Brexit toteutuu ja sitä on tukenut eniten Amerikka. EU:n hajoittaminen on Amerikan intressi koska EU uhkaa eniten USA:n talouspoliittista mahtia. Venäjä ei ole talouspoliittinen mahti eikä Venäjä edes vaikuta samassa kategoriassa. Venäjälle on etua vahvasta EU:sta koska se tarjoaa vahvan vastapainon USA:n dollari hegemonialle.
EU:n hajoittaminen on Amerikan intressi
12
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Trumpin, Nigel Faragen ja Boris Johnssonin ystävyys on selvä. Heidän suhteet Venäjään on erittäin viileä ja Trump syytti EU:ta Venäjän liittolaiseksi
- Anonyymi
Eu on naurettavan pieni talous,juuri perustettu kauppaliittymä Aasiassa ym. on puolta suurempi.
- Anonyymi
Valtiot ovat halukkaita jopa muuttamaan järjestelmäänsä, jotta pääsevät EU:n vapaakauppa-alueelle. Muut vapaakauppasopimukset eivät ole EU:lta pois. Aasian ja Tyynenmeren alueen valtioilla on ollut erilaisia sopimuksia, jotka yhdistyvät nyt uudessa sopimuksessa. Kyseessä ei kuitenkaan ole vielä samanlainen vapaakauppa-alue kuin EU on.
- Anonyymi
Kyllähän se joutaakin mennä.
- Anonyymi
Suomen olisi parempi olla ihan vaan itsenäinen. Impivaara on hyvä asia ilmastollekin.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Suomen olisi parempi olla ihan vaan itsenäinen. Impivaara on hyvä asia ilmastollekin.
Eu tulisi eu:sta ukaaseja ottaa tulijoita miljoonittain tähän maahan. Näitä ukaaseja vielä tulee.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eu tulisi eu:sta ukaaseja ottaa tulijoita miljoonittain tähän maahan. Näitä ukaaseja vielä tulee.
Siis ei tulisi
- Anonyymi
USA on aina harjoittanut hajoita ja hallitse -politiikkaa. EU:n kanssa se on vaikeampaa, sillä EU muodostaa valtablokin. EU vastustus on avointa republikaaneilla. Obama ja Biden olivat enemmän EU-myönteisiä. Biden ei esim. Brexitiä kannattanut.
- Anonyymi
Kyllä EU:n vastustaminen on molempien Amerikan puolueiden agenda. Demokraateilla se on vain ovelampaa ja he pyrkivät hallitsemaan EU:ta yhteistyökuvioiden kautta.
- Anonyymi
Huom. Brexit hanke alkoi jo Obaman aikaan ennen Trumppia
- Anonyymi
EU & USA kumppaneineen tulee tehdä vapaakauppa sopimus.
Ihmisiä tuossa vapaakauppasopimuksessa on lähemmäs ,miljardi. - Anonyymi
Joidenkin mielestä britit taas äänestivät väärin, koska USA kannatti samaa brexitiä omista itsekkäistä syistään..:D
Onhan se niin väärin, niin väärin----lollero
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2734532Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2673649Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1621938Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde261839Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,3021499Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?1351045Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe18986en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va124938Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235885