Tutkimus : Maski ei suojaa käyttäjäänsä

Eli se siitä kaikille maskivouhottajille !

https://yle.fi/aihe/tekstitv?P=139
4<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Pari viimeistä riviä kertoo sen mitä ei tutkittu. Tutkimuksessa on todettu, että maski estää viruksen leviämisen kantajasta 20 kertaa vähemmäksi kuin ilman maskia ollessa.

Tämän pitäisi olla kaikille selvää, koska uutista on toitotettu jo kuukausia.

Maskiton on siis muiden silmissä viruslinko ja ilkeyttään ihmisperse jollaisia ei soisi olevan olemassa.

Äänestä
  • Luitko koko uutista edes ja sait väännettyä siitä ihan paskaa ja virheellistä tieto.Koita nyt paskiainen viimein usko mitä sanotaan äläkä levitä väärää tietoa....oot uskomaton hölmö !

    Kannataisko sun pysyä vaan pasianssi korttipeliä pelata ja jättää analysointi viisaimmille.HÄ ?

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Luitko koko uutista edes ja sait väännettyä siitä ihan paskaa ja virheellistä tieto.Koita nyt paskiainen viimein usko mitä sanotaan äläkä levitä väärää tietoa....oot uskomaton hölmö !

    Kannataisko sun pysyä vaan pasianssi korttipeliä pelata ja jättää analysointi viisaimmille.HÄ ?

    Asiasta on vissi tutkimustieto. FFP3-luokan hengityssuojain suodattaa ilmaa 20 kertaa puhtaammaksi. Ihmiset käyttävät vääriä maskeja, jos aikovat itse suojautua. Kuitenkin tuo tavallinen vihreä maski suodattaa uloshengityksestä saman verran mitä FFP3 maski puhdistaa sisään hengitettävää ilmaa. Huomaat sen siitä kuinka kaupasta ulos tullessa maski on muuttunut painavammaksi.

    Äänestä

Suomi ja Ruotsi eivät demograafisten tekijöiden kannalta poikkea paljon toisistaan. Koronan hallinnassa maat edustavat kahta ääripäätä.

– Suomen osalta aivan ilmeisesti matala testauskynnys, aktiiviset karanteeniin määräämiset, tartunnan jäljitykset ovat avainasemassa, Koukkari arvioi.

Maskien laajamittaista käyttöä on alettu Suomessa suositella kiihtymisvaiheessa.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Eli se siitä kaikille maskivouhottajille !

https://yle.fi/aihe/tekstitv?P=139

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu