Kokoomuspomot käräjillä lahjuksista

Anonyymi

Kahden entisen kokoomuksen kansanedustajan korruptio­syytteiden käsittely alkoi
Syytettynä ovat entiset kansanedustajat Tapani Mäkinen ja Juhani Sjöblom.

ITÄ-UUDENMAAN käräjäoikeudessa alkoi torstaina pääkäsittely, jossa syytettynä korruptiosta on kaksi kokoomuksen entistä kansanedustajaa.

Vantaan kaupunginhallituksen puheenjohtajana ja kansanedustajana toimineen Tapani Mäkisen syyte koskee 20 000:ta euroa, jotka hän syytteiden mukaan sai tammikuussa 2015 kahdelta yrittäjältä. Syyttäjien mukaan Mäkinen pyrki puheenjohtajana toimimaan yrittäjien omistamien yritysten eduksi eli siihen suuntaan, että kaupunki ei käyttäisi etuosto-oikeuttaan.

Mäkistä syytetään muun muassa törkeästä lahjuksen ottamisesta. Syytteessä törkeästä lahjuksen antamisesta ovat entinen kokoomuksen kansanedustaja Juhani Sjöblom ja toinen yrittäjä. Syytetyt kiistävät syytteet.

Mäkinen toimi viime hallituksen oikeusministerin Antti Häkkäsen (kok) erityisavustajana.

Kokoomukseen voi aina luottaa - rötöksiä tulee

18

66

1Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mafiapuolueen pikkunilkit jäivät kiinni. Kokoomuksen isoista lieroista ei jää koskaan kukaan kiinni, koska mafialla on hyväveljiä kaikkialla korkeilla paikoilla ja rosvokerhon jäsenet suojelevat toinen toisiaan.

      • Anonyymi

        Hyvät on tulot heilläkin, Tavikset voivat vaan unelmoida kun rikkaat porskuttaa.


    • Anonyymi

      Ovatkohan Vapaamuurareita?

      • Anonyymi

        Kakot on rikollisia.


    • Anonyymi

      "Käräjäoikeus velvoittaa Suomen valtiota korvaamaan syytettyjen oikeudenkäyntikulut. Mäkiselle valtio korvaa yli 100 000 euroa ja Juhani Sjöblomille lähes 160 000 euroa".

      Nämä Demla-syyttäjät tulevat kalliiksi veronmaksajille. Syyttäjän pitäisi joutua maksamaan omasta pussistaan aiheuttamansa kulut siinä tapauksessa, että syyte on aiheeton.

      • Anonyymi

        Linkki "tietoois", muutoin porvarivaletta.


      • Anonyymi

      • Anonyymi

    • Anonyymi

      miten tää meno nyt eroaa ”putinin venäjästä”?

      tekijöitä ei hävetä, kokkareilta sujuu se oikein hyvin.
      Sipilä samaa käytöskaavaa

      ainoastaan ns. tavallinen kansa moittii.

      ei varas häpeä varkauksiaan

      • Anonyymi

        "Tekijät" eivät tehneet mitään rikollista, jos ymmärrät lukemaasi.


    • Anonyymi

      Käräjäoikeus on todennut entiset kansanedustajat Tapani Mäkinen ja Juhani Sjöblom
      syyttömiksi.
      Paljon tuli syytöksiä kokoomuksen niskaan.
      Syytöksiä esittäneet voivat pyytää anteeksi tekojaan.

      • Anonyymi

        Jatkuu hovioikeudessa.


      • Anonyymi

        Linkki, muutoin valetta.


    • Anonyymi

      Kokoomus on Suomen rötöspuolue numero yksi tuomioilla mitattuna.

      • Anonyymi

        Kolmen jyväskyläläisen demarivaikuttajan, Ahti Ruoppilan, Jari Blomin ja Pentti Tossavaisen epäillään syyllistyneen törkeään avustuspetokseen Jyväskylässä vuosina 2014–2017.

        Lisäksi samasta rikoksesta epäiltyinä ovat Jyvässeudun Hoivapalvelut Oy, Jyväskylän Hoivapalveluyhdistys ja Säynätsalon Työväenyhdistys.

        Tossavaista syytetään myös muun muassa törkeästä kirjanpitorikoksesta, väärennyksistä, törkeästä veropetoksesta ja törkeästä velallisen epärehellisyydestä.

        Ruoppila on Jyvässeudun Hoivapalvelut ry:n puheenjohtaja, Blom on toiminut Jyväskylän Hoivapalvelut Oy:n toimitusjohtajana ja Tossavainen Säynätsalon Työväenyhdistyksen puheenjohtajana.

        Blom ja Ruoppila ovat myös Jyväskylän kaupunginvaltuutettuja. He ovat vetäytyneet luottamustoimesta oikeudenkäynnin ajaksi.


      • Anonyymi

        Jep.


    • Anonyymi

      Asianajajat hillosivat isosti.

      • Anonyymi

        Näämä.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa

      Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol
      NATO
      271
      4427
    2. Stefu haikailee

      Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      266
      3572
    3. Harmi mies ettet arvostanut

      Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku
      Ikävä
      159
      1891
    4. Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!

      Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde
      Suomalaiset julkkikset
      25
      1780
    5. Lavrov väläyttelee WW3:sta

      Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,
      Maailman menoa
      299
      1471
    6. Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?

      Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1012
    7. Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi

      “Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe
      Suomi24 Blogi ★
      18
      932
    8. en vaan saa häntä pois

      Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va
      Ikävä
      120
      887
    9. Voiko hyvää omatuntoa ostaa?

      Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo
      Sinkut
      235
      875
    Aihe