Tuulivoiman hirmuinen mielettömyys

Anonyymi

https://www.tekniikkatalous.fi/uutiset/tt/7c6bbe1f-0408-4e4d-8308-0a83412aad6e?ref=ampparit:e4b7
" Suomen kantaverkkoyhtiö Fingridiin on tullut tuulivoimayhtiöiltä hanketiedusteluja 70 000 megawatin verran. Se vastaa karkeasti 44:ää Olkiluoto 3 -yksikköä, mutta tuulivoiman tuotanto on tietenkin riippuvainen säästä ja ydinvoimaa tuotetaan jatkuvasti."

Jos nuo tuulivoimahankkeet toteutettaisiin, tuulisähkön tuotanto voisi ajoittain ylittää Suomen sähköntarpeen ainakin 5-kertaisesti. Ylijäämätuulisähkölle ei olisi vientimarkkinoita, koska Pohjoismaiden sähkömarkkinoilla olisi samanaikaisesti tarjolla liikaa sähköntuotantoa.
Vaikka Suomeen rakennettaisiin 70 000 MW verran tuulisähkökapasiteettia tarvittaisiin edelleenkin varavoimaa sähköntuotannolle. Heikkotuulisina aikoina tuulisähkön tuotanto ei suuresta nimellistehostaan huolimatta riittäisi kattamaan Suomen sähkönkulutusta. Tuulisähkön tuotannon valtava vaihtelu vaatii hirmuisen määrän säätö- ja varavoimaa.

9

206

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ilmeisesti valtion tuulivoimatuet ovat liian anteliaita ja kahjuja, koska ulkomaisia sijoittajia kyselee sijoituksista. Valtio orjuuttaa kansalaisensa ulkomaisten sijoittajien voittojen maksamiseksi.

      Äänestäkää nyt Herra Jeesus oikein vaaleissa!

      Kunnalisvaaleissa Halla-aho on hyvä valinta, jos on helsinkiläinen äänestäjä kuten minä. Muitakin hyviä ehdokkaita Persuilla on. Itse äänestän Halla-ahoa.

      • Anonyymi

        Minä myös äänestän Halla-Ahoa. Vihreä politiikka ei perustu faktoihin, eikä ole sen takia uskottavaa.


      • Anonyymi

        Persuilla on kummallinen pakkomielle vouhottaa tuulivoimaa vastaan kun oppi-isä ex-demari-työmies on niin heitä opettanut...tämän(KÄÄN) takia en ikinä äänestä PERSUJA.


    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Siinä varmasti yksi syy, mutta on myös harvoja poliitikkoja, joka on aidosti kiinnostunut kansalaisten hyvinvoinnista.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Siinä varmasti yksi syy, mutta on myös harvoja poliitikkoja, joka on aidosti kiinnostunut kansalaisten hyvinvoinnista.

        jOO Kiinnostunut mutta ei tee mitään ja nostaa kovaa palkkaa yhteiskunnalta---hm.


    • Anonyymi

      Niin mikä on argumenttisi - mikä tuossa osoittaa, että ilmainen puhdas sähkö on pahasta verrattuna vaikka Olkiukko-3:n valtaviin viuivästyskustannuksiin?....onko se on "jo" 2022 liitettävissä valtakunnan verkkoon??

    • Anonyymi

      Kivihiiltä saa nykyään hyvin halvalla joten on paras käyttää sitä ettei turvesoita ja metsiä tuhlattaisi. Tuulivoiman varaan ei voi luottaa,tyynellä pakkasäällä ne eivät tuota mitään ja syysmyrskyissä ne ylikuumentuvat ja syttyvät palamaan ja ydinvoiman vaarathan tietävät kaikki.
      Itse henkilökohtaisesti varaan kaukomatkan kun Olkiluodon ydinvoimalan starttinappia painetaan,ei ole luottamusta herättävä kyseinen laitos.

    • Anonyymi

      " Itse henkilökohtaisesti varaan kaukomatkan kun Olkiluodon ydinvoimalan starttinappia painetaan..."

      Kaukomatkailu tuottaa kasvihuonekaasupäästöjä ja edistää ilmastonmuutosta.
      Ehkä et tiennyt, että ydinreaktori ei tuota kasvihuonekaasupäästöjä. Siksi, lisää ydinvoimaloita sähkön ja lämmön tuotantoon.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 124
      1385
    2. Costa Rica on tympeän makuinen kahvi

      Ostin kahvin hinnan romahduksen kunniaksi Costa Rican "Premium Blendiä". Piti olla sataprosenttista arabialaista. No ain
      Maailman menoa
      86
      1277
    3. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      141
      1259
    4. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      242
      1160
    5. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      57
      1046
    6. 66
      946
    7. Vieläkään ei voi opiskella kursseja korkeakoulussa?

      Vaikka lakiin tehty muutos hän ei saanut opiskella työttömyystuella. https://yle.fi/a/74-20244925
      Työttömyys
      14
      882
    8. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      83
      881
    9. Onkin niin, että olet hulluna minuun

      mutta et uskalla sitä tuoda ilmi. Salaa haaveilet kiihkeästä suhteesta, vaan siihen se jää, ja syyksi esteet ja muut. S
      Ikävä
      42
      710
    10. Mitä on mietteissäsi

      Tänään?
      Ikävä
      65
      687
    11. Nyt ei enää ole

      Mitään mikä pitäisi mut hiljaa, kaikesta. Tämä on muutamalle henkilölle täällä.
      Ikävä
      42
      610
    12. Mikä on hulluinta?

      Mitä ikäväsi kohde on tehnyt?
      Ikävä
      35
      574
    13. Hämmentävä hetki: TTK:sta pudonnut Johanna Puhakka lataa pettyneenä: "Sitä ei voi kieltää"

      Johanna Puhakka ja Jurijs Jurza Trosenko tippuivat Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta. Suositussa viihdeohjelmassa nähtiin
      Tanssii tähtien kanssa
      15
      568
    14. Taidan luopua

      Sinusta.
      Ikävä
      34
      555
    15. Jälleen näin nainen unta sinusta

      Aika usein tulet uniini, enkä tiedä, mitä se tahtoo minulle sanoa. Tällä kertaa en ollut kotonasi, vaan ulkona jossain t
      Ikävä
      28
      539
    16. Et taida olla ihan varma

      Päätöksestäsi?
      Ikävä
      65
      508
    17. En haluaisi sanoa tätä

      Mutta olet sokea sille, mitä sinulla jo on! Jos minä olisin sinä, pyrkisin tekemään kaikkeni kohentaakseni nykyistä pari
      Ikävä
      39
      495
    18. En olis uskonu

      et kuulut tollaseen porukkaan
      Ikävä
      87
      491
    19. Meiltä löytyy kyllä älliä

      Vai mitä oot mieltä...
      Ikävä
      92
      485
    20. Et siis halua

      Kansssani mitään
      Ikävä
      29
      479
    Aihe