestyyliseen kappaleeseen sopivaa) ja kappaleen loppupuolella hän pomppaa niin korkeisiin säveliin, että melkein jo ylittää Rob Halfordin aikoinaan laulaman tai huutaman korkeimman sävelen ja hän tekee sen ihan vaivatta.
Mikä sitten on minusta paras tulkinta tai paras tulkitsija? Sanoisin, että kaikki omalla tavallaan ovat parhaita. Pidän kaikista kolmesta laulajasta, Coverdalesta, Hughesista ja Diosta ja kaikilla hieno ääni (kappaleen esittämishetkellä, mutta myös noin yleisesti) ja kaikki mestareita omilla ansioillaan ja tyyleillään (David Coverdalen ääntä on aika jonkun verran syönyt, Ronnie James Diolla ääni säilyi jotakuinkin samantyylisenä elämän loppuun asti).
Mitä mieltä olette tästä Purplen kappleesta?
Deep Purple, Mistreated
1
99
Vastaukset
Tarkoitan Purplen keikkaa Kaliforniassa vuodelta 1974, jossa Coverdale kajautti "Mistreatedin".
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2734532Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2673649Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1621938Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde261839Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,3021499Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?1351045Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe18986en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va124938Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235885
