Itsellä ei paljon tarvi miettiä, sillä maailmassa on monia loistavia heavyrumpaleita, mutta on vain yksi joka on täysin ylitse muiden: Hän on Kissin legendaarinen PETER CRISS. Criss soittaa täysin omassa kastissaan vertailtaessa häntä muihin rumpaleihin. Edes ex-kiss rumpalit Singer ja Carr eivät pääse lähellekään siihen agressiivisenn atmosfääriin jonka Criss luo rumpusooloillaan. Crissillä on aivan omintakeinen ja kopioimaton tyyli. Hänen soittonsa on hyvin persoonallinen ja pelkästään nauhahalta kuulemalta voi todeta, että siellä soittaa legendaarinen Criss. Criss on kaikkienaikojen rumpali, ikoni eläessään. Tuskin Kiss olisi koskaan noussut maailmanmaineeseen ilman karismaattista ja upeaa Crissiä. Kissin alamäki alkoikin Crissin poistuttua kuvioista ja uusi tuleminen tuli vasta kun ReUnion toteutui Crissin johdolla. Toivon, että Crissille pitkää ikää, sillä hänen kaltaistaan rumpalia tuskin enää koskaan näemme. Criss elää ikuisesti musiikissamme.
Maailman parhaat kannuttajat? Kuka on oma suosikkisi?
5
141
Vastaukset
Rushin vuoden alussa kuollut rumpali Neil Peart. Joskus olin sitä mieltä, että Phil Collins on paras ja arvostan häntä yhä myös rumpalina, mutta kyllä Neil Peart vie voiton. Hän ei ollut vain pelkästään rumpali, hän oli artisti. Tavallisten rumpujen ja lautasten lisäksi hänellä oli välillä myös kaikenlaisia kilkuttimia setissään ja joskus jopa bongorumpujen tapaisia rumpuja. Hänellä oli myös 360 astetta kääntyvä lava rumpusettinsä alla. Hän vei kaiken vähän pidemmälle kuin rumpalit yleensä. Peart myös teki sanat useisiin Rushin kappaleisiin.
Neil Peart oli melkeen yhden miehen orkesteri.
Neil Peart oli niitä rumpaleita, joiden soitto ei perustu siihen kuinka kovaa rumpuja hakkaa. Esim. Zeppelinin John Bonham hakkasi rumpuja kuin viimeistä päivää ja siksi en aina jaksa kuunnella Zeppiä. Voi vain kuvitella miltä se kuulosti livenä, kun tallenteiltakin kuuluu välillä liian kovaa, vaikka ei kuuntelisi musiikkia nupit kaakossa. Tällainen hakkaaja voi olla hyvä rumpali, mutta se ei vielä tee hänestä artistia isolla A:lla. Esim. Neil Peart ja vaikka aiemmin mainitsemani Phil Collins olisivat voineet aikoinaan olla myös pelkkiä soolorumpaleita, mutta Bonzo tarvitsi bändin.
- Anonyymi
Yksi ja ainoa: Mike Portnoy.
Ei ole muita vastaavia. Ylivoimainen, karismaa, leader-type.
Fanitan täysillä. - Anonyymi
joo mike on The Beast!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.1298275Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut
Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m1047509Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot925686Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,905633Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1194820Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo1322624Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys592495Ei välimatka meitä erottanut
Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e81475Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!
Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol71444Kohta taas mesikämmeneen
Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa531319