Mutustelkaapa hetken kyseistä sanaa.
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 47
Vanhimmat
Mun rakkaani on lentäjä.
Onko hän hävittäjä?
Hävittäjälentäjä.
Sama 🥰
Te on lakas.
Tuhoa mieltä vaille.
Hävittäjä, se ihana apulainen kun tarve vaatii.
AsianVierestä
Nyt meni vessanpönttö ja hävittäjä sekaisin..🤔
No ei mennyt. Upseerina ymmärrän niiden merkityksen nykyisessä sodankäynnissä. Kenellä on ilmaherruus, voittaa.
AsianVierestä
Eiks vessanpönttö ole yhdenlainen hävittäjä? Kyllä se ainakin hävittää jotakin näkyvistä.
Ei aina.. kysy vaikka pönttikseltä.
No ei kai mikään hävittäjä koko ajan hävitä.
Strategiapeliveteraanina miellän hävittäjälentokoneen nimenomaan puolustusaseeksi. Tietysti ilmaherruus raivaa mahdollisuuden myös operoida hyökkäyssuuntaan, mutta yleensä oma pommikonelaivue on kuitenkin hauras vastustajan, omalla alueellaan toimiville, hävittäjille.
Ja risteilijät ohjusveneet taistelulaivat oletko joku merisotilas
Vasen käteni on hävittäjä tekee kamaluuksia ja oikea käteni on tuhoaja eli maailmanloppu eli pahempi kuin ydin pommi
Voittaja, voitattaja.
Häviäjä, hävittäjä. 😇
xLiner
Muistakaamme että välillä pitää hävittää jotta voi voittaa.
Teilläkään ei näe enää montaa T-mallin Fordia.
AsianVierestä
Johtuu vaan siitä, ettet näe meille.
xLiner
Hävittäjä = Destroyer eli destroyer-luokan sotalaiva.
Englanninkielessä samaa (lento)laitetta tarkoittava sana tarkoittaa "taistelijaa". Ruotsissa sota-aluksesta samoin, mutta lentokoneesta "metsästyslentokonetta".
Sota-aluksista puhuttaessa kaikki puhuvat hävittäjistä.
Antaako sanojen erilainen merkitys erilaisia mielleyhtymiä eri kielialueilla? Mielenkiintoinen kysymys. Onko suomenkielinen nimitys "sotaisampi" ja kielteisemmän vaikutelman antava sana kuin muissa kielissä?
Hyvä huomio.
AsianVierestä
Onhan omien tulittaminenkin "friendly fireä". - cu-
"Fire is never friendly."
– Major "F", U.S. Army
"Friendly Fire isn't."
– Murphy's Laws of Combat
Eikö sana suomeksi tulekin sanasta Hävittää/Hävitä? Käy päinsä kun Suomella on just parhaiten kokemusta kadosta, häviämisestä ja tuhosta. Itseasiassa, meillä on aika paljon sanoaja jotka kuvaa noita asioita. Jouduin oikein miettimään mitä sanoja käyttäisi vai listaako vain kaikki. Miksei se kokemus sitten näkyisi kielessäkin kun jotain tuhokoneita nimetään?
Battlecruiser. Taisteluristeilijä.
hmh.. pepsodent-hymyjä on amerikkalaisilla alppihiihtotyttösillä, veli oli Idahossa laskemassa, sillä on kuvia missä nuo poseeraavat pepsodent-hymyineen.
Amerikkalaisten battlecruiser meinasi kerran tulla vierailemaan Suomenlahdelle, mutta ei mahtunut menemään Tanskan salmen läpi, liian suuri laiva.
Tappele naisen kanssa niin saat tuta miltä häviö tuntuu tai sanot naiselle oletko lihonnut kun ei mahdu vanhaan iki vanhaan vaatteeseen niin saa tuta millainen on hävittäjä eli naisen nyrkki ja toinen käsi ottaa kurkuista kiinni ja kysymys mitä sinä sanoit ja ote kurkussa kiristyy ja tajuaa tässäkö tää elämä olikin
Äkänen täti tässäkö
Tää oli...
Ätmit tietää kun kysyy naista treffeille niin mitä on ikävä vastaus ja tulee mieleen miksi kysyinkään
Mun tyttö on maailman paras hävittäjä. Meinaan tarjoutua konsultiksi puolustusvoimille....tiedän montakin loistohävittäjää... Itse olen vähän amatööri, mutta toisaalta osaan hävittää ajatuksen....
Mitäs tässä kysyttiin?
Juttelut ja höpöttelyt elävät... mutta niin tuo MacGyverin näyttelijä Penny Parker, Spellingin joku tytär muistaakseni, mutta kirjoitapa johonkin haluun vahingossa: Penny Pax = Pornstar. hahhahhhhh.
Joulun peleistä, jooh niin tämän taisin mainita: Governor of Poker 2, pelasimme veljen kanssa nyt kokeilemme yrittää tänä jouluna CSI: Fatal Conspiracy, jos riittää ajat.
Kun kaikenlaisia tekemisiä olisi tehtävänäni.
NIIN joo tämä Johnny English -elokuvasta puuttui eräs erittäin tärkeä elementti mikä yleensä on James Bond -elokuvissa: uhkapelit.
Isä sanoi huvittuneena eräänä toissa jouluna joo: niin pelaatte sitä, peliä ja nyt omistamme jo kultakaivoksenkin, peli: Governor of Poker 2, isäntä tosiaan on varmaan hauska peli joo, jokilaivalla pääsimme isoihin kasinoihin Houstoniinkin pelaamaan isoja rahoja heh.
Ehkä tytöt kuin muutkin sairaanhoitajat haluaisivat aina parantaa ihmisiä, eivät ole tahallisesti vihollisia :D
Olis mahtavaa olla hävittäjäkoneen puikoissa. Ei nyt hävittää mitään ts. sodankäyntiä, mutta lentää. Osata.
Minäkin haluaisin kokea saman, edes unissani 😴💖
Ehkä seuraavassa elämässä. Tai unissa sitten. Top Gun herätti aikoinaan kipinän. :)
Valvomaamme, aina seuraavaan unijaksoon.
Nyt pienet torkut ja uuteen päivään, ilman hävityksen kamaluutta 💖
Torkuhan sinä, mä en uskalla torkkua. Viimeksi nukuttiin pommiin ja tuli helvetinmoinen kiire. 10 minuutissa koko komppanja hereille, vaatteisiin, aamupala mukaan ja autoon. :)
Ja koulun pihaan vielä ajoissa. Ei myöhästynyt muksukaan koulusta.
Kiire tuli täälläkin!
Päätän osaltani keskustelun aloituksen antamasta aiheesta, pysyimme asiassa.
Pommiin 😊
Liimanäppi ja ämpäien villitys.
Kahva jää käteen professorilta kun ei saa kättä irti huonelakusta, ovikin jo tuhoutuu, mutas oven kahva vain säilyy kä'dessä.
Kerran oli hauska tilanne kun mökkipaikalla: naapurin möin emäntä tuli tervehtimään, oma mamma sanoi: kaupunkilainen tuli käymään lomille, naapurin emäntä: huomasin, ei siinä mitään... istuu tuossa aurinkotuolissa ja katselee ja suunnittelee, ei haittaile.
Sitten kun ostelee jotain jättisuuria jouluvaloja, niin itse kompuroi ja kaatuilee niiden asentamistuokiossakin.
Kun paskaryssiä alkaa vyörymään rajan yli, tarvitaan hävittäjiä iivanoita torjumaan
Kauhistujia ei näy mielensä pahoittaneilta.