Tuulivoiman hirmuinen mielettömyys

Anonyymi

https://www.tekniikkatalous.fi/uutiset/tt/7c6bbe1f-0408-4e4d-8308-0a83412aad6e?ref=ampparit:e4b7
" Suomen kantaverkkoyhtiö Fingridiin on tullut tuulivoimayhtiöiltä hanketiedusteluja 70 000 megawatin verran. Se vastaa karkeasti 44:ää Olkiluoto 3 -yksikköä, mutta tuulivoiman tuotanto on tietenkin riippuvainen säästä ja ydinvoimaa tuotetaan jatkuvasti."

Jos nuo tuulivoimahankkeet toteutettaisiin, tuulisähkön tuotanto voisi ajoittain ylittää Suomen sähköntarpeen ainakin 5-kertaisesti. Ylijäämätuulisähkölle ei olisi vientimarkkinoita, koska Pohjoismaiden sähkömarkkinoilla olisi samanaikaisesti tarjolla liikaa sähköntuotantoa.
Vaikka Suomeen rakennettaisiin 70 000 MW verran tuulisähkökapasiteettia tarvittaisiin edelleenkin varavoimaa sähköntuotannolle. Heikkotuulisina aikoina tuulisähkön tuotanto ei suuresta nimellistehostaan huolimatta riittäisi kattamaan Suomen sähkönkulutusta. Tuulisähkön tuotannon valtava vaihtelu vaatii hirmuisen määrän säätö- ja varavoimaa.

9

195

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ilmeisesti valtion tuulivoimatuet ovat liian anteliaita ja kahjuja, koska ulkomaisia sijoittajia kyselee sijoituksista. Valtio orjuuttaa kansalaisensa ulkomaisten sijoittajien voittojen maksamiseksi.

      Äänestäkää nyt Herra Jeesus oikein vaaleissa!

      Kunnalisvaaleissa Halla-aho on hyvä valinta, jos on helsinkiläinen äänestäjä kuten minä. Muitakin hyviä ehdokkaita Persuilla on. Itse äänestän Halla-ahoa.

      • Anonyymi

        Minä myös äänestän Halla-Ahoa. Vihreä politiikka ei perustu faktoihin, eikä ole sen takia uskottavaa.


      • Anonyymi

        Persuilla on kummallinen pakkomielle vouhottaa tuulivoimaa vastaan kun oppi-isä ex-demari-työmies on niin heitä opettanut...tämän(KÄÄN) takia en ikinä äänestä PERSUJA.


    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Siinä varmasti yksi syy, mutta on myös harvoja poliitikkoja, joka on aidosti kiinnostunut kansalaisten hyvinvoinnista.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Siinä varmasti yksi syy, mutta on myös harvoja poliitikkoja, joka on aidosti kiinnostunut kansalaisten hyvinvoinnista.

        jOO Kiinnostunut mutta ei tee mitään ja nostaa kovaa palkkaa yhteiskunnalta---hm.


    • Anonyymi

      Niin mikä on argumenttisi - mikä tuossa osoittaa, että ilmainen puhdas sähkö on pahasta verrattuna vaikka Olkiukko-3:n valtaviin viuivästyskustannuksiin?....onko se on "jo" 2022 liitettävissä valtakunnan verkkoon??

    • Anonyymi

      Kivihiiltä saa nykyään hyvin halvalla joten on paras käyttää sitä ettei turvesoita ja metsiä tuhlattaisi. Tuulivoiman varaan ei voi luottaa,tyynellä pakkasäällä ne eivät tuota mitään ja syysmyrskyissä ne ylikuumentuvat ja syttyvät palamaan ja ydinvoiman vaarathan tietävät kaikki.
      Itse henkilökohtaisesti varaan kaukomatkan kun Olkiluodon ydinvoimalan starttinappia painetaan,ei ole luottamusta herättävä kyseinen laitos.

    • Anonyymi

      " Itse henkilökohtaisesti varaan kaukomatkan kun Olkiluodon ydinvoimalan starttinappia painetaan..."

      Kaukomatkailu tuottaa kasvihuonekaasupäästöjä ja edistää ilmastonmuutosta.
      Ehkä et tiennyt, että ydinreaktori ei tuota kasvihuonekaasupäästöjä. Siksi, lisää ydinvoimaloita sähkön ja lämmön tuotantoon.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      88
      2513
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      67
      1465
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      83
      1391
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      12
      1206
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      81
      933
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      910
    7. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      102
      791
    8. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      34
      785
    9. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      54
      783
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      706
    Aihe