Venäjä on vallannut seitsemän aluetta neljältä liittoutumattomalta naapurimailtaan viimeisen 20 vuoden aikana ja sotii edelleen esim Ukrainassa."
Mitkä maat nämä ovat?
Tietokilpailu kysymyt
28
98
Vastaukset
- Anonyymi
Georgialta,Ukrainalta vienyt maa-alueita
- Anonyymi
Ovat hävinneet alueet kapinallisileen.
- Anonyymi
Georgiassa oli Georgia kevät ja Ukrainassa Ukraina kevät.
Kansat nousivat ja veivät maat.
- Anonyymi
Yhteenkään Natomaahan venäjä ei ole hyökännyt,Nato Turkki ampui venäläisen suhoi koneen alas,putin vain kirosi ja puristeli käsiään nyrkkiin taskuissaan
- Anonyymi
Eipä ole tiedossa sellaista valtaus boomia historiasta, eikä sellaista ole tulossa.
Georgia, Ukraina, Tsetsenia ja Moldova.
- Anonyymi
Kaikissa näissä maisa ovat kapinalliset taistelleet urhokkaasti itselleen voitot. Rikollisilta hallinnoilta.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kaikissa näissä maisa ovat kapinalliset taistelleet urhokkaasti itselleen voitot. Rikollisilta hallinnoilta.
IImeisesti Putinilla on Suomelle jotain hampaankolossa, kun koko ajan siellä kehitellään kaikenlaisia satuja Suomen tekemistä tihutöistä venäläisiä kohtaan sotien aikana.
Kyllä siinä Putinilla on joku kiero tarkoitus nostattaa venäläisten vihaa Suomea kohtaan.
Suorastaan pelottavaa tuollainen valheiden levittäminen.
Olisikohan Suomen syytä liittyä pikemmiten Natoon. Putin on niin arvaamaton, kiero
naapuri, joten olisi syytä varautua ajoissa. Anonyymi kirjoitti:
Kaikissa näissä maisa ovat kapinalliset taistelleet urhokkaasti itselleen voitot. Rikollisilta hallinnoilta.
Niinhän sinä selittelisit kovaan ääneen sittenkin, kun Venäjä valtaisi osan Suomesta. Tosiasia on, että Venäjä noihin naapurimaihinsa on hyökännyt ja valloittanut niiltä alueita.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
IImeisesti Putinilla on Suomelle jotain hampaankolossa, kun koko ajan siellä kehitellään kaikenlaisia satuja Suomen tekemistä tihutöistä venäläisiä kohtaan sotien aikana.
Kyllä siinä Putinilla on joku kiero tarkoitus nostattaa venäläisten vihaa Suomea kohtaan.
Suorastaan pelottavaa tuollainen valheiden levittäminen.
Olisikohan Suomen syytä liittyä pikemmiten Natoon. Putin on niin arvaamaton, kiero
naapuri, joten olisi syytä varautua ajoissa.Kerro niistä saduista ja valheista mitä Putin levittänyt.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kerro niistä saduista ja valheista mitä Putin levittänyt.
Tässä oli juuri Iltasanomissa tämä uutinen Putinin Suomi-propagandasta:
https://www.is.fi/paakirjoitus/art-2000007632720.html - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tässä oli juuri Iltasanomissa tämä uutinen Putinin Suomi-propagandasta:
https://www.is.fi/paakirjoitus/art-2000007632720.htmlIltasanomat: Arja Paananen.
Satuja natopienokaisille. Anonyymi kirjoitti:
Iltasanomat: Arja Paananen.
Satuja natopienokaisille.Sehän on jo huomattu, etteivät Paanasen havainnot Venäjästä ole tiltuista kovinkaan mieluisia.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tässä oli juuri Iltasanomissa tämä uutinen Putinin Suomi-propagandasta:
https://www.is.fi/paakirjoitus/art-2000007632720.htmlToistaa samaa vanhaa kaavaa, johonkin pitää purkaa kun kaikki menee päin helvettiä ja Suomihan on riittävän pieni valheiden kohde.
Se on hukkapätkällä ollut paha vuosi, koko maailma nauraa sitä kaasuputkea, koronarokote paljastui vähäpäisten sekoiluksi, pikku-ukon Parkinson tuli ilmi ja kymmeniä rötöksiä maailmalta on kärynnyt suoraan Kremliin.....
Niin että kyllä varmasti ketuttaa, viimeisimpänä RCEP:in ovet lyötiin kiinni nenän edestä.
- Anonyymi
Tämän piti olla tietokilpailu, eikä mikään satu tuokio.
- Anonyymi
Mitä näitä arpomaan. Natoon!
- Anonyymi
Ei mitään Natinoita. Antaa Naton romahtaa vaan.
- Anonyymi
Nato GPS sekaisin?
- Anonyymi
Venäläisellä GPS:llä Igoria sattuu leukaan
Nato-maa Turkki on ampunut tiistaiaamuna alas koneen Syyrian vastaisella rajallaan. Venäjän puolustusministeriö ilmoitti nopeasti, että kone oli Venäjän armeijan Suhoi Su-24 -hävittäjä. Asian on vahvistanut myös Turkin presidentin kansila.
Turkin mukaan kone ammuttiin alas, koska se loukkasi maan ilmatilaa. Asialla oli kaksi F16-hävittää, jotka olivat rajalla partiointitehtävissä. Turkin armeija sanoo varoittaneensa konetta kymmenen kertaa viiden minuutin aikana ennen alasampumista. Rajalla lentäneitä venäläiskoneita oli Turkin mukaan kaksi.
Syyrian oppositiolähteiden mukaan venäläiskoneen piloteista toinen on kuollut ja toinen on kateissa, raportoi uutistoimisto AFP.
- Me varoitimme koneita tulemasta Turkin ilmatilaan useita kertoja. Tietomme osoittavat selvästi, että Turkin ilmatilaa loukattiin useita kertoja. Ja sitä loukattiin tietoisesti, turkkilaisviranomainen sanoo Reutersille.
Venäjän mukaan kone ei ollut Turkin ilmatilassa. Puolustusministeriö väittää voivansa todistaa, että kone pysytteli koko lennon ajan Syyrian puolella. Kremlin tiedottaja pitää tapausta "hyvin vakavana", mutta sanoo, ettei johtopäätöksiä voi vielä tehdä. Presidentti Vladimir Putin puolestaan kommentoi asiaa kolmen aikaan iltapäivällä Sotshissa. Hän kutsui tekoa selkäänpuukotukseksi ja varoitti, että sillä on vakavia seurauksia. - Anonyymi
Natoon!
- Anonyymi
Venäläisellä GPS:lla niin hyvät fiblut että Nato GPS sekoaa ja fregatti uppoo.
pul pul pul pul - Anonyymi
näinkö on? Sota intoilijat taas puhuu ja luo uhkakuvia, ettei vaan olis Suomen armeijan väkeä luomassa uhkakuvia, niin saadaan Suomen veronmaksajat ostamaan lisää leluja armeijalle.
Tässä linkissä vähän järkevämpää puhetta.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/16644070/miksi-nato - Anonyymi
Nato GPS on niin sekaisin ja on niin hikiki.
- Anonyymi
Venäjän sisäpolitiikalle on tärkeää, että on vihat naapurimaihin. Sitn keskushallinto pysyy pystyssä ja kansa uskoo siihen.
- Anonyymi
Viha on molemminpuolista
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Viha on molemminpuolista
Sinun tapauksissasi VIKA on kaikenpuoleista kuin F-35 kalkkunassa.
- Anonyymi
Tietokilpailu kyhmyt.
? - Anonyymi
Missä se sun Venäjä sotii?
Tää meidän naapuri Venäjä ei sodi missään.
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2734510Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2673632Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1621928Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde261830Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,3011491Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?1351037Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe18979en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va123928Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235884