Parhaiten säilynyt lauluääni

Kenellä rock-ja heavylaulajalla on kaikkein parhaiten säilynyt lauluääni vuosien saatossa? Itse sanoisin, että Paul Rodgersilla (Free/Bad Company), Glenn Hughesilla (Trapetze/Deep Purple/sooloura) ja Miljenko Matijevicilla (Steelheart), nämä ainakin tulee nyt mieleen. Viimeaikoina olen katsonut Youtubesta kun Glenn Hughes vetää ja kyllä hän ainakin vielä 50-vuotiaana ja vähän yli 60-vuotiaana laittoi kappaleita halki poikki ja pinoon ja kohotteli äänellään korkeuksiin ja äsken katsoin kun Miljenko Matijevic lauloi (taisi olla pätkässä yli 50-kymppinen) ja pääsi ihan sujuvasti korkealle, aivan kuin nuorena.

Ronnie James Diollakin ääni säilyi jotakuinkin muuttumattomana elämän loppuun asti ja Rob Halfordkin pystyy yhä laulamaan ihan jees, vaikka aika on syönnyt hänen ääntään jonkin verran eikä mies enää pääse niin korkealle kuin parhaimina aikoinaan ja Geddy Leelläkin on tainnut ääni vähän madaltua ajan saatossa.

3

397

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Blackie Lawlessin ääni on edelleen rock. Toki tummuutta tullut iän myötä, mutta edelleen tarpeeksi räkäinenkin tarvittaessa. Nykyään äänessään myös enemmän tunnetta ja siten syvyyttä tullut lisää, ja voisipa sen myötä sanoa, että Blackien ääni on jopa parantunut, mutta nämähän ovat makuasioita; kuka kaipaa sitä herkempää sävyä, kuka räkärock -ääntä.

    • Olen ihan pyörällä päästäni, kun viimeisten viikkojen ja kuukausien aikana olen kuunnellut niin hyvää musiikkia ja todella hyvä äänisten laulajien laulamana. Ensiksikin Rob Halford. Siinä olis ollu jo tarpeeks sitä, että menee sanattomaks hänen äänialastaan ja siitä miten hän sitä käytti ollessaan nuorempi, mutta ei. Pitähän mun sitten muistuttaa itseäni siitä millainen ääni David Coverdalella oli nuorena ja sen jälkeen olin ihan myyty. Ja siinäkään ei vielä kaikki. Pitihän mun sitten ruveta kuuntelemaan Coverdalen Purplen aikaisen työkaverin Glenn Hughesin musiikkia ja taas olin suorastaan järkyttynyt (positiivisessa mielessä) miehen äänestä ja siitä, että hänellä on vieläkin taito jotakuinkin tallella. Ja kaiken huippu ja kruunu on tähän mennessä ollut Miljenko Matijevic. Tällä miehellä oli nuorena uskomaton ääniala ja hän pystyi tekemään äänellään melkein mitä vaan. Ja vieläkin osaa laulaa (tosin nykyään ei pääse enää aivan yhtä korkeelle ja se ei tapahdu enää ihan yhtä vaivattomasti). Että näinpä. Tosin on sitten sellaisiakin laulajia, joilla oli nuorena hyvä ääni kuten Sebastian Bach (Skid Row) ja Geoff Tate (Queenryche) ja pidän ainakin ensiksi mainitun äänestä (tosin sitä en tiedä miten heillä on ääni muuttunut ajan saatossa) ja Robert Plant (Plantilla ääni on muuttunut ajan kuluessa, mutta mies on keksinyt aina tavan tulkita musiikkia sen hetkisellä äänellään, pisteet siitä).

    • Niin kuin jo mainitsin, niin Glenn Hughesilla ääni on vielä tallella ja jopa parantunut iän karttuessa. Mies vetää vielä 70-vuotiaana ihan kuin iän kertymisestä ei olisi tietoakaan ja Paul Rodgerskin laittaa kappaleet halki poikki ja pinoon. Myös Smokien alkuperäinen laulaja Chris Norman (nyt 70-vuotias) laulaa yhä kuin entisinä nuoruuden aikoinaan tai ainakin melkein. He pystyvät vielä laulamaan myös vanhoja kappaleitaan. Supermiehiä.

      Sen sijaan Robert Plantilla on entinen kuuluisa ääni jo suurimmaksi osaksi kadonnut. Silti mies vain porskuttaa eteenpäin musiikin kentällä, sillä hän on keksinyt keinon tulkita musiikkia, eikä yritä laulaa vanhoja kappaleitaan kuten Zeppelinin aikoina ja tiedostaakin sen, ettei kykene enää samaan kuin ennen.

      Sitten David Coverdalella taas valitettavasti ääni on jo aika lailla ruostunut. Silti mies pysyttelee musiikin parissa (no, jos on paloa ja intoa riittää niin eihän sitä voi kieltääkään) ja yrittää myös laulaa vanhoja kappaleitaan ja etenkin levyjen "1987" ja "Slip of the tongue" biisejä. Joskus, kun hän yrittää laulaa hieman korkeammalle se ei kuulosta enää kauhaen hyvältä. Alarekisteri vielä menee ihan jees. Nuorena oli todella hyvä laulaja, mutta nyt ei enää oikein lähde mikä harmi. Mutta mies ei taida aina kauheasti tiedostaa sitä, että lauluääni on enemmän tai vähemmän ruostunut eikä fanit tunnu välittävän.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Metsamanin muru kissa kuollut

      Nyt siellä surraan muru kissaa päivä tolkulla,vaikka muuten ei oo välittänyt mitenkään siitä,kun joka videolla vaan mars
      Tuusniemi
      142
      2272
    2. Kysymys

      Pystyisitkö tutustuu kaverina tai alkaa parisuhteeseen skitsofreenikon kanssa? T.Skitosoaffektiivinen (parantunut) Ois
      Sinkut
      236
      947
    3. Joko seuraava hallitus uskaltaa puuttua 7,5 viikon vuosilomiin

      Onhan se törkeää eriarvoisuutta ja verovarojen törkeää tuhlausta.
      Maailman menoa
      154
      940
    4. Lähdetkö kanssani

      syömään joskus😘
      Ikävä
      78
      903
    5. 64
      891
    6. Mitä haluaisit kysyä

      kaivatultasi juuri nyt?
      Ikävä
      117
      889
    7. Töysä otsikoissa

      Töysässä takavarikoitu kaksi luvallista käsiasetta ammuskelun jälkeen!Näin media uutisoi!
      Alavus
      39
      868
    8. Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!

      En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su
      Ikävä
      47
      767
    9. Tapailtaisko nainen

      Meidän kotien puolessavälissä suunnilleen, vähä niinku salaa. Siinä on yks kiva paikka joka sopis hyvin. Mieheltä
      Ikävä
      70
      715
    10. Olisitko valmis lähitulevaisuudessa

      Kohtaamaan minut mies?
      Ikävä
      71
      581
    Aihe