Sosiaalipakolaisten elättäminen maksaa Suomalaisille veronmaksajille vuodessa?
Kustannukset tulee saada julkisiksi.
Paljonko laittomien siirtolaisten ja muiden
29
77
Vastaukset
- Anonyymi
Veronmaksajien tulee saada tietää mihin verovarat tuhlataan.
- Anonyymi
Rahaa jaetaan tiettyjen ryhmien harkinnanvaraisiin tukiin valtavia summia. Jos tästä kerrottaisiin avoimesti, niin veronmaksajat nousisivat kapinaan.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Rahaa jaetaan tiettyjen ryhmien harkinnanvaraisiin tukiin valtavia summia. Jos tästä kerrottaisiin avoimesti, niin veronmaksajat nousisivat kapinaan.
Sen lisäksi ministeriöillä on omia rahoituseriä jotka eivät ole julkisia.
- Anonyymi
Välittömät kulut ainakin 20 000 e per nuppi vuodessa. Kun välilliset kulut (poliisi, lakimiehet, lääkärit yms.) huomioidaan, niin tuplat.
- Anonyymi
Yksi ikänsä syrjäytynyt kantis maksaa yhteiskunnalle noin 1.5 miljoonaa euroa. Sanomalehdestä muistelen lukeneeni.
- Anonyymi
Kysy PS toimistosta. Kukaan muu ei näistä kuluista ole kiinnostunut, koska yhteiskunta maksaa ja ottaa tarvittaessa lisää velkaa.
- Anonyymi
Rasistinen avaus.
- Anonyymi
Juuri tästä syystä kustannuksia ei ole mahdollista laskea.
Toisaalta pääministeri vaatiin, että kaikkien yli 100 000 vuodessa tienaavien nimet on voitava julkaista lööppilehdissä, koska yhteiskunnan avoimmuus on niin tärkeä asia.
- Anonyymi
Vuosi sitten arvio oli 2 miljardia euroa.
- Anonyymi
Sosiaalipakolaisista aiheutuvia kustannuksia ei saa kysellä muuten rassismi.
- Anonyymi
Suvaitsevaisuus on pohjimmiltaan rasismia. Se kumpuaa ylemmyydentunnosta - meidän velvollisuus on auttaa kaikkia "reppanoita".
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Suvaitsevaisuus on pohjimmiltaan rasismia. Se kumpuaa ylemmyydentunnosta - meidän velvollisuus on auttaa kaikkia "reppanoita".
Esimerkiksi vääräuskoisia ei tietyissä kulttuureissa oikein suvaita.
- Anonyymi
3,6 miljardia joka vuosi (nouseekin joka vuosi)
kehitysapua somaleille ja muualle afrikkaan aseisiin ja sotapääliköiden ökykartanoihin joka vuosi 1 miljardi (nousee joka vuosi)- Anonyymi
Mutta Suomihan on vauras maa, kuten demaripääministerimme totesi Vetelä-Euroopan apupaketin yhteydessä.
- Anonyymi
Ensi vuonnakin otetaan 20 mrd lisää velkaa tulevien polvien piikkiin. Kamreeri Niinistö totesi, että velka on huomisen vero.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ensi vuonnakin otetaan 20 mrd lisää velkaa tulevien polvien piikkiin. Kamreeri Niinistö totesi, että velka on huomisen vero.
Vaikka ei Niinistöstä perustaisi, olen samaa mieltä nyt. Kusessa ollaan ja tulevaisuutta syödään ja silti suvakit öyhöttää jotta meillä on varaa ottaa matuja täysihoitoon.
Jossain vaiheessa niidenkin lervi leviää kun säästötalkoot alkaa ja maailmanhalaajatkin joutuu tottumaan todella niukkoihin oloihin.
Suomen mätä poliittinen järjestelmä syöksee maamme ahdinkoon, eilenkin ilmoitettiin, jotta Afganistan saa vuoteen 2023 mennessä 120 miljoonaa kehitysapuja, Afrikkahan nauttiikin vieläkin korkeammista suomalaisten piikkiin otetuista velkaeuroista.
Siitä pitää vihervasemmisto huolen ja nyt kehitysyhteistyön ministerinä Ville "Joukonpoika" Skinnari SDP ja humupekat,ohisalot,marinit jne veisaa samaa virttä. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ensi vuonnakin otetaan 20 mrd lisää velkaa tulevien polvien piikkiin. Kamreeri Niinistö totesi, että velka on huomisen vero.
Niin, mutta Arhinmäki on sanonut, ettei velkaa tarvitse maksaa koskaan takaisin.
Velaksi voi elää ikuisesti, paitsi jos kukaan ei suostu enää uutta velkaa antamaan, silloin käy kuten kävi Kreikalle. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Niin, mutta Arhinmäki on sanonut, ettei velkaa tarvitse maksaa koskaan takaisin.
Velaksi voi elää ikuisesti, paitsi jos kukaan ei suostu enää uutta velkaa antamaan, silloin käy kuten kävi Kreikalle.Arhinmäki on melko varmasti oikeassa, kaikki euroalueen maat, samoin kuin dollarijenkit ovat jo niin velkaantuneita ettei ole enää mahdollista maksaa velkoja pois.
Markkavaluutalla olisimme jo syvässä paskassa. Keskuspankithan luovat tyhjästä rahaa ja levittävät niitä ympärilleen. Niin tekee myös EKP. Joten EU keskuspankkeineen voi myös kuitata omat euromääräiset velkansa olan kohautuksella (poistamalla ne).
- Anonyymi
Heitetään ne muslimit näin ens alkuun pellolle Suomesta niin näämme heti sen positiivisen vaikutuksen.
- Anonyymi
Kannatan ehdottomasti!
- Anonyymi
Ne on niin mittavat ettei niitä julkaista. Useita miljardeja kuitenkin. Aivan turhaa rahan ja resurssien haaskausta. Maahantunkeutujalle Suomi on maailman parhaita paikkoja. Mittavat tuet ilman mitään vastinetta, lapsen raiskaus tai murha ei pysäytä turvapaikkaprosessia, kaikki satuilut otetaan todesta, moninkertainen valitusmahdollisuus, vetovoimatekijöitä riittää, eikä käytännössä tarvitse lähteä jos ei halua. Pahin este on vihreä sisäministeri.
- Anonyymi
Loppuu se rahanjako jossakin vaiheessa. Sitten kun valtio on velkaantunut siihen malliin ettei mistään enää myönnetä luottoa, niin loppuu kehitysavut ja harkinnanvaraiset tuetkin.
Suomesta voi peräti tulla eu:n nettosaaja - Anonyymi
Mamuilla on myös järjestöjä, joihin lapataan rahaa esim. Veikkausvoittorahoista.
On itseasiassa hullua peitellä haittamaahanmuuton kuluja ja olla tutkimatta, ketkä ovat taakkaa ja ketkä eivät.
Oman kansan taakkojahan emme voi karkottaa, vaan huolehtia, että saavat rötöksistään tuomionsa.
Sosiaaliturvapakolaisuus ja tuo miehitys tulisi lopettaa koko EU:ssa, koska siitä syttyy vielä sodat. - Anonyymi
Maksaa ja paljon, kaikki maksetaan velkarahalla. Jonka jätämme tämän perinnöksi lapsillemme.
- Anonyymi
Persujen öyhötysketju, vaikka persut ovat oikeassa musulien suhteen, niin kyllä alkaa jo maistua puulle, kun ei nämä vähäpojat osaa muusta kirjoittaa.
Afrikka on ongelma, lähi-itä ei, jos jenkit pysyvät sieltä poissa. Afrikkakin tuli ongelmaksi vasta sen jälkeen kun länsi tappoi eversti Gaddafin, siitä kaikki alkoi.
Islamistimilitanttiryhmät riehuvat Afrikassa ja aiheuttavat pakolaisvirtoja. Ratkaisu voisi olla maitten armeijojen vahva tukeminen, nythän siellä ei operoi oikeastaan muut kuin Ranska. - Anonyymi
Avoimuus loppuu siihen kuin kanan lento, kun kysytään paljonko päättäjien naiivius ja typeryys veronmaksajille maksaa. Tabu, rahasta ei saa tässä yhteydessä puhua. Leikataan lapsiperheiden tukia, sitten ihmetellään lapsiköyhyyttä ja huono-osaisuutta, syrjäytymistä. Niin hel*etin 2naamaista asioiden hoitoa kuin olla voi. Joukko hyvävirkaisia asioista päättäviä pitää huolen omista työpaikoistaan, joten on oltava sosiaalitapausten jatkuva virta.
- Anonyymi
Suomi velkaantuu koko ajan joten maksamme maahanmuuton kustannukset VELKARAHALLA eikä verovaroilla.
- Anonyymi
no hyvä ettei mene verovaroista, se nyt vielä puuttuisi.
- Anonyymi
Hallitus jakaa vanhustenhoitorahat sosiaalipakolaisille.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2724468Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2673601Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1591897Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde261799Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,2991477Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?1341027Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe18957en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va122911Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235883