hommattiin vaunu pikkuisen tauon jälkeen. Muutaman kerran on tullut "kokkailtua" ja jotenkin tuntuu tuo kaasuliesi vajaatehoiselle. Mitään faktaa ja lukuja ei ole lyödä pöytään mutta tuollainen parin litran veden keitto tuntuu kestävän ikuisuuden.
Hellassa on kolme liekkikohtaan, joiden polttimet näyttävät saman kokoisille. Tosin siinä päällä olevien ritelikköjen koko vaihtelee. Liekit näyttävät ihan terhakoilta mutta veden kiehuminen vaan keeestäää.
Voisiko tuota asian laitaa jotenkin testata, että toimiiko liesi normaalisti tahi ei? Tyyliin 1 litra tietyn lämpöistä vettä pitäisi kiehua tietyssä ajassa??
Heittäkää toki omia kokemuksia ja mutuilukin käy.
Hidas? kaasuliesi
19
1887
Vastaukset
- Anonyymi
Kaasuliesi on todella nopea, meillä kun keittää pannukahvit niin Kahden litran vesi kiehuu, että ei kerkee kahvinporoja kaapista ottaa. Vierellä vahdittava. Liekin voimakkuus säätyy portaattomasti.
- Anonyymi
Vanhoissa on melkoisen pieni se poltinosa, joten reilun litran teevesikin kiehuu melkoisen kauan. Tuntuu että polttimen teho on vain n. 1000 W .
Joissakin vaunuissa on kuitenkin selkeästi eri kokoiset eli 1 on tehopoltin.
Samoin on kotona olevassa kaasuhellassa 1 iso ja 2-3 pientä uuni .
Toisaalta asia on myös turvallisuusjuttu eli kun vesi alkaa kiehumaan niin pienitehoinen ei aiheuta mitään höyrykatastrofia ennen sammuttamista.
Suosittelen muutenkin siihen veden keittoon sellaista viheltävää pannua. - Anonyymi
Ellei lieden liekki pala kunnon teholla, käytetyssä vaunussa kaasupaineensäädin voi olla vanhentunut ja antaa liian alhaisen kaasun paineen (vastaa sitä että liekkiä poltetaan pienemmällä teholla).
Kyllähän 2 litraa kylmää vettä kestää lämmetä kiehumapisteeseen oman aikansa. Sitä voisi verrata kotilieden lämpiämisnopeuteen tai paremminkin sähköiseen vedenkeittimeen. Tuollaisen 1,7 litraisen vedenkeittimenkin kuumeneminen kiehumapisteeseen kestää jonkin aikaa vaikka sähkötehoa onkin 2000 W. Noin suurta tehoa ei voi käyttää vaunun lieden kaasuliekillä liiallisen ympäristön kuumenemisvaaran vuoksi (yleensä kotilieden levytkään eivät ole niin tehokkaita). - Anonyymi
Hitaalta tuon uudehkon matkailuautonkin kaasuliesi vaikuttaa. Tosin kaikki liedet vaikuttavat hitailta, kun kotona on ollut jo vuosia induktioliesi. Mielestäni se on yksinkertaisesti paras ja nopein.
Kaasu-uuni autossa on kyllä asiaa, vallankin puskaparkkeillessa. Mikroa ei olla kaivattu.- Anonyymi
On niissä polttimoiden koissa muutakin eroa kuin ritilikköjen koko. Myös kattiloiden tulee olla halkaisijaltaan sopivan kokoisia. Joskus /usein? suosituskoot on merkitty lieteen.
Iso kattila lämpiää huonosti pienellä polttimolla ja jos liian pieni kattila, niin osa liekistä karkaa pohjan ulkopuolelle lämmittäen lähinnä kattilan kylkiä ja kahvoja.
Hifistelijät väittävät, että kaasuliesi vaatii erilaiset kattilat kuin sähköhella. Tähän en osaa ottaa kantaa, vanhoilla induktiokäyttöön soveltumattomilla kotikattiloilla mennään.
- Anonyymi
No niin. Pääsin testailemaan asiaa vaunulle. Yhdellä "levyllä" kesti 14 min keittää litra vettä ja toisella 9 min. Kolmatta en testannut.
Löytyipä tuollainen linkki:
https://www.electrolux.fi/support/support-articles/ruoanvalmistus/keittotaso/liesitaso-tai-lattialiesi-kuumenee-hitaasti-2/
Tuohon nähden aika vajailla tehoilla mennään. Tosin tuossa ei mainita että minkä lämpöistä vesi oli enne kuin alettiin keittelee. Vaikuttanee varmaan aika paljon onko niin kylmää kuin hanasta tulee vai onko käden lämpöistä...
Pystyistkö joku testaileen kauanko Teidän karavaaniliesillä kestää keitellä 1 l vettä? - Anonyymi
Paineensäädin viallinen?
- Anonyymi
Viallinen paineensäädin vaihdettiin muutama vuosi sitten mullakin, mutta ei sillä hellan tehoihin ollut vaikutusta. Ne polttimet vaan yleensä on melko pieniä kakkaroita.
Meillä on ollut kaasuliesi vuodesta 1960 ja suosittelen käytettäväksi siinä vanhoja erittäin ohutpohjaisia kattiloita tai viheltävää vesikannua, missä myös ohut teräspohja.
- Anonyymi
Mulla on hyvin tehokas kaasuliesi, pari litraa vettä kiehuu 40sekunnissa. ..ja lämpöä riittää sillä minulla on ainoa oikea karavaanari lämmityslaite, rumatikki, muut ovat leluja joiden kanssa menee loma pilalle
- Anonyymi
Oletko havainnut myös rumatikin haittavaikutuksen, mikä sumentaa aivotoimintaa ?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Oletko havainnut myös rumatikin haittavaikutuksen, mikä sumentaa aivotoimintaa ?
Ei sillä oo väliä, pääasia että tarkenee ja millään Aldella ei tarkene.
"Kun rumatikin ostat, sillä vaunun lämmön nopeasti ylös nostat"!
- Anonyymi
Mie syön hernekeittoo kylmänä suoraan tölkistä.
Kahvia enkä teetä juo, juon aamupalaksi bissee ja syön kylmänä HK:n sinistä pätkän. - Anonyymi
minusta tuntuu että noissa kaasuissakin on eroja. voiko olla?
- Anonyymi
Epäilen että on. Käytän kaasupatruunoita, joissakin paruunoissa kaasua joka palaa sinikeltaisella liekillä kun taas jotkut palaa puhtaasti sinisellä, tuskin nähtävällä liekillä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Epäilen että on. Käytän kaasupatruunoita, joissakin paruunoissa kaasua joka palaa sinikeltaisella liekillä kun taas jotkut palaa puhtaasti sinisellä, tuskin nähtävällä liekillä.
Kaasupatruunoissa on yleensä butaania koska silloin paineet ovat pienemmät. Joissakin retkikaasurasioissa voi olla sekoitekaasuakin (propaani-butaani).
Suomessa kaasupulloissa myydään aina pelkkää propaania, koska sekoitekaasujen butaani jäisi pulloon jo nolla-asteessa. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kaasupatruunoissa on yleensä butaania koska silloin paineet ovat pienemmät. Joissakin retkikaasurasioissa voi olla sekoitekaasuakin (propaani-butaani).
Suomessa kaasupulloissa myydään aina pelkkää propaania, koska sekoitekaasujen butaani jäisi pulloon jo nolla-asteessa.Ei pysty, hölmöö on meininki tuolla?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei pysty, hölmöö on meininki tuolla?
Kaikki tietää kyllä missä se on.
- Anonyymi
Kyllä on eroa. jotain täyte aineita on normi pulloon laitettu joskus. kyllä palaa huonosti lämmitävä liekki. paikalliselta kun ostin pullon, paloi todella kuuma liekki(normaali).. reissussa tulee ostettua mistä saa kaasupullon :) ja saa kirota huonoa kaasua.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kaasupatruunoissa on yleensä butaania koska silloin paineet ovat pienemmät. Joissakin retkikaasurasioissa voi olla sekoitekaasuakin (propaani-butaani).
Suomessa kaasupulloissa myydään aina pelkkää propaania, koska sekoitekaasujen butaani jäisi pulloon jo nolla-asteessa.Kotimaisten nestekaasun valmistajien sivuilla sanotaan, että olisi propaanin ja butaanin sekoitusta. Butaania seoksessa on ilmeisesti vain pieni määrä (arvaus).
Pienet kertakäyttö- kaasupullot ovat paholaisen keksintö, ne toimivat Suomen olosuhteissa vain kesällä.
Meidänkin muuten kätevä pieni salkkugrilli on täysin käyttökelvoton jo nollakelillä. Jonkin verran kertakäyttökaasuissa on eroja ja sanoisin mutulla, että Bilteman kaasu on huonoimmasta päästä... En vaan ole vielä löytänyt sellaista joka toimisi kunnolla edes nollassa, saati pikku pakkasella.
Vinkkiä saa laittaa:)
Ketjusta on poistettu 10 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1201767
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991588Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy481099Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?43984Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M29929Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm50856Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s44822Olet myös vähän ärsyttävä
Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.37780Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘56778Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet37760