Pääasiassa valtion ja kuntien palveluksessa oleville ihmisille myönnetään vuosittain erilaisia kunniamerkkejä ja arvonimiä. Saajina ovat ylimmät virkamiehet ja poliitikot, kaupunkien ja kuntien johdossa olevan johtajat ja päälliköt. Onhan siellä sitten tavallisilla palkansaajille, jotka eivät ole johtavassa asemassa, mitaleja jaettu.
Arvonimiä myönnetään anomuksesta, ja siitä pitää vielä maksaa leimavero tai mikä maksu se nyt onkaan, joissain tapauksissa kymmeniä tuhansia euroja.
Olisi syytä lopettaa tuollaiset "palkitsemiset" tarpeettomina rahanmenoina.
Arvonimiä myönnetään anomuksesta, ja siitä pitää vielä maksaa leimavero tai mikä maksu se nyt onkaan, joissain tapauksissa kymmeniä tuhansia euroja.
Olisi syytä lopettaa tuollaiset "palkitsemiset" tarpeettomina rahanmenoina.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Mitalit jaetaan porukan kesken, kuten poliittiset virat, optiot, bonukset ym.
Varsinaisen työn tekijät eivät saa mitala tai bonusta.
Nyt korona-aikanakin rivihoitajilta HUS:ssa perittiin 52 euroa takain, koska tasa-arvon vuoksi ei ylihoitajan mukaan voida maksaa. Ylihoitajalle tasa-arvon estämättä voitiin antaa 5000 euron bonus ( eihän sen maksamiseen tarvittu kuin vajaa 100 hoitajan korvauksen peruminen ).
Sairaaloissa bonusta maksetaan ja ansiomitaleja jaetaan hallinnolle siitä, että se säästää kuluissa. Säästöä tulee estämällä potilaiden hoitamista, sillä hoito, ( leikkaus ym. ) maksaa.
Tulevassa sotessa säästäminen on vielä helpompaa, sillä potilas ei voi enää uhata yksityiselle menolla. Siten parempia bonuksia ja enemmän mitaleja tiedossa poliittisesti valitulle johdolle, varsinkin demareille.
Näiden mitalien joukossa 191 Mannerheimin ristiä on sijalla 9.
Hävetkää siat!
Näin se on, niitä haetaan kolleegakavereille aivan kuten erilaisia arvonimiä. Arvonimet maksavat mutta yritys maksaa.
Näinpä.
Juuri näin se menee.
Kaverit (hyväveli) tekee suosituksen ja siitä se prosessi lähtee.
Kaiken maailma ristejä valkoisia mustia luokkineen jateaan ,että valtio saa lunastusrahaa:)
Yksityisellä sektorilla samoja renikoita ja kermana Kauppakamarien palvelusvuosi mitallit ja elämäntyöstä.
On tuossa omassa vitriinissä muutama, hetken riemu ja pölyyttymässä perillisille:)
Muista omassa firmassa eräällä ei renikka arvostusta, heitti tilaisuuden jälkeen roskiin!
Kun ei ole varaa nostaa palkkoja, niin jaetaan tarpeettomia renikoita (ei v........a työ enää):)
Arvonimet ja kunniamerkit ovat vanha tapa kerätä yrityksiltä rahaa leimaveroilla kun ne haluavat palkita johtoaan kunnialla.
Arvonimistä ja kunniamerkeistä tulee valtiolle rahallista tuloa enemmän kuin menoja. Miksi rikkoa toimiva rahastusautomaatti?
Voisi ainakin korjata konnia-merkeiksi.
Ihan aiheellinen kysymys ja huomasin, että samasta asiasta on kysymys toisessa keskustelussa: https://keskustelu.suomi24.fi/t/16681460/korruptio-etenee-valtionhalinnossa
Kunniamerkit on tapa osoittaa, ketkä ovat yhteiskunnan kermaa. Ne, jotka eivät kunniamerkkiä saa, eivät sitä ole ja se tulee selväksi, kun jäävät ilman kunniamerkkiä. Simppeliä!
Mitalien jako pitää yllä perseennuolentaa...mitään muuta virkaa en näe pellinpalalla.
Näin on
Duunarit ovat unohtaneet jotka tekee raskaimmat ja likasimmat työt
Työn sankari prenikoita.
https://fi.wikipedia.org/wiki/Sosialistisen_työn_sankari
Korona sairaanhoitajille pitäisi kyllä joku mitali kehitellä, sen verran hyvää ja vaarallista työtä tekevät nyt. Ja tietysti joku rahapalkkio myös kuten kuvaan kuuluu.
Kyllä verovaroissa nyt jotain varaa niihin on, vaikka kuinka tiukkaa muuten olisikin.
Ei niitä norm immeiselle jaeta vaan porvareille
Moni valtion ja kunnan työntekijä saa kunniamerkin siitä, että ei ole esimerkiksi 30 vuoteen tajunnut vaihtaa työpaikkaa ja onnistunut potkujen saamisen.
Nämäkö ovat ne ansioituneimmat työntekijät?
... siis onnistunut VÄLTTÄMÄÄN potkujen saamisen.
Juolu kusen koristeita🏅🥇🥈🥉🎖🎄
Minäkin sain ansioristin, vaikka en ollut kunnan tai valtion palveluksessa.