EU:n hajoittaminen on Amerikan intressi

Brexit toteutuu ja sitä on tukenut eniten Amerikka. EU:n hajoittaminen on Amerikan intressi koska EU uhkaa eniten USA:n talouspoliittista mahtia. Venäjä ei ole talouspoliittinen mahti eikä Venäjä edes vaikuta samassa kategoriassa. Venäjälle on etua vahvasta EU:sta koska se tarjoaa vahvan vastapainon USA:n dollari hegemonialle.
12<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Trumpin, Nigel Faragen ja Boris Johnssonin ystävyys on selvä. Heidän suhteet Venäjään on erittäin viileä ja Trump syytti EU:ta Venäjän liittolaiseksi

Äänestä

Eu on naurettavan pieni talous,juuri perustettu kauppaliittymä Aasiassa ym. on puolta suurempi.

Äänestä
  • Valtiot ovat halukkaita jopa muuttamaan järjestelmäänsä, jotta pääsevät EU:n vapaakauppa-alueelle. Muut vapaakauppasopimukset eivät ole EU:lta pois. Aasian ja Tyynenmeren alueen valtioilla on ollut erilaisia sopimuksia, jotka yhdistyvät nyt uudessa sopimuksessa. Kyseessä ei kuitenkaan ole vielä samanlainen vapaakauppa-alue kuin EU on.

    Äänestä

Kyllähän se joutaakin mennä.

Äänestä
  • Suomen olisi parempi olla ihan vaan itsenäinen. Impivaara on hyvä asia ilmastollekin.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Suomen olisi parempi olla ihan vaan itsenäinen. Impivaara on hyvä asia ilmastollekin.

    Eu tulisi eu:sta ukaaseja ottaa tulijoita miljoonittain tähän maahan. Näitä ukaaseja vielä tulee.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Eu tulisi eu:sta ukaaseja ottaa tulijoita miljoonittain tähän maahan. Näitä ukaaseja vielä tulee.

    Siis ei tulisi

    Äänestä

USA on aina harjoittanut hajoita ja hallitse -politiikkaa. EU:n kanssa se on vaikeampaa, sillä EU muodostaa valtablokin. EU vastustus on avointa republikaaneilla. Obama ja Biden olivat enemmän EU-myönteisiä. Biden ei esim. Brexitiä kannattanut.

Äänestä
  • Kyllä EU:n vastustaminen on molempien Amerikan puolueiden agenda. Demokraateilla se on vain ovelampaa ja he pyrkivät hallitsemaan EU:ta yhteistyökuvioiden kautta.

    Äänestä

  • Huom. Brexit hanke alkoi jo Obaman aikaan ennen Trumppia

    Äänestä

EU & USA kumppaneineen tulee tehdä vapaakauppa sopimus.

Ihmisiä tuossa vapaakauppasopimuksessa on lähemmäs ,miljardi.

Äänestä

Joidenkin mielestä britit taas äänestivät väärin, koska USA kannatti samaa brexitiä omista itsekkäistä syistään..:D
Onhan se niin väärin, niin väärin----lollero

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Brexit toteutuu ja sitä on tukenut eniten Amerikka. EU:n hajoittaminen on Amerikan intressi koska EU uhkaa eniten USA:n talouspoliittista mahtia. Venäjä ei ole talouspoliittinen mahti eikä Venäjä edes vaikuta samassa kategoriassa. Venäjälle on etua vahvasta EU:sta koska se tarjoaa vahvan vastapainon USA:n dollari hegemonialle.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu