Parhaita lyyrikoita

Ketkä ovat tehneet parhaita laulun sanoituksia. Voi laittaa pelkkiä sanoittajia, mutta bändien laulajiakin käy tai muita, jotka bändissä tehneet kappaleiden sanoja tai sooloartisteja.

Itse sanoisin, että Junnu Vainio teki aika hyviä sanoituksia ja myös hauskojakin. ja ihan hyviä tekivät myös muut vanhat konkarit kuten Reino Helismaa. Sitten bändien laulajista, jotka teki hyviä sanoituksia, parhaimmillaan mestarillisia ovat esim. Paul Rodgers, David Coverdale ja Rob Halford ja sooloartisteista esim. John Denver ja Don McLean. Onhan noita.

3

157

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ja unohtui sellainen heppu kuin Charles Aznavour.

    • Ja voisin vielä mainita Bee Geesin pojat. Veljekset ovat mielestäni kappaleiden teossa aatelia.

      Ja kunniamaininnan annan Rushin Neil Peartille ja Maidenin Steve Harrisille.

    • Eikä sovi myöskään unohtaa Queenin poikia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      93
      2566
    2. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      92
      1526
    3. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      67
      1485
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      13
      1218
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      81
      953
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      17
      952
    7. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      39
      848
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      112
      841
    9. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      54
      793
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      726
    Aihe