Ohisalon analysoinnin mukaan puukot taskussa kulkevien mamunuorison käyttäytymisen syy löytyy yhteiskunnastamme. Tältä nuorisojoukolta puuttuu kuulemma sitä ja tätä. Näin ollen heille pitää antaa lisää tukea ja terapeutteja ja lisää apua antavia viranomaisia nimenomaan juuri heitä varten. Se ei ole riittävää, että heille annetaan ilmaista ylöspitoa...toimeentulotukea ja vielä korona-aikana 75 euroa lisätukea, heille annetaan asunto Helsingin arvostetuimmilta paikoilta, ilmainen koulutus ja terveydenhoito sekä asianajapalvelu tulkkipalveluineen ja vielä muut tukihenkilöt päälle. Yleensä nämä rikoksista kiinni jääneet "puuukkojunkkarit" päästetään kolttosistaan vähemmällä ja uutisoinnissa valtamedia vaikenee heidän tekosistaan..ettei vaan heitä leimattaisi Suomen yhteiskuntaan kelpaamattomiksi. Lisäksi näillä etnisillä ryhmillä on heidän omia, Suomen veroilla ja veikkausvaroilla rahoitettuja yhdistyksiä, joita siis nimenomaan Suomen veronmaksajien varoilla tuetaan kymmeniä miljoonia vuosittain. Näistä kymmenien miljoonien tukirahoittamisesta huolimatta heiltä ei vaadita kotoutumiseen viittaavia tekoja ...ei yhtään minkäänlaista.
Ohisalo puhuu asioiden ohitse-nimensä mukaisesti!
20
<50
Vastaukset
- Anonyymi
NE on niin pimeitä, ettei sinne valo paista. Luulevat olevansa viisaampia kuin kusessa olevat kansat. Ja mennä juputtavat samaa rataa niiden perässä.
- Anonyymi
totta...näinhän se on
- Anonyymi
Matujen ongelmat ovat aina muiden syy. Ja paskat. Syy on arvomaailmassa. Matut on kuin mus t a laiset.
- Anonyymi
Molemmat kansanryhmät ovat erittäin narsistista porukkaa.
- Anonyymi
Helsingin Sanomien haastattelemat viranomaiset ovat kertoneet , että valtaosa mellastavista nuorisojoukosta on ulkomaalaistaustaisia. Pääosa on poikia, mutta joukkoon on liittynyt myös tyttöjä.
Tähän Ohisalo on kommentoinut, että kukaan ei saa jäädä yksin ja että tavoitteena on parantaa rikoksilla oirehtivien nuorten hyvinvointia ja tukea nuorten kasvua niin, että vältetään haitallista kehitystä ja puututaan välittömästi elämänhallintansa kanssa vaikeuksissa olevan toimintaan, jotta nuoren elämä saadaan nopeasti oikeille raiteille.
Siis..Ohisalo sanoo rivien välissä että näitä ulkomaalaistaustaisia ei saa rangaista rikoksistaan vaan päinvastoin..heidän hyvinvointiaan pitää parantaa. Siis näin sanoo Suomen poliisiministeri Ohisalo. Ohisalo ei tajua että hän on Suomen sisäministeri ja hänen tehtävänään on suojella Suomen kansalaisia.- Anonyymi
puhut asiaa
- Anonyymi
Suomessa ei voi olla kahta erilaista lakia toinen Suomalaisia varten ja toinen laki
" Maahanmuuttajia " varten. Sehän se vasta olisi sitä rasismia. Ohisalo haluaa siis rasisminn lisääntyvän Suomessa, mutta vain Suomalaisia kohtaan. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Suomessa ei voi olla kahta erilaista lakia toinen Suomalaisia varten ja toinen laki
" Maahanmuuttajia " varten. Sehän se vasta olisi sitä rasismia. Ohisalo haluaa siis rasisminn lisääntyvän Suomessa, mutta vain Suomalaisia kohtaan.Moniääniset ry: tärkeää huomata, Ohisalon in.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Suomessa ei voi olla kahta erilaista lakia toinen Suomalaisia varten ja toinen laki
" Maahanmuuttajia " varten. Sehän se vasta olisi sitä rasismia. Ohisalo haluaa siis rasisminn lisääntyvän Suomessa, mutta vain Suomalaisia kohtaan.Mutta Suomessahan luetaan laki eri tavalla, riippuen henkilöstä. Jos politikko ajaa kännissä ja tappaa ihmisiä, pakenee paikalta, niin voi saada tärkeän poliittisen tehtävän hoidettavakseen. Mahdolliset sanktiot hoidellaan rahalla. Mamu tekee tappouhkauksia, jos uskonnon vastaisesti uhattava nai kristityn. Ei syytteitä. Jos kantis tekee netissä sekopäisiä uhkauksia, niin sisäministeri vie oikeuteen. Suomen oikeuslaitoksen päätöksistä löytyy lukematon määrä päätöksiä ja tulkintoja, joiden perusteella samasta syytteestä selviää pään silityksellä tai saa tuomion. Poliittisella painostuksella tai rahalla voidaan pakottaa poliisi tutkimaan rikosta, mikäli näitä avuja ei ole, saattaa poliisi pestä kätensä koko asiasta.
- Anonyymi
Kaikki johtuu merkkivaatteiden tarpeesta, kun niitä ei ole niin pannaan ranttaliksi. Nyt merkkivaatekeräystä pystyyn. 😁
- Anonyymi
Kuoleman jälkeen ollaan kaikki tasa-arvoisia, pilven reunalla olo on yhtä kumbaijaa. Mutta täällä elossa olevana, elämä on oppimisita ja välillä kovaa. Ei ne pennut mitään opi jos läksyt tehdään niiden puolesta ja kaikki passataan nenän eteen, silloin mikään ei riitä!
Yrittäkää nyt ymmärtää näin yksinkertainen asia, ja etenkin sinä Vihersalo!- Anonyymi
Ei olla samanarvoisia sielläkään. Allah kyllä kurittaa (puukotettuja) vääräuskoisia samalla kun Helsingissä vääräuskoisia puukottanut matu aikanaan peuhaa lukuosten neitsyeiden kanssa.
- Anonyymi
Sitä " Sharia lakiako " tuo Ohisalo Suomeen haluaa ?
- Anonyymi
Onko Ohisalo ihmissalakuljettajien (rikollisliigan) juoksutyttö?
Yle: Suomessa ja Kreikassa oleskelevista ihmisistä koostuvan järjestäytyneen rikollisryhmän epäillään järjestäneen Kreikkaan laittomasti saapuneita Suomeen ja muualle Eurooppaan.
Rikoskokonaisuutta tutkitaan törkeänä laittoman maahantulon järjestämisenä, törkeänä väärennyksenä ja valtionrajarikoksena. - Anonyymi
Varmaan jo lapsuusperheessään asiat kierretty.
Äiti, mitä punaista tuli pikkareihini? Äiti vastaa, sinistähän tuo on - Anonyymi
Kyllä Lallikin Köyliöjärven jäällä. Kaikki raiskarit, murhaajat ja terroristit tervetuloa!
- Anonyymi
Aloittaja puhuu asiaa. Mamujen rikokset on Ohisalon mukaan suomalaisten syytä. Kela, sosiaalityöntekijät, poliisit, opettajat .. eivät tee tarpeeksi mamujen kotouttamiseksi.
- Anonyymi
Ainut tapa on kotouttaa ne lähtömaihinsa.
- Anonyymi
Jep, Ohisalo ei puhu asioista niiden oikeilla nimillä.
Rahaa on haaskattu järjettömästi noiden kotouttamiseen, mutta kun tulevat tuolta keskiajasta tänne, on kaikki raha hukkaan heitetty !
Kansa maksaa ja Ohisalo ei puhu asioista oikeilla nimillä eli sosiaaliperäinen maahanmuutto tuhoaa hyvinvointiamme ! - Anonyymi
Onko suomalaisten ensisijainen tehtävä nykyään vain huolehtia matujen viihtyvyydestä ja niiden kaikkinaisesta hyvinvoinnista?? Eikö enää saa keskittyä oman ja lähipiirinsä elämän kohentamiseen?
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse984852Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1143962Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä2113870Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.1202265Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575801987Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.801386- 1371354
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1701343En ymmärrä ateisteja!
Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???5851259- 531145