Trump ei välitä Amerikan kansasta

Anonyymi

Yhdysvaltojen presidentinvaaleista on kulunut kaksi viikkoa. Sinä aikana tappion kärsinyt Donald Trump ei ole vielä tehnyt elettäkään, joka helpottaisi seuraajansa Joe Bidenin tehtävää.

Hän on keskittynyt vain kiistämään vaalituloksen ja jatkamaan ikään kuin mitään ei olisikaan tapahtunut.

Valitettavasti vain Yhdysvaltojen piinaava koronaviruspandemia ei suostu tulitaukoon. Esimerkiksi maan väkirikkain osavaltio Kalifornia siirtyy tiistaina käytännössä täyteen koronasulkuun hidastaakseen kulkutaudin marssia.

– Kuulemme, kuinka hälytyssireeni soi. Kalifornia kärsii tällä hetkellä epidemian nopeimmasta kiihtymisestä, ja se saattaa johtaa katastrofaaliseen lopputulokseen terveydenhuollossa. Sen takia vedän hätäjarrusta, kuvernööri Gavin Newsom perusteli.

Koko Yhdysvalloissa todettiin pelkästään viime viikon aikana yli miljoona uutta koronavirustartuntaa.

Tarttis tehä jotain! Ei mulla muuta

8

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Trump ei kuitenkaan ole valmis laittamaan tikkua ristiin asian eteen. Hän on sulkenut Bidenilta pääsyn liittovaltiotason koronatietoihin.

      Jopa presidentin oma koronakeisari Anthony Fauci on kritisoinut esimiestään.

      – Se on kuin viestikapulan siirtämistä juoksukisassa. Ei kukaan halua ensin pysähtyä ja vasta sitten ojentaa. Tärkeää on jatkaa saumattomasti, Fauci vertasi CNN:llä koronaviestinnän jatkuvuutta.

      – Olisi tietenkin paljon parempi, jos voisimme alkaa työskennellä jo heidän kanssaan, hän viittasi Bidenin joukkoihin.

    • Anonyymi

      Trump ei ole viime aikoina jaksanut osallistua edes oman koronanyrkkinsä kokouksiin. Hidastelu tiedonjaossa saattaa viivästyttää jopa koronarokotteen jakelua kansalle.

      – Yhä useampi ihminen saattaa kuolla

    • Anonyymi

      Mikä helvetti näitä ihmisiä vaivaa? Jokainen terveysalan ammattilainen sanoo, että voimme säästää ihmishenkiä maskeilla

    • Anonyymi

      Miksi Trumpin pitäisi tunnustaa tappio vaalikamppailussa jossa hän on voitolla? Bideen mahdollisuus voittaa alkaa olla häviävän pieni.

    • Anonyymi

      Loser Trump on valehteleva rikollinen huijari. Mitä muuta voisi odottaa?

    • Anonyymi

      Pedo-Bidee on seniili irstas vanhus, joka hyväksikäyttää lasten lisäksi Trumpin vastustajia.

    • Anonyymi

      Ei käsien pesemiseen Trumpin antamia ohjeita tarvita.

    • Anonyymi

      Lapsi kiukuttelee nyt ja särkee paikkoja, byäää sä lupasit tikkarin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      91
      2551
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      67
      1475
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      86
      1467
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      13
      1208
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      81
      943
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      16
      930
    7. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      110
      830
    8. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      39
      828
    9. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      54
      793
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      726
    Aihe