Mikä tulevaisuus musiikilla on? Minkälaista musiikkia tulevat sukupolvet kuuntelevat? Kuuntelevatko tulevat sukupolvet enää entisten aikojen musiikin tekijöiden ja laulajien musiikkia?Onko tulevaisuudessa enää musiikintekijöitä ja esittäjiä? Haluaako ihmiset tulevaisuudessa kuunnella musiikkinsa eniten levyiltä vai netistä vai mistä? Itse kannatan perinteisiä LP-levyjä (itse en omista älppäreitä enkä levysoitinta, vaikka kannatan sellaisia) ja CD-levyjä, mutta kannatan myös esim. Youtubea, josta itse suurimmaksi osaksi kuuntelen musiikkini (ainakin tällä hetkellä).
Miten suhtaudut musiikkiin sen kuuntelijana? Oletko intohimoinen musiikin kuuntelija, joka ottaa selville kuuntelemastaan artistista tai bändistä ja kuuntelemastaan musiikin lajista asioita vai onko musiikki sinulle vain taustahälinää? Osaatko antaa musiikille arvoa, esim. entisten aikojen musiikin tekijöille ja esittäjille? Onko musiikki kuoleva laji? Tarvitsemmeko me ihmiset ylipäätään musiikkia? Kun tv tuli ja alkoi yleistyä ja ihmiset siirtyivät radion ääreltä ruultujen eteen, oliko se ensimmäinen askel kohti musiikin kuolemaa? Onko radio jäänyt alakynteen? Entä erilaiset muut musiikkimediat kuten eri musiikkilehdet?
Voit kertoa vapaasti mielipiteitäsi aiheesta.
Musiikin tulevaisuus
1
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Tulevaisuutta vaikea ennustaa. LP:n ja kasettien kysyntä kasvanut jonkin verran viime aikoina, ja ostajien joukossa myös nuoria. Eli kyllä vanhat ääniteformaatit myyvät edelleen. Itseltäni (-70 luvulla syntyneenä) löytyy pieni kokoelma kaikkia c-kasettia, LP levyjä ja CD:tä, sekä myös mp3 musaa tietokoneelta.
Tietysti jos ajattelee ympäristön näkökulmasta niin kaikkein vähiten luontoa kuormittava formaatti on digitaalinen mp3/mp4 musiikki, josta ei synny mitään fyysistä ongelmajätettä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Stubb jo paljon tunnetumpi kuin kaikki persut yhteensä
Nyt on aika ottaa mittaa tunnettavuudesta, herrat ja narrit! Joku tuolla toisessa ketjussa väitti, että "persujen rivimi7910311Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?827066Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit267033Persu Keskisarja on politiikan Uuno Turhapuro
Asiantuntija luonnehtii Keskisarjaa Trumpin ajan Turhapuroksi, joka ärsyttää kokoomusta. – Keskisarjan känni-imago j1016285Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1066143Tutkielma Marinin hallituksen epäonnistumisista rankkaa luettavaa
Marinin hallituksen epäonnistumiset voi tiivistää negatiivisessa sävyssä seuraavasti: Hallitus teki useita vakavia virh945817Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455384Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845218Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa605153Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus405088